Miło nam poinformować, że 24 marca podpisana została umowa o dofinansowanie na realizację projektu nr POIS.09.02.00-00-0211/21 pn. „Wsparcie ponadregionalnej infrastruktury ochrony zdrowia – Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”. Beneficjentem projektu jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie.

 

FUNDUSZEeuropejskie

 

 

Cele projektu

Głównym celem projektu jest poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób układu krążenia oraz chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego. Realizacja projektu przyczyni się do unowocześnienia i dostosowania zasobów infrastrukturalnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie do aktualnych potrzeb, wynikających z obecnych trendów epidemiologicznych oraz demograficznych.

W ramach projektu zostanie wymianiona infrastruktura sprzętowa, która wykorzystywana jest na potrzeby Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej oraz, Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, a także zakup dodatkowego sprzętu i wyposażenia niezbędnego do udzielania wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych.

Wymiana wyeksploatowanych aparatów umożliwi szybsze i lepsze zaopatrywanie nagłych i planowych przypadków oraz pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i personelu przez znaczne zmniejszenie ekspozycji na promieniowanie RTG. W wymiarze ekonomicznym realizacja zaplanowanych w projekcie działań umożliwi beneficjentowi wzrost liczby świadczonych usług, nowy sprzęt nie będzie wymagał tak częstych serwisów, co przełoży się na zwiększenie liczby udzielanych świadczeń i zwiększy wpływy z NFZ oraz zmniejszy koszty serwisowania starych urządzeń. Ponadto zwiększy się dostępność do nowoczesnych metod leczenia. Poprawi się dostępność wysokospecjalistycznych procedur, skróceniu ulegnie czas oczekiwania na zabieg, co  pozwoli pełniej wykorzystać potencjał placówki oraz zwiększy efektywność kosztową jej funkcjonowania.

Projekt zakłada poprawę efektywności systemu ochrony zdrowia w kluczowych obszarach. Obejmuje wsparcie trzech oddziałów szpitalnych SPSK Nr 4 w Lubinie dedykowanych chorobom, które stanowią najistotniejsze problemy zdrowotne osób dorosłych tj.: chorobom układu krążenia, układu kostno – stawowo – mięśniowego. Oddziały szpitalne SPSK Nr 4 w Lublinie, których dotyczy projekt, pełnią strategiczną rolę w zabezpieczeniu wysokospecjalistycznych procedur medycznych oraz realizują unikatowe świadczenia zdrowotne w skali całego kraju.

 

Zakres rzeczowy projektu to:

1.1. WYMIANA APARATU ANGIOGRAFICZNEGO W PRACOWNI HEMODYNAMIKI (KLINICZNYM ODDZIALE KARDIOLOGII INWAZYJNEJ Z PRACOWNIĄ HEMODYNAMIKI) - zakup nowego aparatu angiograficznego oraz prace adaptacyjne niezbędne do posadowienia nowego aparatu.

Wymiana istniejącego aparatu angiograficznego ma na celu konieczne zastąpienie posiadanego aparatu GE Innova 3100 zakupionego w roku 2008, na którym wykonano do tej pory bardzo dużą liczbę zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych tj. ok. 12 000 zabiegów koronarografii i około 7 000 zabiegów angioplastyki wieńcowej.

1.2. WYMIANA DWUPŁASZCZYZNOWEGO APARATU NEUROANGIOGRAFICZNEGO W ZAKŁADZIE RADIOLOGII ZABIEGOWEJ I NEURORADIOLOGII (DZIAŁAJĄCEGO GŁÓWNIE NA POTRZEBY ODDZIAŁU CHIRURGII NACZYNIOWEJ I KLINICZNEGO ODDZIAŁU NEUROCHIRURGII I NEUROCHIRURGII DZIECIĘCEJ) - zakup nowego dwupłaszczyznowego aparatu neuroangiograficznego oraz prace adaptacyjne niezbędne do posadowienia nowego aparatu.

Zadanie ma na celu konieczną wymianę obecnie używanego neuroangiografu dwupłaszczyznowego na nowy, w pełni nowoczesny aparat z możliwością instalacji w miejscu aktualnie istniejącego. Należy podkreślić, iż zarówno Oddział Chirurgii Naczyniowej, jak i Kliniczny Oddział Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej są to oddziały świadczące usługi głównie dla osób dorosłych. W skali roku przyjęcia pacjentów do 18. roku życia stanowią jedynie pojedyncze przypadki. W roku 2020 w SPSK Nr 4 hospitalizowano 323 pacjentów do 18 roku życia, w tym na Oddziale Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej zaledwie 38 pacjentów, a na Oddziale Chirurgii Naczyniowej 3 pacjentów, pozostałe to przyjęcia do innych oddziałów.

Planowany do zakupu angiograf dla Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii, który wykonuje świadczenia na rzecz Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej w zakresie chorób układu kostno-stawowo - mięśniowego umożliwi pod kontrolą skopi ostrzykiwanie nerwów pacjentom ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa, niekwalifikującym się do zabiegów operacyjnych ze względu na obciążenia ogólnoustrojowe, wykonywanie jednodniowych procedur przeciwbólowych polegających na czasowym odnerwieniu stawów międzykręgowych - zabiegi te nie są wykonywane u dzieci. W związku z tym zakres rzeczowy projektu nie dotyczy leczenia dzieci.

1.3. ZAKUP DODATKOWEGO OPROGRAMOWANIA I WYPOSAŻENIA NA POTRZEBY REZONANSU SERCA DLA ZAKŁADU RADIOLOGII ZABIEGOWEJ I NEURORADIOLOGII - zakup dodatkowego oprogramowania i oprzyrządowania pozwalającego na rozszerzoną diagnostykę serca, w tym m.in. zaawansowaną analizę kardiologiczną dla systemu syngo.via oprzyrządowanie do bramkowania akwizycji sygnałem ekg; wyspecjalizowane sekwencje kardiologiczne.

1.4 ZAKUP DODATKOWEGO SPRZĘTU MEDYCZNEGO DLA KLINICZNEGO ODDZIAŁU KARDIOLOGII INWAZYJNEJ Z PRACOWNIĄ HEMODYNAMIKI niezbędnego do udzielania wysokospecjalistycznych procedur kardiologicznych (Aparat do badania echokardiograficznego serca (do ECHO serca) wraz z sondą przezprzełykową – 1 kpl; Pompa infuzyjna (5 sztuk pomp infuzyjnych + 1 stacja dokująca); Kardiowerter-defibrylator stacjonarny (z opcją stymulacji zewnętrznej) – 1 zestaw; Aparat EKG – 1 kpl; Aparat do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej -1 kpl; Drukarka 3d – 1 kpl; Zestawy komputerowe PC + drukarki -6 kpl.

1.5 PROMOCJA PROJEKTU - zakup i montaż tablicy informacyjno-pamiątkowej oraz naklejek na sprzęt.

 

Koszty projektu 

Projekt będzie realizowany do końca października 2022 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 12 648 000,00 zł, z czego 7 588 800,00 zł stanowi wkład EFRR.