W piątek przy budynku Poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 w Lublinie odbył się Piknik Prozdrowotny z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Porad i konsultacji udzielali: zespół specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie, gastrolodzy, kardiolog, pielęgniarka diabetologiczna, dietetyczki oraz fizjoterapeuci. Podczas wydarzenia można było wziąć też udział w warsztatach skutecznych technik zapobiegania bólom kręgosłupa. Osoby uczestniczące w pikniku miały również możliwość zapoznania się z programami profilaktycznymi realizowanymi przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 przy ul. Jaczewskiego.

W całej Polsce, od piątku do niedzieli (12-14 maja) odbywały się wydarzenia związane z jubileuszową 10. edycją Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Miały miejsce koncerty, pikniki i konkursy. Uczestnicy tych wydarzeń mieli możliwość poznania projektów, które uzyskały dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Akcja Dni Otwartych Funduszy Europejskich jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion prowadzonej przez Komisję Europejską. Akcja pozwala bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą unijnych dotacji.

piknik9

fot. Alina Pospischil

Wśród grantobiorców jest także SPSK Nr 4 w Lublinie. Przy wsparciu funduszy europejskich szpital kliniczny przy ul. Jaczewskiego realizuje liczne projekty zarówno inwestycyjne, jak też profilaktyczne tj. „Profilaktyka przewlekłych bólów kręgosłupa w makroregionie wschodnim” czy „Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej”. Informacji o tych programach pracownicy SPSK Nr 4 – z Działu ds. Projektów i Centrum Innowacyjnych Terapii udzielali podczas piątkowego pikniku.

Można było skorzystać też z porad specjalistów. Pomocą służyli: zespół specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości z Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 w Lublinie, gastrolodzy i kardiolog.

Specjalne stoisko zostało przygotowane także z myślą o osobach z cukrzycą. Porad w zakresie profilaktyki i leczenia tej choroby udzielała pielęgniarka diabetologiczna. Chętni mogli skorzystać z bezpłatnych pomiarów glukozy we krwi, ciśnienia oraz oceny BMI.

Swoje stoisko na temat żywienia w chorobie nowotworowej przygotował też Dział Dietetyki SPSK Nr 4 w Lublinie.

W jednym z namiotów można było też poćwiczyć. Fizjoterapeutki SPSK Nr 4 w Lublinie instruowały jak skutecznie zadbać o swój kręgosłup, by zapobiec jego bólom.

Wszystkie porady i konsultacje były bezpłatne.

W Pikniku Prozdrowotnym uczestniczyli pracownicy SPSK Nr 4 w Lublinie:

• Michał Łuniewski, lekarz rezydent Klinicznego Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych
  • Anna Chitryń, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego
  • Blanka Kutnik, pielęgniarka diabetologiczna, Kliniczny Oddział Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych
  • Magdalena Partyka, dietetyczka, Dział Dietetyki,
  • Renata Komosa, fizjoterapeutka z II Zakładu Fizjoterapii
  • lek. Paulina Furtak z Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową
  • lek. Mateusz Kochan z Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową
  • Michał Garwoński, lekarz rezydent Klinicznego Oddziału Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej
  • Magdalena Matejak-Węgrzyn, fizjoterapeutka z Zakładu Fizjoterapii
  • Anna Goldman, fizjoterapeutka z Zakładu Fizjoterapii