Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie objął patronatem honorowym akcję edukacyjną zorganizowaną w weekend przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Lublin. Podczas wydarzenia pod nazwą "Tramwaj zwany pożądaniem" wśród uczestników Lubelskich Dni Kultury Studenckiej były m.in. rozdawane ulotki informacyjne oraz wykonywane testy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. 

Akcja miała miejsce w sobotę (20 maja) w Lublinie, podczas trwających w tym czasie w mieście "Lublinaliów 2023".

- Przy dźwiękach muzyki, podczas wspólnej zabawy na terenach zielonych Browaru Perła, wolontariusze wspólnie z pracownikami Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE” edukowali na temat HIV, AIDS i innych infekcji przenoszonych drogą płciową. Studenci biorący udział w wydarzeniu uzyskali podstawowe informacje dotyczące, zwłaszcza dróg transmisji infekcji, sposobów profilaktyki, wczesnej diagnostyki i skutecznego leczenia. Dzięki współpracy z Fundacją Edukacji Społecznej, chętne osoby w imprezowym kamperze mogły wykonać szybkie, anonimowe i bezpłatne testy w kierunku infekcji HIV, kiły i wirusowego zapalenia wątroby typu C. Nad prawidłowym wykonaniem testów i profesjonalną konsultacją czuwali certyfikowani doradcy okołotestowi – relacjonują organizatorzy - studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA – Poland.

Organizatorzy akcji rozdawali ulotki podczas studenckiej imprezy.

Fot. Organizator akcji w Lublinie

Statystyki

Jak czytamy na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. HIV, obecnie występuje wzrost zakażeń przenoszonych drogą płciową. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że na każdego roku na świece jest odnotowywanych ponad milion nowych zakażeń przenoszonych drogą płciową. W rzeczywistości może być ich wielokrotnie więcej.

Krajowe Centrum ds. HIV opisuje, że zarówno w Europie, jak i Polsce z chorób przenoszonych drogą płciową najczęściej występuą: kiła, rzeżączka i chlamydiozy. „Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia, choroby te często ze sobą współwystępują. Zakażenie jedną z nich zwiększa kilkakrotnie ryzyko zakażenia HIV; nawet do 10 razy w przypadku kiły i rzeżączki” – czytamy.

Województwo lubelskie

Jak wynika z przygotowywanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie "Oceny stanu bezpieczeństwa sanitarnego województwa lubelskiego za rok 2022", w ubiegłym roku zostały zgłoszone 54 nowo wykryte zakażenia HIV, a w 2021 roku – 38.

W 2022 r. „podobnie jak w latach wcześniejszych większość zakażeń wystąpiła u mężczyzn – 42 przypadki. Zaś najwięcej zachorowań odnotowano w grupie wiekowej 20-29 lat - 24 osoby oraz 30-39 lat - 15 osób.

W 2022 roku w województwie lubelskim nie zgłoszono żadnego zachorowania na AIDS, natomiast w 2021 roku były 2 takie przypadki.

Z danych opublikowanych w „Ocenie stanu bezpieczeństwa…” wynika, że od początku rejestracji – w Polsce był to rok 1985, do 31 grudnia 2022 r. zgłoszono w Lubelskiem 809 osób zakażonych HIV, 109 zachorowań na AIDS oraz 40 zgonów z powodu AIDS.

Zgodnie z danymi WSSE w Lublinie, w 2022 r. zarejestrowano również 74 przypadki zachorowań przenoszonych drogą płciową (w 2021 r. - 37), w tym kiła ogółem - 58 (w 2021 r. - 31), rzeżączka – 9 (w 2021 r. - 4) oraz 7 przypadków (w 2021 r. - 2) zakażeń wywołanych przez chlamydie.