Współpraca społeczności lokalnych na rzecz wsparcia Ukrainy to główny temat tegorocznego Kongresu Współpracy Transgranicznej. Perspektywę Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie - istotnego podmiotu organizującego pomoc medyczną dla osób, które opuściły ten kraj, przedstawił Dyrektor Naczelny placówki dr n. med. Radosław Starownik.

 

Kongres 4875 MAŁE

(Fot. Wojciech Kornet)

 

Kongres Współpracy Transgranicznej wpisał się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń międzynarodowych Lublina jako miejsce spotkań praktyków współpracy transgranicznej z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Temat przewodni XI edycji Kongresu - “Bezpieczeństwo i Solidarność” ściśle nawiązuje do agresji Rosji na Ukrainę i wywołanego przez nią kryzysu uchodźczego. Od 24 lutego 2022 roku wiele instytucji i samorządów współpracuje, niosąc pomoc osobom, które z powodu działań wojennych zmuszone byłu opuścić swój kraj oraz tym, którzy zostali za wschodnią granicą. Jedną z takich jednostek jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie stanowiący ważny podmiot organizujący pomoc medyczną cywilom i żolnierzom z Ukrainy, a także wsparcie materialne dla szpitali w Ukrainie.

5 października, pierwszego dnia tegorocznej edycji Kongresu Współpracy Transgranicznej, w Hotelu Ibis Styles Lublin przy Al. Solidarności odbył się panel "Medycyna bez granic. W trosce o życie i zdrowie pacjenta", w którym uczestniczył Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik, a także: lek. med. Beata Gawelska – dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala nr 1 w Lublinie, dr. hab. n.med Tomasz Chorągiewicz z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr n. med. Nataliya Preys – specjalistka w dziedzinie okulistyki z Lwowskiego Regionalnego Szpitala Klinicznego, prof. dr hab. n. med. Marek Hus – kierownik Katedry i Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i dr hab. n. med. Zwenyslawa Maslyak – kierowniczka Kliniki Hematologii Instytutu Patologii Krwi i Medycyny Transfuzyjnej Akademii Nauk Medycznych Ukrainy (IPKTM AMNU), Prezes Lwowskiej Fundacji Rozwoju Hematologii. Spotkanie prowadziła Marzena Strok-Sadło – kierowniczka Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, członkini zarządu Klastra Lubelska Medycyna.

 

Kongres 4880 MAŁE

(Fot. Wojciech Kornet)

 

Podczas panelu Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik mówił m.in. o możliwościach międzynarodowej współpracy lekarzy.

- Współczesna technologia umożliwia współpracę w wielu obszarach. Dzięki telemedycynie możliwe jest wspólne omawianie przypadków klinicznych pacjentów i planowanie leczenia, przesyłanie obrazów i przy dobrej prędkości internetu wspólne przeprowadzanie zabiegów. W tym zakresie przyszłościowym obszarem jest kardiologia, ale potrzeby współpracy widzimy też w ginekologii, położnictwie, otopedii i rehabilitacji oraz pomiędzy oddziałami urazowymi. Są to struktury, w których najczęściej od początku wojny udzielamy świadczeń osobom z Ukrainy - mówił podczas Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik.

 

Kongres 4 Małe

(Fot. Joanna Sala-Paul)

 

Kongres Współpracy Transgranicznej 2022 odbył się w dniach 5-7 października.

 

Więcej informacji o wydarzeniu. Link

 

 

Alina Pospischi