Świadczenia zdrowotne udzielane w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie w zakresie medycyny nuklearnej wykonywane są na podstawie aktualnych zezwoleń Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki oraz zgodnie z opracowanymi instrukcjami wzorcowymi (obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2014r. w sprawie ogłoszenia wykazu wzorcowych procedur radiologicznych z zakresu medycyny nuklearnej DZ. URZ. Min. Zdr. 2014.82).

Świadczenia te udzielane są w specjalnie zaprojektowanym i wzniesionym w tym celu zakładzie, zlokalizowanym w odrębnym budynku Szpitala. Zakład wyposażony jest w odpowiednie zabezpieczenia, osłony przed promieniowaniem jonizującym, kontrolę dozymetryczną oraz w specjalistyczne wyposażenie diagnostyczne i pomocnicze. Obsługę tej działalności Szpitala zapewnia wykwalifikowany i odpowiednio przeszkolony interdyscyplinarny zespół pracowników.

W Zakładzie przeprowadza się kontrolne pomiary dozymetryczne jak i kontroluje indywidualne narażenie personelu realizowane przez zewnętrzne, certyfikowane laboratorium w zakresie dozymetrii indywidualnej. Prowadzona tu działalność odbywa się bezpiecznie oraz bez negatywnego wpływu na ludzi z populacji oraz na środowisko.

Dr n. med. Radosław Starownik
Dyrektor Naczelny Samodzielnego
Publicznego Szpitala Kliniczny nr 4 w Lublinie

Lublin dn. 8 grudnia 2021 r.

Prawo atomowe: Art. 32c. Prawo do informacji od kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem

1. Każdy ma prawo do uzyskania od kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 działalność wymagająca zezwolenia, zgłoszenia albo powiadomienia oraz działalność zabroniona ust. 1 pkt 1 lub 4–16, informacji o wpływie działalności wykonywanej przez tę jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem tej działalności, a w przypadku nowych rodzajów zastosowań promieniowania jonizującego w tej jednostce organizacyjnej – także informacji o uzasadnieniu wykonywania tej działalności. Kierownik jednostki organizacyjnej udziela informacji niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o udzielenie informacji.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 działalność wymagająca zezwolenia, zgłoszenia albo powiadomienia oraz działalność zabroniona ust. 1 pkt 1 lub 4–16, zamieszcza na stronie internetowej jednostki organizacyjnej, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, informację o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie ludzi i na środowisko oraz o wielkości i składzie izotopowym uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem tej działalności.