W ostatnich miesiącach ma miejsce aktywna współpraca między Samodzielnym Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie a jego partnerem z Jerozolimy - Hadassah Medical Center. Od podpisania umowy o współpracę, do którego doszło 7 kwietnia bieżącego roku, szpital stale prowadzi działania, których efektem jest m.in. wymiana dobrych praktyk między ośrodkami. Po szkoleniach dla lekarzy i ratowników oraz organizacji pomocy medycznej na granicy, delegacja z SPSK Nr 4 odwiedziła partnerów w Izraelu.

 

1wizyta w izraelu małe

Od lewej: dyrektor Hadassah Hospital Ein Kerem prof. Yoram Weiss, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 dr hab. n. med. Piotr Waciński,

Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 Michał Szabelski i dyrektor naczelny Hadassah International Jorge Diene (Fot. dr hab. n. med. Piotr Waciński)

 

Początki współpracy

Jako ważny, największy wysokospecjalistyczny szpital w regionie, SPSK Nr 4 stawia na rozwój i innowacyjność. Chętnie współpracuje z najlepszymi ośrodkami w Polsce i na świecie. Hadassah to międzynarodowa organizacja z olbrzymim doświadczeniem związanym z niesieniem pomocy medycznej w miejscach kryzysu, m.in. terenach objętych konfliktami zbrojnymi czy atakami terrorystycznymi. Takim miejscem jest obecnie Ukraina, która od 24 lutego 2022 roku stanowi miejsce rosyjskiej inwazji.

 

resized img 20220516 wa0005001

Medycy z SPSK Nr 4 i z Hadassah Medical Center podczas misji na granicy z Ukrainą (Fot. przesłane)

 

W obliczu agresji Rosji na Ukrainę SPSK Nr 4 zadeklarował gotowość w przyjmowaniu pacjentów z terenów objętych działaniami wojennymi. Do szpitala kierowanych było (i nadal jest kierowanych) wielu pacjentów wymagający wysokospecjalistycznej opieki. Jednocześnie szpital rozpoczął współpracę z organizacją Hadassah Medical Center, która wyznaczyła tereny przygraniczne Polski jako miejsce organizacji misji humanitarnej. SPSK Nr 4 stanowi centrum działań dla tej misji dzięki zaangażowaniu kierownika Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 dr hab. n. med. Piotra Wacińskiego, który wcześniej współpracował ze środowiskiem lekarskim Uniwersytetu Hebrajskiego. 

 By zapewnić pomoc wszystkim potrzebującym, personel SPSK Nr 4, w tym kierownicy strategicznych oddziałów w szpitalu i SOR, uczestniczył w szkoleniach z zarządzania sytuacją katastrof i zdarzeń masowych. Kilka takich szkoleń poprowadzili eksperci z afiliowanego z Uniwersytetem Hebrajskim szpitala klinicznego mającego olbrzymie doświadczenie dotyczące zaopatrywania ofiar ataków terrorystycznych i innych zdarzeń masowych. Sprawdzone rozwiązania izraelskich specjalistów okazały się także przydatne podczas dostosowania szpitalnych procedur do warunków napływu uchodźców zza wschodniej granicy.

 

szkolenie13

Szkolenie specjalistów z Izraela w SPSK Nr 4 (Fot. Alina Pospischil)

 

Pomoc na granicy dla 35 tys. osób 

7 kwietnia dyrektorzy SPSK Nr oraz Hassadah Medical Center podpisali umowę o współpracy. Już wówczas obie instytucje były zdecydowane na szersze działanie, którego celem była pomoc osobom opuszczającym Ukrainę. Pielęgniarki i lekarze z SPSK Nr 4 wraz z medykami z Izraela przez ponad dwa miesiące nieśli niezbędna pomoc medyczną na granicach w Przemyślu i w Korczowej. Ich ciężka praca bezsprzecznie zasługuje na uznanie.

- W Korczowej i Przemyślu pomoc otrzymało ponad 35 000 osób. Niektóre ciężko chore osoby były następnie leczone na oddziałach SPSK Nr 4 w Lublinie. Jest to wyjątkowy projekt w Polsce budujący współpracę między dwoma instytucjami medycznymi, jak i pomiędzy Polską i Izraelem - mówi kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 dr hab. n. med. Piotr Waciński.

  

 

resized img 20220615 wa0019001 1

Medycy z SPSK Nr 4 i z Hadassah Medical Center podczas misji na granicy z Ukrainą (Fot. przesłane)

medycy na granicy2

Medycy z SPSK Nr 4 i z Hadassah Medical Center podczas misji na granicy z Ukrainą (Fot. przesłane)

 

Jeszcze więcej w planach

W dniach 4-8 lipca 2022 roku delegacja z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, w skład której weszli Michał Szabelski, dyrektor ds. finansów i rozwoju oraz dr hab. Piotr Wacinski, kierownik Klinicznego Oddziału kardiologii inwazyjnej, koordynator współpracy z Hadassah, odbyła roboczą wizytę w szpitalu uniwersyteckim Hadassah w Ein Keren w Jerozolimie. Szpitale Hadassah w Ein Keren i Mont Scopus, to najstarsze szpitale w Izraelu, leczące pacjentów bez względu na wyznanie czy obywatelstwo. Obecnie rozwijana jest szeroka współpraca obu instytucji w zakresie badań naukowych, informatyzacji, szkoleń personelu oraz nowych technologii medycznych. 

 

2wizyta w izraelu małe

Wizyta delegacji SPSK Nr 4 w Hadassah w Ein Keren (Fot. dr hab. n. med. Piotr Waciński)

HMO3A2

Wizyta delegacji SPSK Nr 4 w Hadassah w Ein Keren. Od lewej: dr Asaf Kedar, Emergency Dept. Hadassah University Medical Center, prof. Yoram Weiss, Director General of Hadassah Medical Organisation, dr Ahmad Nama, Chief of Emergency Dept. at Hadassah University Medical Center, dr hab. Piotr Wacinski, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii inwazyjnej SPSK Nr 4; mgr. Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4, Jorge Diener, Executive Director of Hadassah International (Fot. dr hab. n. med. Piotr Waciński)