W dniach 19-23 września odbędzie się X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem: „Najwyższy czas zrozumieć nowotwory głowy i szyi. Make it make sense”. W ramach wydarzenia Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zaprasza na bezpłatne badania laryngologiczne, które prowadzić będą specjaliści Klinicznego Oddziału Otolaryngologii SPSK Nr 4. 

 

nowotworyglowyiszyi

 

Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi 2022 trwa od 19 do 23 września. W tym czasie w całej Europie planowane są prozdrowotne aktywności. W Polsce będą to m.in. spotkania informacyjne z pacjentami, bezpłatne badania profilaktyczne, spotkania z mediami. W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym we wtorek 20 września odbędą się bezpłatne badania laryngologiczne, których celem jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, mogą skorzystać z konsultacji bez skierowania. Badania będą prowadzić lekarze Klinicznego Oddziału Otolaryngologii w budynku Poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 (pokoje 128, 129, 130) w godzinach od 14 do 19. 

Nowotwory głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Ponad 90 proc. takich nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych.

Ważne jest wczesne wykrycie

Rak głowy i szyi jest szóstym pod względem częstotliwości nowotworem złośliwym oraz ósmą pod względem liczby przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie (około 73 000 zgonów w 2020 roku). Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie dwie trzecie chorych umiera do pięciu lat po wykryciu choroby. Pozostali zmagają się z dolegliwościami będącymi trwałymi skutkami zachorowania. Badanie z 2021 roku zainicjowane przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi oraz Europejską Koalicję Pacjentów Onkologicznych (ang. European Cancer Patient Coalition - ECPC) wykazało, że osoby, które przeżyły nowotwór złośliwy głowy i szyi, zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji wywołanych chorobą. Jeśli terapia rozpoczęta jest we wczesnym stadium choroby, chory ma olbrzymią szansę na przeżycie. Dlatego też wzmocnienie działań w celu zwiększenia świadomości i poprawy wyników leczenia chorych w tej grupie nowotworów jest niezwykle istotne.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Według szacunków liczba zachorowań na raka głowy i szyi na całym świecie ma dramatycznie wzrosnąć o ponad 200 tysięcy przypadków do 2030 roku. Liczba zachorowań rośnie także w Polsce. Edukacja, której celem jest wzrost świadomości na temat chorób onkologicznych, profilaktyka oraz szybka diagnoza zmian nowotworowych, mają kluczowe znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności wśród osób chorujących na nowotwór.

- Profilaktyka jest najlepszym i najtańszym sposobem zmniejszenia zachorowalności na nowotwory głowy i szyi. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie zaawansowanej postaci choroby i ciężkich operacji bardzo okaleczających pacjenta. Niestety pacjenci często nie mają świadomości, jak ważna jest wczesna wykrywalność, i zgłaszają się do lekarza późno - tłumaczy prof. zw. dr hab. n. med. Janusz Klatka, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Otolaryngologii SPSK Nr 4 w Lublinie. - Wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania choroby. W swojej praktyce coraz częściej spotykam się z pacjentami w trzecim i czwartym stopniu rozwoju nowotworu, czyli w stanach zaawansowanych. Na początku dolegliwości nie są dokuczliwe: chrypka, ból gardła, niewielkie trudności w połykaniu. Z reguły pacjenci ignorują te objawy i zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy trudności z połykaniem nasilają się, zaczynają się duszności, krwawienie z nosa czy przykry zapach z przewodu pokarmowego. W takich wypadkach najczęściej mowa o stanach zaawansowanych wymagających wielkiego wysiłku lekarzy i dużych nakładów ekonomicznych. Warto podkreślić, że im większe zaawansownie choroby, tym gorsze są rokowania - podkreśla specjalista.

 

RUK 1562 copy klatka1

Prof. zw. dr hab. n. med. Janusz Klatka (Fot. Maciej Rukasz/SPSK Nr 4)

 

W Polsce główną kampanię związaną z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi koordynuje Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi - instytucja skupiająca specjalistów wielu dziedzin medycyny zajmujących się tą tematyką. Organizacja zachęca ośrodki medyczne w całym kraju do prowadzenia działań edukacyjnych na temat wczesnych objawów raka głowy i szyi. Prowadzi akcję "Make sense" mającą przyczynić się do szybkiego rozpoznania choroby - osoba, która zauważyła u siebie jeden lub więcej spośród sześciu niecharakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi i u której dolegliwości trwają co najmniej trzy tygodnie, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Są to następujące objawy:

  • niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej,
  • ból gardła,
  • chrypka,
  • ból podczas połykania lub trudności z połykaniem,
  • guz na szyi,
  • jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa. 

 

zasady nowotwory

 

 

Media o X Europejskim Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi:

Radio Lublin | Bezpłatne badania laryngologiczne. Trwa tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

Radio Eska | Chrypka może być objawem raka. Jutro możesz bezpłatnie się zbadać

Radio Centrum | To nie jest zwykły poniedziałek. Dziś zaczyna się X Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Glowy i Szyi

Lublin112 | Bezpłatne i bez skierowania badania laryngologiczne w SPSK Nr 4