Specjaliści z Hadassah Medical Center z Jerozolimy, afiliowanego z Uniwersytetem Hebrajskim szpitala klinicznego, odwiedzili Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie. Podczas szkolenia zorganizowanego dla personelu SPSK Nr 4 podzielili się swoim doświadczeniem dotyczącym postępowania w przypadku zdarzenia masowego. Spotkanie zostało zorganizowane w świetle aktualnej wojny w Ukrainie i możliwego napływu do Lublina pacjentów m.in. ze zniszczonych szpitali w tym kraju.

izrael

(Fot. dr hab. n. med. Piotr Waciński)

Specjaliści z Izraela odwiedzili SPSK Nr 4 dwukrotnie - 8 i 18 marca. W tych dniach szpital gościł m.in. dyrektorów Hadassah International Jorge'a Diener'a oraz dr Shai Misana, kierownika oddziału chirurgii urazowej i doraźnej w szpitalu Hadassah Ein Kerem, przewodniczącego Stowarzyszenia Urazowego w Izraelu dr Miklosh'a Bala, kierownika oddziału urazowego w szpitalu Hadassah Mt. Scopus dr Assaf'a Kadar'a i główną koordynatorkę pielęgniarzy urazowych Julie Benvenisti.

Spotkania odbyły się dzięki zaangażowaniu kierownika Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej dr hab. n. med. Piotra Wacińskiego.

- Nasz przyjazd ma charakter misji humanitarnej związanej z wojną i kryzysem, których efektem jest napływ ukraińskich uchodźców do Polski. Wybraliśmy SPSK Nr 4 z kilku powodów. Pierwszym z nich była nawiązana wcześniej współpraca ze środowiskiem lekarskim. Po drugie, szpital jest położony stosunkowo blisko granicy, po trzecie zaś - jest on najważniejszym i jednym z nawiększych szpitali w regionie. Zrozumieliśmy, że tu nasza pomoc będzie najbardziej przydatna. Nasi eksperci mają doświadczenie pracy w sytuacji ataków terrorystycznych, wojny oraz ciągłego napięcia między naszym krajem i jego sąsiadami, co zmusiło izraelskie szpitale do wypracowania odpowiednich procedur i przygotowania centrum urazowych na wypadek nagłych zdarzeń. Podczas rozmów prowadzonych w czasie pierwszych odwiedzin w szpitalu doszliśmy do wniosku, że najlepszym wsparciem lubeskiego środowiska medyków będzie podzielenie się naszym doświadczeniem i wiedzą dotyczącą zdarzeń masowych - mówi dyrektor naczelny Hadassah International Jorge Diener.

Podczas pierwszej z wizyt obie strony wyraziły wolę szerokiej współpracy ze szpitalem SPSK Nr 4 i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie także w obszarach medycznym i naukowym. Służyło temu spotkanie z kierownikiem Klinicznego Oddział Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie, JM Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. Wojciechem Załuską oraz Dyrekcją SPSK Nr 4 w Lublinie

Podczas drugiej wizyty, 18 marca specjaliści z Jerozolimy przeprowadzili szkolenie dotyczące zarządzania sytuacją kryzysową i nagłym napływem dużej liczby pacjentów do szpitala. Poprzez serię wykładów oraz zajęcia praktyczne w formie symulacji zdarzenia masowego podzielili się swoim praktycznym doświadczeniem leczenia ofiar konfliktu zbrojnego przy jednoczesnym zapewnieniu opieki pacjentom z regionu niedotkniętego zdarzeniem masowym. Taka sytuacja stanowi spore wyzwanie logistyczne dla szpitala i jego personelu.

- Było nam bardzo miło gościć kolegów lekarzy, profesorów z Centrum Medycznego Hadassah w Jerozolimie. Ten ośrodek ma bardzo duże, jeśli nie największe, doświadczenie dotyczące zaopatrywania ofiar katastrof i zdarzeń masowych. W wyniku aktów terrorystycznych, do jakich dochodzi w Izraelu, nierzadko w jednym momencie trzeba udzielić pomocy medycznej kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pacjentom. W związku z sytuacją, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą, chcemy w procedurach szpitala implementować sprawdzone rozwiązania, które zostały nam przedstawione przez izraelskich ekspertów. Mamy nadzieję, że nigdy nie będą musiały być one użyte na terenie szpitala przy ul. Jaczewskiego, ale musimy być gotowi na każdą ewentualność - mówi kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SPSK Nr 4, dr n. med. Marcin Wieczorski.

szkolenie13

szkolenie15