Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zaprasza pacjentów, pracowników placówek medycznych, studentów kierunków medycznych oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji edukacyjnej związanej ze Światowym Dniem Higieny Rąk. Akcja z warsztatami dezynfekcji rąk i konsultacjami ze specjalistami w zakresie antybiotykoterapii odbędzie się we wtorek 9 maja, w godzinach 10-12 w głównym gmachu szpitala.

 

Światowy Dzień Higieny Rąk

Światowy Dzień Higieny Rąk to święto zapoczątkowane w 2005 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego celem było zredukowanie liczby zakażeń szpitalnych stanowiących poważny problem epidemiologiczny i ekonomiczny na całym świecie. Poprzez wydarzenie organizacja zwraca uwagę na właściwą higienę rąk jako najważniejszy element profilaktyki zakażeń zarówno w szpitalach, jak i poza nimi.

Ludzkie ręce odgrywają istotną rolę w przenoszeniu mikroorganizmów między różnymi powierzchniami, rejonami ciała człowieka oraz osobami znajdującymi się w jego otoczeniu. Stanowią więc doskonały nośnik dla wielu patogenów, w tym wirusa grypy, bakterii i wirusów powodujących zatrucia pokarmowe, grzybów, pasożytów oraz groźnych lekoopornych bakterii. Źródłem patogenów mogą być skażone powierzchnie, ludzie i przedmioty wspólnego użytku,  zwierzęta, żywność i woda oraz skażone surowce na stanowiskach pracy.

Skażenie mikroorganizmami jest niewidoczne, a ich transmisja może zagrozić zdrowiu. Prawidłowa higiena zapobiega transmisji mikroorganizmów, dlatego jest ona kluczowa dla zachowania zdrowia i uniknięcia infekcji.

 

Baner Światowego Dnia Higieny Rąk ręce w różnych kolorach i napis "Światowy Dzień Higieny Rąk, 9 maja godz. 10-12 SPSK Nr 4 w Lublinie", loga 

 

9 maja w SPSK Nr 4

Z okazji przypadającego w maju Światowego Dnia Higieny Rąk w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie odbędzie się akcja edukacyjna z warsztatami higienicznej dezynfekcji rąk i konsultacjami ze specjalistami w zakresie antybiotykoterapii. Wydarzenie organizują Zespół Zapobiegania i Zwalczania Zakażeń Szpitalnych oraz Dział Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego SPSK Nr 4 w Lublinie.

- Jako specjaliści w dziedzinie epidemiologii, pracownicy medyczni bierzemy czynny udział w nadzorze nad zakażeniami, zarządzamy ryzykiem, stosujemy i promujemy właściwe zasady higieny i organizacji pracy. Tworzymy skuteczne systemy zapobiegające rozprzestrzenianiu się zakażeń w szpitalu. Korzystając z naszego doświadczenia po raz pierwszy organizujemy wydarzenie związane z promocją higieny rąk. Jak jest ona ważna, pokazała pandemia Covid-19. Chcemy promować mycie i dezynfekcję rąk jako najprostszą i najbardziej efektywną procedurę zapobiegania zakażeniom w szpitalach i poza nimi. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty z higienicznej dezynfekcji rąk z możliwością uzyskania certyfikatu. Obecni na miejscu specjaliści będą udzielać porad z zakresu antybiotykoterapii. Na stoiskach firm produkujących preparaty do dezynfekcji będzie można zaobserwować działanie poszczególnych preparatów. Każdy uczestnik chętny będzie mógł dowiedzieć się, co należy zrobić, by preparat zadziałał prawidłowo, a dzięki specjalnej lampie ultrafioletowej zobaczyć, czy dotarł do wszystkich miejsc na dłoniach – mówi Anna Bernaszuk, specjalistka s. epidemiologii, kierowniczka Działu Sanitarno-Epidemiologicznego SPSK Nr 4 w Lublinie, konsultantka wojewódzka w zakresie pielęgniarstwa epidemiologicznego.

 

Kiedy antybiotykoterapia jest konieczna?

Dane najnowszego raportu sporządzonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) we współpracy z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności i Europejską Agencją Leków wykazują, że w Polsce antybiotyki są nadużywane. W krajach UE/EOG średnio zużywa się 16,4 dobowych dawek (DDD) antybiotyków na 1 tys. mieszkańców dziennie, w Polsce – 22 dawki. Jak wynika z opublikowanego w 2019 roku raportu Najwyższej Izby Kontroli większość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kontrolowanych podmiotach przepisuje antybiotyki bez wykonania odpowiednich badań mikrobiologicznych.

Nadużywanie i niewłaściwe stosowanie antybiotyków to jedna z głównych przyczyn rosnącego zjawiska antybiotykoodporności. Z powodu infekcji bakteriami antybiotykoopornymi na świecie umiera 2 mln osób rocznie. Przewiduje się, że w kolejnych latach tendencja ta będzie rosnąć. Roczne koszty bezpośrednie ponoszone przez świadczeniodawców w związku z przedłużeniem hospitalizacji z powodu zakażeń szacuje się na około 800 mln zł.

- Mówienie o racjonalnej antybiotykoterapii jest ważne z klinicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Antybiotyki powinny być stosowane jedynie w przypadku zakażeń bakteryjnych i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Tymczasem są one nadużywane, często nieodpowiednio dawkowane lub stosowane zbyt krótko. Antybiotykoterapia nie jest także monitorowana pod kątem skuteczności. Podczas wydarzenia będziemy zwracać uwagę na te aspekty i wyjaśniać, kiedy antybiotyk jest skuteczny, a kiedy nie należy go stosować – mówi lek. med. Jarosław Bakiera, konsultant ds. antybiotykoterapii SPSK Nr 4 w Lublinie, specjalista mikrobiologii lekarskiej, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, Koagulologii i Mikrobiologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie.

 

W programie wydarzenia:

  • warsztaty higienicznej dezynfekcji rąk z możliwością uzyskania certyfikatu,
  • prezentacje i pokazy dezynfekcji rąk, filmy instruktażowe,
  • konsultacje specjalistyczne w zakresie antybiotykoterapii,
  • prezentacje firm na stoiskach.

9 maja, godz. 10-12

Hol głównego budynku SPSK Nr 4 w Lublinie