W czwartek 7 kwietnia 2022 roku doszło do podpisania strategicznej umowy współpracy między Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie a Hadassah Medical Center z Jerozolimy, szpitalem klinicznym związanym z Uniwersytetem Hebrajskim.

Współpraca między dwoma odległymi od siebie ośrodkami rozpoczęła się niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie. W obliczu nagłego napływu uchodźców do Lublina i innych miast Polski, dzięki zaangażowaniu kierownika Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej dr hab. n. med. Piotra Wacińskiego zorganizowano spotkania, których celem było lepsze przygotowanie personelu szpitala do działania w sytuacji zdarzenia masowego.

Specjaliści z Hadassah Medical Center odwiedzili Lublin dwukrotnie. Podczas pierwszej z wizyt partner z Izraela wyraził wolę szerokiej współpracy ze szpitalem SPSK Nr 4 i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie także w obszarach medycznym i naukowym. Służyło temu spotkanie z kierownikiem Klinicznego Oddział Nefrologii SPSK Nr 4 w Lublinie, JM Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. Wojciechem Załuską oraz Dyrekcją SPSK Nr 4 w Lublinie. Podczas drugiej wizyty, 18 marca specjaliści z Jerozolimy przeprowadzili szkolenie dotyczące zarządzania sytuacją kryzysową i nagłym napływem dużej liczby pacjentów do szpitala. Poprzez serię wykładów oraz zajęcia praktyczne w formie symulacji zdarzenia masowego podzielili się swoim praktycznym doświadczeniem leczenia ofiar konfliktu zbrojnego przy jednoczesnym zapewnieniu opieki pacjentom z regionu niedotkniętego zdarzeniem masowym. Taka sytuacja stanowi spore wyzwanie logistyczne dla szpitala i jego personelu.

- Dla wielu z nas, medyków z Izraela, obrazy wojny w Ukrainie przypominają historie naszych rodzin. Dlatego też czujemy się zobowiązani, aby nie być biernymi, gdy za wschodnią granicą Polski dzieje się ogromna krzywda. Dziękuję serdecznie za to, jak nasi lekarze zostali przyjęci w SPSK Nr 4. Wracając do Jerozolimy, byli pod wielkim wrażeniem lubelskiego ośrodka medycznego i możliwości, jakie posiada, ale przede wszystkim ciepłego powitania przez zespół SPSK Nr 4 - zaznaczył w czwartek Yoram Weiss, dyrektor naczelny Hadassah Medical Organisation i dyrektor Hadassah Hospital Ein Kerem.

 

 

podpisanieumowy

Symboliczny "uścisk dłoni" po podpisaniu umowy. Od lewej: dyrektor Hadassah Hospital Ein Kerem Yoram Weiss, dyrektor naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej dr hab. n. med. Piotr Waciński, zastępca dyrektora ds. finansów i rozwoju Michał Szabelski. Na dole: dyrektor naczelny Hadassah International Jorge Diene (Fot. Screenshot)

 

W czwartek doszło do podpisania umowy zobowiązującej obie strony do długofalowej współpracy.

- Bardzo cieszę się, że po paru tygodniach od pierwszej wizyty w Lublinie, w tych zupełnie nadzyczajnych okolicznościach wydarzeń w Ukrainie, a także w Polsce i Europie, rozpoczynamy długotrwałą współpracę między Hadassah Medical Cente a Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 4 w Lublinie - mówił podczas podpisania umowy o współpracy Jorge Diene, dyrektor naczelny Hadassah International. - Wierzę, że partnerstwo nie tylko pomoże nam lepiej radzić sobie z problemami, z którymi musimy się zmagać teraz, ale będzie także bardzo owocne w przyszłości - dodał.

 

- Wiem, że ośrodek Hadassah prezentuje bardzo wysoki poziom. Od początku głównym celem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie było pomaganie ludziom, szczególnie tym, którzy wymagają wysokospecjalistycznej opieki. Dzięki zawiązanej dziś współpracy i wymianie dobrych praktyk między lubelskim a jerozolimskim ośrodkiem, możemy to robić jeszcze lepiej - mówi Michał Szabelski, zastępca dyrektora ds. finansów i rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie.

 

Koordynatorem współpracy ze strony Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie jest dr hab. n. med. Piotr Waciński, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4.