Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zaprasza wszystkie osoby oczekujące dziecka na bezpłatne spotkanie w ramach Międzynarodowego Tygodnia Godnego Porodu organizowane z inicjatywy Fundacji Rodzić po Ludzku. Wydarzenie odbędzie się 17 maja 2023 r. w głównej auli szpitala przy ul. Jaczewskiego 8 (Aula A na 5. piętrze), w godzinach 17-19.

Międzynarodowy Tydzień Godnego Porodu jest ogólnopolskim świętem, którego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "O wadze pierwszego kontaktu". To właśnie tematowi kontaktu "skóra do skóry" rodzica z dzieckiem poświęcony będzie cykl wydarzeń lokalnych, których lubelską odsłonę organizuje Kliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Podczas spotkania odbędą się:
  • warsztaty dotyczące pozycji wertykalnych podczas porodu,
  • wykład: "Kangurowanie - rola, idea i realizacja na oddziale",
  • "Trudne pytania na temat laktacji" - rozmowa z doradcą laktacyjnym,
  • Prezentacja opracowana przez Fundację Rodzić po Ludzku, dzięki której będzie można dowiedzieć się m.in.: jakie są prawa okołoporodowe kobiet, co jest najważniejsze w planie porodu, czym jest pierwszy kontakt, jak zadbać o pierwszy kontakt podczas porodu w szpitalu.
Założeniem spotkania jest to, aby kobiety i ich bliscy przygotowujący się do porodu wyszli z niego spotkania zainspirowani, wzmocnieni i lepiej przygotowani na przyjęcie dziecka.

Grafika: matka z dzieckiem i napis "Międzynarodowy Tydzień Godnego Porodu, O wadze pierwszego kontaktu 13-20 maja 2023 r." oraz logo organizacji

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jest największym szpitalem klinicznym w województwie lubelskim i 9. pod względem wielkości w Polsce. Posiada największy ośrodek ginekologiczno-położniczy w makroregionie, w którym znajdują się oddziały o najwyższym stopniu referencyjności: Kliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii, Kliniczny Oddział Ginekologii, Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii.

Szpital prowadzi Szkołę dla Rodziców, która dla osób oczekujących na narodziny dziecka jest źródłem fachowej wiedzy medycznej, miejscem wymiany doświadczeń, nabycia umiejętności praktycznych z zakresu właściwej pielęgnacji dziecka oraz zasad karmienia naturalnego.

SPSK Nr 4 w Lublinie dokłada wszelkich starań, aby szerzyć wiedzę z zakresu ciąży, porodu i połogu. Prowadzi w tym celu strony w mediach społecznościowych:
Szpital organizuje wydarzenia, bierze udział w różnego rodzaju projektach i realizuje programy, takie jak "Przystanek Mama" we Wschodnim Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej.
W szpitalu rodzice mogą korzystać m.in. z sali do kangurowania, wsparcia psychologicznego czy poradnictwa laktacyjnego. SPSK Nr 4 wdrożył i utrzymuje światowe standardy w zakresie karmienia piersią.
Szpitalowi i jego pracownikom bliska jest idea "rodzić po ludzku" oraz znaczenie kontaktu "skóra do skóry". Dlatego angażuje się w obchody Tygodnia Godnego Porodu 2023 dla osób oczekujących dziecka.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny