Specjalista kardiolog i kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii SPSK Nr 4 dr hab. n. med. Andrzej Głowniak znalazł się w gronie osób reprezentujących województwo lubelskie podczas największych promocyjno-gospodarczych targów światowych EXPO 2020 w Dubaju.

EXPO 2020 to pierwsza światowa wystawa, która odbywa się na Bliskim Wschodzie, w Dubaju. Jej hasło przewodnie brzmi „Łączenie umysłów”. Wydarzenie było zaplanowane na czas od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 zostało przesunięte na okres od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku. Wojwewództwo lubelskie zaprezentowało się na targach w dniach 10-16 lutego.

Uczestnictwo w wystawie reprezentantów województwa lubelskiego stanowiło doskonałą okazję do nawiązania międzynarodowych kontaktów i promocji potencjału regionu - lokalnych  zdobyczy nauki, medycyny czy technologii.

Jednym z osiągnięć, którymi może pochwalić się Lubelszczyzna, jest wysoka jakość i zaawansowanie technologiczne świadczeń wykonywanych w placówkach uniwersyteckich podlegających pod Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Do tej grupy należy Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, gdzie mają miejsce m.in. nowoczesne zabiegi w zakresie elektrokardiologii. O ich potencjale mówił w swym wykładzie dr hab. n. med. Andrzej Głowniak.

 

EXPO3małe

(Fot. Grzegorz Witkowski)

 

EXPO4małe

 (Fot. Grzegorz Witkowski)

 

Kliniczny Oddział Elektrokardiologii

Kliniczny Oddział Elektrokardiologii z Pracownią Elektrofizjologii i Elektroterapii jako jedyny w makroregionie lubelskim wykonuje pełne spektrum zabiegów za zakresu elektroterapii serca. Są to badania elektrofizjologiczne, ablacja zaburzeń rytmu serca metodą klasyczną (napadowy częstoskurcz węzłowy, zespół WPW, trzepotanie przedsionków, ablacja łącza A-V), ablacja z wykorzystaniem trójwymiarowych systemów elektroanatomicznych CARTO oraz EnSite (komorowe zaburzenia rytmu serca (w tym burze elektryczne), ablacja migotania przedsionków i ektopowe arytmie przedsionkowe (częstoskurcz przedsionkowy).

Zespół Oddziału jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął wykonywanie ablacji:

  • migotania przedsionków techniką phased-RF
  • zabiegi krioablacji balonowej migotania przedsionków
  • zabiegi ablacji bez użycia skopii rentgenowskiej oparte wyłącznie na trójwymiarowej nawigacji elektroanatomicznej
  • zabiegi z wykorzystaniem mapowania o dużej rozdzielczości (CARTO Confidense/Pentaray oraz Ensite Precision/HD-grid)
  • zabiegi z zastosowaniem aplikacji wysokoenergetycznych (HP/SD)
  • zabiegi implantacji pętlowych rejestratorów arytmii
  • zabiegi implantacji miniaturowych (najmniejsze na świecie) bezelektrodowych stymulatorów serca (Micra)
  • zabiegi implantacji defibrylatorów podskórnych (S-ICD)
  • zabiegi usuwania elektrod (w tym z wykorzystaniem lasera)


Na oddziale wykonywane są również rutynowo zabiegi implantacji klasycznych układów stymulujących jedno oraz dwujamowych, kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) oraz układów resynchronizujących (CRT-P oraz CRT-D)

Pracownia prowadzi szkolenia z zakresu ablacji zaburzeń rytmu serca dla adeptów elektrofizjologii z całego kraju w ramach Szkoły Elektrofizjologii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Członkowie zespołu prowadzą szkolenia dla elektrofizjologów w innych ośrodkach w Polsce (dr Adam Tarkowski, dr Maciej Wójcik, dr Andrzej Głowniak) oraz za granicą (Wilno, Ryga, Grodno – dr Andrzej Głowniak).

Podczas targów w Dubaju, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie wraz z Klinicznym Oddziałe Elektrokardiologii SPSK Nr 4 reprezentował kierownik oddziału dr hab. n. med. Andrzej Głowniak. W swoim wykładzie i prezentacji skupił się na nowoczesnych zabiegach kardiologicznych, które wykonywane są w placówce przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

Przedstawił m.in. osiągnięcia swojego zespołu na polu medycznym, efekty przeprowadzonych badań naukowych czy nowoczesne sposoby leczenia zaburzeń rytmu serca, w tym zabieg wszczepienia nowoczesnego rozrusznika serca MICRA™ AV, najmniejszego na świecie stymulatora serca. Pierwszy taki zabieg w regionie odbył się w ubiegłym roku w Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii SPSK Nr 4.

 

micraAV MAŁE

Stymulator Micra™ AV ma długość równą średnicy dwuzłotówki (Fot. Łukasz Głaczkowski)

 

Zespół Uniwersytetu Medycznego na EXPO 2020

Dr hab. n. med. Andrzej Głowniak podczas EXPO 2020 znalazł się w gronie osób reprezentujących województwo lubelskie z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W konferencji promującej potencjał regionu w obszarze medycyny oraz prezentującej szereg ciekawostek z różnych dziedzin medycznych, m.in. kardiologii, okulistyki i laryngologii brali udział także:

  • Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji UM prof. dr hab. Robert Rejdak
  • Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Badań Klinicznych, Zakład Hematoonkologii Doświadczalnej, prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos
  • Dr Leszek Szalewski z  Pracowni Stomatologii Cyfrowej
  • Dr Grzegorz Witkowski z Centrum Symulacji Medycznej
  • Izabela Witkowska z Biura ds. Umiędzynarodpowienia, Cyfryzacji i Promocji
  • Studenci: Paula Szlendak i Anna Przysucha

 

EXPO2małe

(Fot. Iza Witkowska)

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z EXPO2020 w Dubaju.