19 października Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie miał przyjemność gościć delegację pielęgniarzy i nauczycieli akademickich z Belgii, Portugalii i Finlandii. Wizyta, która jest częścią międzynarodowego projektu ETHCOM, miała na celu wymianę doświadczeń między praktykami i teoretykami pielęgniarstwa z czterech krajów i wzmocnienie kompetencji etycznych przyszłych pielęgniarek i położnych.

 

IMG 7062

(Fot. Alina Pospischil)

 

W projekcie zatytuowanym “Strengthening the ethical competence of future nurses and midwives: An inter-professional action-learning project on experiential training methods” (ETHCOM) bierze udział łącznie pięć ośrodków:

  • UC Limburg (Belgia) – lider i koordynator prac projektowych,
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie (Polska),
  • Escola Superior De Enfermagem De Coimbra (Portugalia),
  • Laurea-Ammattikorkeakoulu (Finlandia),
  • Katholieke Hogeschool Vives Zuid, Kortijk (Belgia).

 

Projekt został zaplanowany na 36 miesięcy (01.02.2022-31.01.2025), podczas których jego uczestnicy odbywają wizyty studyjne w każdym z czterech krajów partnerów. Główny cel projektu jest realizowany poprzez analizę oraz wdrożenie innowacyjnych metod uczenia się.

 

Wśród celów szczegółowych projektu znajdują się:                       

  1. Harmonizacja programów nauczania na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo z potrzebami etycznymi pielęgniarek/położnych, które wiążą się z wieloma wyzwaniami w środowisku pracy.
  2. Opracowanie i wdrożenie metod kształcenia międzybranżowego w celu podniesienia kompetencji etycznych studentów pielęgniarstwa i położnictwa oraz wzmocnienie warsztatu dydaktycznego nauczycieli uczestniczących w edukacji pielęgniarek/położnych.
  3. Wzmacnianie kompetencji aktywnego rozwiązywania konfliktów etycznych pracowników opieki zdrowotnej pracujących w interdyscyplinarnych zespołach o różnych podejściach, poglądach i przekonaniach oraz w trudnych sytuacjach kulturowych.
  4. Rozwój interdyscyplinarnych umiejętności rozwiązywania problemów etycznych związanych z dylematami etycznymi w nowoczesnych warunkach klinicznych.

 

W SPSK Nr 4 w Lublinie delegacje z Portugalii, Finlandii i Belgii miały szansę przyjrzeć się pracy na czterech oddziałach. Goście odwiedzili: Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniczny Oddział Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, Kliniczny Oddział Kardiochirurgii i Kliniczny Oddział Elektrokardiologii. Po każdej z jednostek oprowadzali jej pracownicy, a także uczestniczący w projekcie pielęgniarze SPSK Nr 4: Michał Machul i Sylwia Boczkowska. Dla uczestników przygotowano także krótkie spotkanie z prezentacją o szpitalu.

 

erasmusPlus

erasmusPlus2

erasmusPlus3

(Fot. Alina Pospischil)

 

Projekt jest finansowany w ramach programu Erasmus +, KA220-HED – Cooperation partnerships in higher education (Agreement Number: 2021-1-BE02-KA220-HED-000032015).