Każdego roku w październiku Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie wita nową grupę studentów korzystających z oferty dydaktycznej ośrodka. Z myślą o nich Uniwersytet Medyczny w Lublinie będący organem założycielskim SPSK Nr 4 zrealizował serię filmów, które przybliżają przyszłym lekarzom i pielęgniarkom szpitalne przestrzenie i sprzęty, a ponadto popularyzują wiedzę z zakresu nauk medycznych i farmaceutycznych czy profilaktyki chorób. W filmach po oddziałach oprowadzają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W pierwszym filmie, który prezentujemy Państwu, dr n.med. Marcin Wieczorski, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SPSK Nr 4 oprowadza po przestrzeniach SOR. Z filmu można dowiedzieć się m.in.:

• czym SOR różni się od innych oddziałów szpitalnych i jakie są jego zadania,
  • jakim sprzętem dysponuje zespół SOR,
  • jakimi zasadami należy kierować się w trakcie wizyty na SOR,
  • w jaki sposób SOR zmienił się w czasie pandemii Covid-19.

Projekt dofinansowano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki.

SOR SPSK Nr 4 - tu się ratuje życie!

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) udziela świadczeń opieki zdrowotnej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Szpitalne oddziały ratunkowe powstały w celu niesienia pomocy w wyjątkowych przypadkach, gdy choremu potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Nie należy zgłaszać się do SOR w celu uzyskania porady lekarskiej, wykonania badań lub otrzymania recepty czy skierowania. Te świadczenia wykonywane są przez podmioty Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Nagłym zachorowaniem z zaburzeniem funkcji życiowych najczęściej jest:

1. Nagły ból w klatce piersiowej
  2. Nagłe zaburzenie rytmu serca