Działania zmierzające do rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie prowadzone są z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego.

Termomodernizacja

Ochrona i poprawa stanu środowiska naturalnego to jeden z celów przeprowadzanej obecnie w szpitalu przy ul. Jaczewskiego termomodernizacji. Dzięki ociepleniu Budynku Głównego Szpitala oraz budynku Poradni Specjalistycznych zostanie zmniejszone ogólne zapotrzebowania na energię w placówce, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla do środowiska.

Według szacunków, dzięki termomodernizacji zapotrzebowanie na energię w Głównym Budynku zmniejszy się o ok. połowę. Obniżeniu o 53,7 proc. ulegnie też wskaźnik emisji dwutlenku węgla. Funkcjonowanie szpitala będzie związane z niższym wydzielaniem zanieczyszczeń i zmniejszeniem stopnia degradacji środowiska, co z kolei wpłynie na wzrost jakości życia mieszkańców Lublina i makroregionu lubelskigo.

Widok na budynki SPSK Nr 4 w Lublinie, które są w trakcie robót termomodernizacyjnych.

Fot. Łukasz Głaczkowski

Realizacja projektu polegającego m.in. na wymianie okien, modernizacji systemu ogrzewania, dociepleniu dachów, stropów i ścian zewnętrznych oraz zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej przyczyni się do wypełniania zobowiązań wynikających z tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej oraz Strategii Europa 2020.

Przeprowadzenie termomodernizacji ma też na celu ograniczenie liczby zachorowań wynikających z zanieczyszczeń środowiska, budowanie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz zmniejszenie zależności od importu paliw.

Nowa kotłownia parowa

Dobre efekty dla środowiska przyniosła też budowa nowej kotłowni dla potrzeb SPSK Nr 4. Mowa o piętrowym, wolnostojącym budynku składającym się z dwóch części, jednokondygnacyjnej hali kotłów i dwukondygnacyjnego zaplecza socjalnego i magazynowego. Kotłownia wyposażona jest w instalacje wentylacyjne, centralnego ogrzewania, wodociągowo-kanalizacyjną, gazową oraz instalacje elektryczne i teletechniczne. Zainstalowane są w niej dwa kotły gazowe i system detekcji gazu odcinający automatycznie dopływ w przypadku wykrycia wycieku.

Zrealizowanie niniejszej inwestycji było kluczowy elementem zadań inwestycyjnych szpitala pod względem jego bezpiecznego funkcjonowania. Stara kotłownia była obiektem wysoce wyeksploatowanym, awaryjnym i pracującym nieprzerwanie od ponad 50 lat, co wiązało się z ponoszeniem dużych nakładów finansowych związanych z jej bieżącą eksploatacją.

Korzyści w sferze ekologicznej wynikające z budowy nowej kotłowni:

  • obniżenie zużycia gazu o ponad 15%,
  • spadek emisji do atmosfery gazów cieplarnianych o około 15%. Uzyskanie poziomów emisji znacząco niższych niż określane w standardach europejskich i odrębnych przepisach z tym związanych,
  • brak ścieków technologicznych wymagających podczyszczania przed skierowaniem do kanalizacji sanitarnej,
  • obniżenie straty na przesyle poprzez skrócenie odcinków tranzytowych i wykonanie odpowiedniej klasy izolacji termicznej, a tym samym poprawienie efektywności energetycznej prowadzonego medium, jakim jest para,
  • ograniczenie zużycia wody sieciowej w cyklu produkcyjnym pary i poprawienie zwrotu kondensatu do kotłowni w celu polepszenia parametrów procesu.

Kotłownia kiedyś:

Zdjęcia ilustrujące wygląd kotłowni kiedyś i zdjęcia pokazujące jak kotłownia wygląda dziś.

Kotłownia dziś:

Budki lęgowe dla ptaków i schrony dla nietoperzy

W ramach termomodernizacji Budynku Głównego Szpitala oraz Budynku Polikliniki na bieżąco realizowane są działania kompensacyjne i zalecenia określone w Operacie Ornitologicznym opracowanym przez dr hab. Jarosława Wiącka i Operacie Chiropterologicznym opracowanym przez P.H.U. Kołodziejczyk Paweł.

Prace Termomodernizacyjne wykonywane są z uwzględnieniem przepisów o ochronie przyrody na podstawie Decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie WPN.6401.14.2019.KC z dnia 18 stycznia 2019r.

W ramach działań kompensacyjnych szpital zobowiązał się do umieszczenia:

  • 20 budek lęgowych dla jerzyków
  • 5 budek lęgowych dla kopciuszków
  • 5 budek lęgowych dla wróbli
  • 3 budek lęgowych dla kawek
  • 6 schronów podtynkowych dla nietoperzy.

W ramach modernizacji przygotowano już 20 budek lęgowych dla jerzyków i 6 schronów podtynkowych dla nietoperzy. Pozostałe budki lęgowe będą montowane w miarę postępu prac budowlanych z zachowaniem reżimu terminowego uwzględniającego okres rozrodu ptaków.

Prace Termomodernizacyjne wykonywane są z uwzględnieniem przepisów o ochronie przyrody na podstawie Decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie WPN.6401.14.2019.KC z dnia 18 stycznia 2019 r.

 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie

Jaczewskiego 8, 20 - 954 Lublin

realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt.

„Termomodernizacja Budynku Głównego Szpitala oraz Budynku Polikliniki

celem poprawy efektywności energetycznej SPSK Nr 4 w Lublinie”.

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020

Oś priorytetowa 5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna

Działania 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego.

 

Nowa kotłownia powstała w wyniku przeprowadzenia postępowania przetargowego pn. „Kotłownia parowa wysokoprężna dla potrzeb Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie przy ul. Jaczewskiego 8 w Lublinie”. Wykonawcą generalnym została lubelska firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe WAMACO Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie przy ul. K. Olszewskiego 8.