Od początku inwazji Rosji na Ukrainę z zaatakowanego kraju, w ciągu tygodnia, uciekło milion osób. Ci, którzy zostali, są w wielkim niebezpieczeństwie. W sklepach i szpitalnych magazynach brakuje podstawowych produktów. Dlatego Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 zorganizował akcję pomocy mieszkańcom Ukrainy i szpitalom po wschodniej stronie granicy. W efekcie, w zaledwie kilka dni udało się zgromadzić specjalistyczne narzędzia i sprzęt dla szpitala partnerskiego w Równem w Ukrainie oraz ok. tonę innych artykułów, które przejadą przez granicę i dotrą do innych szpitali oraz osób, które oczekują na przejściach granicznych po stronie ukraińskiej. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom.

z28154229FBWMy z Wami Plakat z flaga Ukrainy w piatek 25 lut1

Pomoc dla szpitala w Równem

Do Miejskiego Szpitala Centralnego w Równem (niedaleko Łucka) już w piątek pojadą m.in. specjalistyczny sprzęt operacyjny i do zabiegów, wózki inwalidzkie, podnośniki dla pacjentów, narzędzia operacyjne, bandaże, gazy, chusty operacyjne, fartuchy, cewniki, pompy infuzyjne, inhalatory, specyfiki na rany. To efekt apelu, jaki SPSK Nr 4 otrzymał od swojego szpitala partnerskiego w Ukrainie.

- Wszystkie te rzeczy pochodzą z naszych zapasów, a także od naszych pracowników i darczyńców. Akcję wsparło wiele firm, które chciały pomóc, nie licząc na jakikolwiek rozgłos. Chciałbym im z całego serca podziękować - mówi Radosław Starownik, dyrektor naczelny Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4.

ZBIORKAmałe 274659244 1734734920206255 7313252420140170323 n 1

Zbiórka SPSK Nr 4 dla szpitala w Równem (Fot. Alina Pospischil)

Od pracowników SPSK Nr 4 dla Ukrainy

W szpitalach w Ukrainie zaczyna brakować podstawowych narzędzi. Ich zakup jest obecnie niemożliwy. Problem jest także z zakupem produktów spożywczych i higienicznych. Półki w sklepach są puste. Niezależnie od akcji dla szpitala w Równem, SPSK Nr 4 zorganizował zbiórkę artykułów, które zostaną przekazane innym placówkom medycznym i osobom oczekującym na przekroczenie granicy po jej wschodniej stronie. W ciągu kilku dni pracownicy SPSK Nr 4 przekazali ok. tonę produktów, w tym: produkty higieniczne dla niemowląt, opatrunki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, syropy, żywność o długim terminie przydatności do spożycia (konserwy, makarony, kasze, sosy), kosmetyki, nowe koce.

- Apelowaliśmy do naszych pracowników, aby pomagali mądrze i przed zrobieniem zakupów sprawdzili listę potrzebnych rzeczy, którą umieściliśmy na stronie internetowej szpitala i na plakatach. Zebrane artykuły zostaną przekazane PCK w poniedziałek. Organizacja przekaże je dalej, za granicę. Chciałabym jednak podkreślić, że akcja prowadzona w szpitalu cały czas trwa. Rzeczy będą przez nas zbierane aż do momentu, kiedy nie będzie to już konieczne - mówi Alina Pospischil, rzeczniczka prasowa SPSK Nr 4.

274443365 995537774426485 1720746459633802323 n

Zbiórka SPSK Nr 4 dla Ukrainy (Fot. Alina Pospischil)

Dla pacjentek z Ukrainy

Osobną zbiórkę zorganizował Oddział Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4. To głównie kosmetyki i żywność, z których skorzystają osoby przekraczające granicę. Z części zebranych produktów pracownicy oddziału przygotowali paczki dla przyjeżdżających z Ukrainy kobiet w ciąży, które zostaną przyjęte na oddział. Zawierają artykuły pierwszej potrzeby: ręcznik, pastę i szczoteczkę do zębów, płyn do mycia ciała, szampon i klapki.

Do SPSK Nr 4 zostali skierowani pierwsi pacjenci z Ukrainy. Poradnia Ginekologiczno-Położnicza funkcjonująca przy Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 zapewnia bezpłatną pomoc kobietom przyjeżdżającym z Ukrainy z możliwością odbycia konsultacji w języku ukraińskim.

274530109 1833035913753328 5733145209400025880 n

Paczka "pierwszej potrzeby" dla pacjentki z Ukrainy (Fot. Alina Pospischil)

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za dary i prosimy o pomoc w kolejnych dniach.