Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja edukacyjna zorganizowana we wtorek 9 maja br. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie. Była związana ze Światowym Dniem Higieny Rąk. Podczas wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach dezynfekcji rąk oraz porozmawiać ze specjalistami w zakresie antybiotykoterapii.

Akcję edukacyjną zorganizowali Zespół Zapobiegania i Zwalczania Zakażeń Szpitalnych oraz Dział Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego SPSK Nr 4 w Lublinie na czele z kierowniczą Anną Bernaszuk, która jest specjalistką sanitarno-epidemiologiczną i konsultantką wojewódzka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego.

Celem akcji w SPSK Nr 4 była promocja mycia i dezynfekcji rąk jako najprostszej i najbardziej efektywnej metody zapobiegania zakażeniom szpitalnym i tymi poza placówkami zdrowia.

Dłonie jednej z uczestniczek warsztatów po dezynfekcji umieszczone w specjalnej lampie ultrafioletowej.

Podczas wydarzenia odbyły się warsztaty z higienicznej dezynfekcji rąk z możliwością uzyskania certyfikatu. Na stoiskach firm, które produkują preparaty do dezynfekcji można było sprawdzić ich działanie. Osoby biorące udział w wydarzeniu mogły przekonać się, czy prawidłowo zdezynfekowały ręce w specjalnej lampie ultrafioletowej. Przygotowane zostały także tematyczne prezentacje.

Podczas wydarzenia można było skorzystać z konsultacji w zakresie antybiotykoterapii. Porad udzielał lek. med. Jarosław Bakiera, konsultant ds. antybiotykoterapii SPSK Nr 4 w Lublinie, specjalista mikrobiologii lekarskiej, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, Koagulologii i Mikrobiologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Konsultant ds. antybiotykoterapii SPSK Nr 4 był też gościem porannej audycji Radia Lublin. Podczas rozmowy z redaktorką Renatą Chrzanowską m.in. zwrócił uwagę na to, że antybiotyki to substancje, które działają na pewnego rodzaju drobnoustroje.

– To są: bakterie, pierwotniaki i grzyby – wymienił lek. med. Jarosław Bakiera. Podkreślił, że antybiotyki nie działają na wirusy. – Tam, gdzie mamy objawy przeziębienia, katar, grypę czy Covid-19 antybiotyki nie powinny być stosowane, ponieważ tak naprawdę szkodzą, a nie pomagają – zaznaczył lekarz. 

Z okazji Światowego Dnia Higieny Rąk w SPSK Nr 4 w Lublinie powstanie specjalny plakat. Będą się na niego składać odbite na kartkach pomalowane za zielono dłonie uczestników warsztatów.

Wtorkowe wydarzenie w SPSK Nr 4 było otwarte. Uczestniczyli w nim zarówno pracownicy szpitala, w tym m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, jak też studenci kierunków medycznych oraz pacjenci i osoby odwiedzające.

Światowy Dzień Higieny Rąk został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2005 roku. Jego celem było zredukowanie liczby zakażeń szpitalnych stanowiących poważny problem epidemiologiczny i ekonomiczny na całym świecie.

Media o akcji w SPSK Nr 4 w Lublinie:

Zdjęcia z wydarzenia