Choroby o podłożu reumatoidalnym są jednym z najpoważniejszych i najpóźniej diagnozowanych problemów zdrowotnych. 12 października, w Światowy Dzień Reumatyzmu przypominamy o możliwości skorzystania z oferowanej przez SPSK Nr 4 szybkiej ścieżki diagnostycznej dla osób zmagających się z zapaleniem stawów.

Choroby reumatyczne nie dotyczą tylko seniorów

Reumatyzm to potoczne określenie ponad 300 jednostek chorobowych związanych z układem ruchu. Choroby reumatyczne to jednak nie tylko „reumatyzm” kojarzony powszechnie ze starością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Wśród chorób reumatycznych wyróżnia się także układowe choroby zapalne obejmujące cały organizm, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU), zespół Sjögrena, twardzinę układową czy mieszaną chorobę tkanki łącznej. Dotykają one ludzi niezależnie od wieku, często również osoby młode.

- Główną grupę chorych stanowią osoby w trakcie aktywności życiowej, u których szybkie zdiagnozowanie tych chorób, postawienie rozpoznania i wdrożenie leczenia stanowi bardzo istotny problem. Wczesne postawienie rozpoznania i rozpoczęcie leczenia jest szczególnie ważne w grupie osób chorujących na zapalne choroby stawów, gdyż może zapobiec ciężkim, długotrwałym, nieodwracalnym uszkodzeniom stawów. Zarówno te osoby, jak i chorzy zmagający się z chorobami układowymi tkanki łącznej bardzo często trafiają do lekarza bardzo późno, już z dokonanymi uszkodzeniami. Dlatego stale podejmowane są inicjatywy mające pomóc w bardzo szybkim postawieniu diagnozy. Jedną z nich jest prowadzony w naszym szpitalu program Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów - mówi prof. dr hab.n.med. Maria Majdan kierująca Kliniką Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej SPSK Nr 4, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii.

 

 

RUK 1123 copy majdan

Prof. dr hab.n.med. Maria Majdan (Fot. Maciej Rukasz)

 

Program Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów w SPSK Nr 4

Osoby mające problemy ze stawami, którym dokuczają bóle, obrzęki i sztywność, zapraszamy do udziału w prowadzonym przez szpital programie Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS). 

Do programu kwalifikują się osoby spełniające wszystkie poniższe warunki: 

  • zamieszkanie na terenie jednego z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego lub mazowieckiego,
  • wiek: minimum 18 i nie więcej niż 65 lat,
  • reumatoidalne zapalenie stawów nie zostało dotąd ani zdiagnozowane, ani wykluczone.

Aby sprawdzić, czy kwalifikują się Państwo do projektu unijnego i czy mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji u reumatologa w trybie pilnym i bezpłatnych badań w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów, wystarczy zadzwonić pod numer Działu ds. Projektów SPSK Nr 4: (81) 72 44 801 lub wysłać wiadomość na adres: rzs@spsk4.lublin.pl

 

bez tytułu 9

 Program finansowany jest ze środków europejskich. Więcej informacji o nim mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej projektu.

Pilotaż opieki kompleksowej dla pacjentów

Do tej pory w ramach programu Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów w SPSK Nr przebadano ponad 1,7 tys. osób. Do końca 2022 roku, czyli do końca trwania projektu, ma on objąć łącznie 2 tys. osób. Zakończenie programu nie oznacza zaprzestania wsparcia osób zmagających się z zapaleniem stawów. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w trakcie wtorkowej (11.10) debaty w Sejmie RP poinformował o planowanym wdrożeniu pilotażowego projektu "Kompleksowa opieka nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów KOWZS" mającego na celu kierowanie pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów na szybką ścieżkę diagnostyczną i objęcie ich opieką kompleksową. Jak zapowiedział, projekt wraz ze zmianą wycen poszczególnych świadczeń zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

- Program pilotażowy ma być prowadzony w ośmiu ośrodkach referencyjnych. Mamy nadzieję, że SPSK Nr 4 jako jedyny szpital na wschodzie Polski prowadzący program unijny dotyczący RZS znajdzie się w tej grupie. System ma polegać na szybkiej ścieżce diagnostycznej. Chory po wizycie u lekarza rodzinnego będzie miał szansę w krótkim czasie dostać się do ośrodka, gdzie ta wczesna diagnostyka jest prowadzona. Następnie osoba ta w ściśle określonym czasie będzie miała wykonany cały szereg badań pozwalających na postawienie rozpoznania i szybkie wdrożenie leczenia - mówi prof. Maria Majdan.