Szanowni Państwo,

Z satysfakcją informujemy, że 21 grudnia 2016 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie zespół lekarzy pod kierownictwem Pana Profesora dr hab. n. med. Sławomira Rudzkiego dokonał 500 przeszczepu nerki.

Przeszczep ten był jednocześnie 30 przeszczepioną nerką w SPSK Nr 4 w roku 2016.

Ogółem w 2016 roku w SPSK Nr 4 dokonano: 11 pobrań od dawców zmarłych, 2 pobrania odbyły się Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie, 2 kolejne pobrania w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Papieża Jan Pawła II w Zamościu i 2 pobrania w Szpitalu Powiatowym w Kraśniku. W sumie odbyło się 17 pobrań od zmarłych dawców z województwa lubelskiego, wśród których 10 to pobrania wielonarządowe. W ciągu całego minionego roku zgłoszono do Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie 26 potencjalnych dawców, u których stwierdzono śmierć mózgu. Otrzymano zgłoszenia między innymi ze szpitala w Świdniku i Tomaszowie Lubelskim. Wśród zgłoszonych przypadków w 9 nie doszło do pobrania narządów, w tym w 6 przypadkach rodzina zgłosiła sprzeciw dawcy, w 3 przypadkach z powodów medycznych zdyskwalifikowano dawców od pobrania narządów.

W tym samym roku dzięki współpracy pomiędzy Szpitalem Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz ośrodkiem transplantacyjnym w Łodzi zostały przekazane do Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacji i Leczenia Żywieniowego 3 nerki do przeszczepu.

W wyniku opisanych powyżej 17 pobrań pozyskano w województwie 33 nerki pobrane do przeszczepu (1 zmarły dawca posiadał tylko 1 nerkę ),

Szczegółowe liczby pobrań dotyczące nerek są następujące:

  • 4 nerki (od 2 dawców) – pobierał je i przeszczepiał zespół chirurgów Szpitala MSWiA w Warszawie,
  • 1 nerka wraz z trzustką przekazanazostała do Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie,
  • 1 nerka została przekazana dla pacjenta do Szpitala Klinicznego im A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W województwie lubelskim pobrano w roku 2016 także 7 serc w tym:

  • 3 serca zostały pobrane do przeszczepu przez zespół kardiochirurgów z Instytutu Kardiologii z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Warszawie (w Aninie),
  • 4 serca zostały pobrane przez zespół chirurgów Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 i przekazane w celu wypreparowania zastawek (w tym 3 serca zostały przekazane do FRK Homograft w Zabrzu i 1 serce do Banku Tkanek w Warszawie).

Bardzo ważną listą pobrań są pobrania wątroby zamykające się w 2016 liczbą 10, z czego:

  • 4 razy pobierał wątrobę zespół chirurgów z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM przy ul. Banacha,
  • 3-krotnie pobierał zespół chirurgów ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus z Warszawy z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM,
  • 3 wątroby zostały pobrane przez zespół SPSK im. A. Mielęckiego ŚUM Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Katowicach.

Zespół ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM w Warszawie w Warszawie pobrał i przeszczepił też 1 trzustkę (pobraną wraz z nerką).

Zespół I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK Nr 4 w Lublinie oraz ośrodki przeszczepiające inne narządy składają w imieniu własnym i pacjentów, a także ich rodzin serdeczne podziękowania za współpracę wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom zaangażowanym w procedurę przygotowania dawców oraz pobierania narządów.