Przyszli rodzice, personel szpitala, a także studentki położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wzięli udział w środowym spotkaniu organizowanym przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie w ramach Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu. Tematem przewodnim było "znaczenie pierwszego kontaktu".

Spotkanie prowadziły mgr Hanna Drozdowicz, położna oddziałowa Położnictwa SPSK Nr 4 w Lublinie i mgr Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa Traktu Porodowego i Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej SPSK Nr 4 w Lublinie.

Dziecko, będąc jeszcze w łonie matki, najpierw odczuwa dotyk, później dochodzą zmysły smaku, węchu, słuchu i wzroku.

– Między 20 a 24 tygodniem dziecko zaczyna słyszeć. Pierwszymi odgłosami, które słyszy, są te z wnętrza mamy, czyli bicie jej serca, szum przepływającej krwi, praca jelit. Wszystkie te dźwięki są niskie. Do dziecka docierają także dźwięki z zewnątrz, z otoczenia. Dziecko nie lubi wysokich dźwięków, więc jeśli już wybieramy muzykę, to powinna być ona stonowana, rytmiczna, o dosyć niskich tonach. Są nawet instrumenty, których dziecko lubi słuchać – opowiadała licznie zebranym słuchaczom prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

 

Dziecko słyszy też głosy rodziców. Są one oczywiście przetworzone. - Czyli zmysł słuchu możemy stymulować już wewnątrzmacicznie - dodała prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak.

Podkreślała, że po urodzeniu nie można przerwać kontaktu, który dziecko miało z mamą. - Oczywiście są jeszcze inne aspekty kontaktu rodziców z dzieckiem, ale chodzi przede wszystkim o to by dziecko czuło się bezpieczne, żeby dalej miało kontakt z matką. Do tego jeszcze oczywiście trzeba włączyć umiejętnie ojca dziecka - zaznaczyła prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak.   

Uczestnicy spotkania w SPSK Nr 4 w Lublinie

O pierwszym kontakcie dziecka z rodzicami mówiła Prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie

Fot. Zespół ds. Komunikacji

Podczas środowego spotkania w ramach Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu w SPSK Nr 4 w Lublinie uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak ważna jest rola pierwszego kontaktu. Ponadto odbyły się warsztaty instruktażowe o pozycjach wertykalnych podczas porodu, wykład o kangurowaniu i jego roli. Na spotkaniu padły też trudne pytania na temat laktacji (np. Czy dziecko się najada? Czy dziecko oprócz karmienia piersią należy poić? Czy karmienie piersią powoduje ból piersi i pękanie brodawek?) oraz odpowiedzi na te pytania. 

- Informacje, które chcemy wam przekazać przygotowałyśmy w gronie położnych z kilku oddziałów prowadzonych przez Panią Profesor - zaznaczyła Hanna Drozdowicz, Położna Oddziałowa Oddziału Położnictwa SPSK Nr 4 w Lublinie. 

Wykłady i prezentacje zaprezentowane podczas spotkania z przyszłymi rodzicami: 

  1. Prezentacja opracowana przez Fundacje Rodzić po Ludzku m.in.: o prawach okołoporodowych kobiet, o tym czym jest pierwszy kontakt i jak długo powinien trwać kontakt "skóra do skóry" ale też o pierwszym kontakcie po cesarskim cięciu. Prezentację wygłosiła mgr Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa Traktu Porodowego i Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej SPSK Nr 4 w Lublinie
  2. Warsztaty dotyczące pozycji wertykalnych podczas porodu przygotowała i przeprowadziła mgr Agnieszka Szmigielska, położna Traktu Porodowego SPSK Nr 4 w Lublinie
  3. Wykład "Kangurowanie - rola, idea i realizacja na oddziale" przedstawiła mgr Paula Koba, położna Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie
  4. "Trudne pytania na temat laktacji" zadała i udzieliła odpowiedzi mgr Agnieszka Moszczyńska-Błaszczak, położna Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 4 w Lublinie

Spotkanie zakończył film przedstawiający piękne sceny z porodów, które odbyły się w Klinice Położnictwa i Perinatologii, w tym porodów w wodzie, a także uchwycone w obiektywie pierwsze szczęśliwe chwile kontaktu noworodka z rodzicami i "kangurowanie".

Położna Agnieszka Szmigielska pokazuje jedną z pozycji wertykalnych.

Organizatorki spotkania w SPSK Nr 4 - na zdjęciu od lewej: Agnieszka Szczepanowska, prof. Bożena Leszczyńska-Gorzelak, Hanna Drozdowicz, Agnieszka Moszczyńska-Błaszczak i Agnieszka Szmigielska.

Fot. Zespół ds. Komunikacji

SPSK Nr 4 w Lublinie ma największy ośrodek ginekologiczno-położniczy w makroregionie, w którym znajdują się oddziały o najwyższym stopniu referencyjności: Kliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii, Kliniczny Oddział Ginekologii, Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii.

Szpital przy ul. Jaczewskiego 8 prowadzi Szkołę dla Rodziców, która dla osób oczekujących na narodziny dziecka jest źródłem fachowej wiedzy medycznej, miejscem wymiany doświadczeń, nabycia umiejętności praktycznych z zakresu właściwej pielęgnacji dziecka oraz zasad karmienia naturalnego.

SPSK Nr 4 w Lublinie dokłada wszelkich starań, aby szerzyć wiedzę z zakresu ciąży, porodu i połogu. Prowadzi w tym celu strony w mediach społecznościowych: 

Zachęcamy do odwiedzin tych stron, nie tylko przyszłych rodziców.

W Polsce Międzynarodowy Tydzień Godnego Porodu odbywa się z inicjatywy Fundacji Rodzić po Ludzku.

Media o wydarzeniu:

Organizatorki spotkania razem ze studentami położnictwa.

Fot. Zespół ds. Komunikacji