Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4  w Lublinie ul. Jaczewskiego 8

Polska Sieć Szpitali Promujących Zdrowie

Dnia 08.03.2019 r. z okazji Dnia Kobiet, w Galerii Olimp w Lublinie odbyła się akcja prozdrowotna pod nazwą "Miasteczko Zdrowia i Urody" organizowana przez Urząd Miasta Lublin, skierowana głównie do kobiet. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie aktywnie wsparł akcję. W ramach stoiska Szpitala można było skorzystać z porad z zakresu cukrzycy, wykonać pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi i otrzymać ulotki informujące o cukrzycy i jej profilaktyce. Dietetycy udzielali porad z zakresu zasad zdrowego odżywiania, częstowali owocami i jogurtami.

W trakcie spotkania prezentowane były również projekty profilaktyczne realizowane przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie:

1. „Profilaktyka przede wszystkim – wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. Lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”
  2. „Zdrowe kości do starości – program profilaktyki i leczenia osteoporozy u kobiet w Makroregionie Wschodnim”
  3. "Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej".

Odwiedzający stoisko Szpitala mogli wypełnić testy przesiewowe w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów czy depresji poporodowej a także dowiedzieć się o czynnikach ryzyka występowania osteoporozy i sposobach ich ograniczania. Przekazano informacje nt. możliwości skorzystania z bezpłatnej diagnostyki w ramach ww. projektów przez chorych uskarżających się na dolegliwości reumatyczne w wieku 18-65 lat, kobiety w wieku 50-70 lat w celu rozpoznania/wykluczenia osteoporozy oraz kobiety do roku po urodzeniu dziecka.

Ze strony szpitala SPSK nr 4 w akcji uczestniczyły:

pielęgniarka koordynująca pracę w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia,
pielęgniarka z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji, położna z POZ SPSK 4, z Działu Żywienia - dietetycy

Zespół ds. Środków Zewnętrznych
Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie

Galeria zdjęć z akcji prozdrowotnej pod nazwą "Miasteczko Zdrowia i Urody"