W związku z przypadającym 26 stycznia Ogólnopolskim Dniem Transplantacji zapraszamy do obejrzenia debaty z udziałem prof. dr hab. n. med. Sławomira Rudzkiego, kierownika Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK Nr 4 w Lublinie oraz do udziału innych wydarzeniach mających na celu informowanie na temat istoty przeszczepów i deklaracji świadomej zgody.

dzień transplantacji

26 stycznia Ogólnopolskim Dniem Transplantacji

26 stycznia 1966 roku odbył się w Polsce pierwszy udany przeszczep nerki. Dla upamiętnienia wydarzenia, co roku, 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
W Lublinie przeszczepy nerek wykonywane są w Klinicznym Oddziale Transplantologii SPSK Nr 4. Pierwszy z nich odbył się już w 1988 roku, zanim lubelski ośrodek rozpoczął samodzielną działalność (w 1994 roku). W tym czasie odbyło się ponad 600 przeszczepów nerek. W roku 2021 było ich 17. Oddział ściśle współpracuje z Kliniką Nefrologii SPSK Nr 4 przygotowującą pacjentów do zabiegów. Kliniką kieruje prof. dr hab. n.med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.


Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 od lat plasuje się w czołówce polskich ośrodków o największej aktywności donacyjnej. Z tego względu w czerwcu ubiegłego roku placówka przy ul. Jaczewskiego została nagrodzona przez Ministra Zdrowia. Kryterium przyznania nagrody w wysokości 1 mln złotych stanowiła liczba dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów w latach 2017-2019.

Dzień Transplantacji w SPSK Nr 4

Każdego roku podczas Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 organizowana jest akcja edukacyjna na temat znaczenia donacji. Pacjenci, którzy tego dnia odwiedzą hol główny szpitala, będą mogli skorzystać z materiałów informacyjnych dotyczących tej dziedziny medycyny.

Ponadto zapraszamy do udziału w wydarzeniu pod hasłem „Dzień Transplantacji - Podziel się dobrem”, które w 26 stycznia organizuje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Podczas zdarzenia, które rozpocznie się o godzinie 9 na parterze Wydziału Ekonomicznego UMCS będzie można m.in. oddać krew, zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku i uzyskać informacje o możliwości pobrania narządów do przeszczepienia.

W ramach wydarzenia odbędzie się również debata z udziałem prof. dr hab. n. med. Sławomira Rudzkiego, kierownika Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK Nr 4 w Lublinie. Spotkanie, które zostanie wyemitowane 26 stycznia na kanale YouTube UMCS, UMed i RCKiK, będzie dotyczyć kondycji transplantologii, sytuacji pacjentów i pacjentek oczekujących na przeszczep i wyzwań na najbliższe lata.

O tym wszystkim rozmawiać będą:
- prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki - Kierownik I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 UM w Lublinie,
- ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek - Instytut Filozofii UMCS,
- dr hab. Włodzimierz Piątkowski - Kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności w Instytucie Socjologii UMCS oraz
- dr hab. Mariusz Barczak - Instytut Nauk Chemicznych UMCS.

Debatę poprowadzi Magdalena Bis - Koordynatorka Biura Rozwoju Kompetencji UMCS. Tłumaczenie na język migowy: Magdalena Gach

Transplantologia w dobie pandemii

Pandemia wywarła ogromny wpływ na statystyki ośrodków transplantacyjnych w ostatnich latach. W całej Polsce w roku 2020 wykonano o 300 mniej przeszczepów narządów niż w roku 2019. Pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 wymusiło opracowanie szeregu nowych regulacji, których celem było ograniczenie możliwość zakażenia biorcy narządów. Tymczasowo zawieszono przeszczepy od dawców żywych oraz pobieranie i przeszczepianie od zmarłych w mechanizmie nieodwracalnego zatrzymania krążenia. Obecnie u każdego potencjalnego dawcy i biorcy wykonywany jest test RT-PCR. Dodatkowo w celu w rozpoznawania choroby zaleca się wykonanie badania TK klatki piersiowej, zarówno u dawcy, jak i biorcy. Obowiązuje również dokładny wywiad epidemiologiczny. Na transplantację w dobie pandemii musi być wyrażona osobna zgoda biorcy uwzględniająca zagrożenie koronawirusem SARS-CoV-2.

- Podczas pandemii została wydłużona procedura związana z transplantacją. Jednocześnie zmniejszyły się możliwości pozyskiwania narządów od zmarłych, u których rozpoznano śmierć mózgu, a to właśnie oni stanowią główną grupę dawców. Jedną z przyczyn są zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki, kierownik Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

 

Prof. Rudzki Chirurgia Transplantologia MAŁE

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki (Fot. Alina Pospischil)

 

- Transplantacja nerki jest najskuteczniejszą metoda leczenia nerkozastępczego, jednak obecnie, ze względów organizacyjnych, przygotowanie pacjenta to przeszczepu jest trudniejsze niż wcześniej. W czasach pandemii szczególnie apelujemy do wszystkich o udzielanie zgody na pobranie narządów. W ten sposób można uratować niejedno życie – mówi prof. dr hab. n.med. Wojciech Załuska, kierownik Kliniki Nefrologii SPSK Nr 4.

 załuska umlub

Prof. dr hab. n.med. Wojciech Załuska (Fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie)


Organy pobrane od jednego dawcy mogą uratować życie aż sześciu osobom. Oprócz nerek do przeszczepów pozyskiwane są: serce, płuca, trzustka i wątroba. Niestety, badania CBOS wykazują że aż 80 proc. Polaków nigdy nie mówiło bliskim, jaka jest ich wola w kwestii oddania po śmierci narządów do przeszczepienia. Brak świadomości społecznej wymaga prowadzenia szerokich działań informacyjnych w tym zakresie.

Zapraszamy do wysłuchania debaty „Dzień Transplantacji - Podziel się dobrem”. Wystarczy klikniąć w link.

O lubelskiej transplantacji w mediach:

Radio Lublin | Wywiad z prof. Sławomirem Rudzkim z SPSK Nr 4 o przeszczepach, dawstwie organów, perspektywach rozwoju transplantologii i najistotniejszych problemach

Radio Lublin | Prof. Sławomir Rudzki: Polska transplantologia jest na bardzo wysokim poziomie

TVP Info | Prof. Sławomir Rudzki: Ważne, by rozmawiać między sobą na temat przeszczepienia narządów po śmierci