W środę 10 marca został zdemontowany napis "Państwowy Szpital Kliniczny", który od 56 lat znajdował się nad wejściem głównym do budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4. Napis zostanie wymieniony przy okazji trwających prac termomodernizacyjnych. Nowy będzie przedstawiał nazwę szpitala, która funkcjonuje od 1998 roku - „Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4”.

Szpital przy ul. Jaczewskiego powstał w 1964 roku i przez lata funkcjonował jako Państwowy Szpital Kliniczny. W 1998 roku decyzją ówczesnego ministra zdrowia Wojciecha Maksymowicza został przekształcony w Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4.

- 56 lat jego działalności to bardzo długi okres wypełniony przebogatą historią ludzi, którzy tu pracowali, ale też pacjentów, którzy byli u nas leczeni - mówi Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik.

- Dziś dochodzi do historycznego momentu,w którym żegnamy się z pewnym reliktem przeszłości. Zdejmowane są litery, które przez 56 lat witały naszych pacjentów i pracowników - dodaje dr n. med. Radosław Starownik..

Napis składał się z 15-kilogramowych liter solidnie przytwierdzonych do ściany na kotwie rurowej. Został zdemontowany przy okazji przebudowy głównego wejścia do budynku szpitala, który obecnie przechodzi termomodernizację. Usunięte litery zostaną zachowane i wykorzystane - powstanie z nich "witacz", czyli konstrukcja witająca kierowców przy wjeździe do szpitala.

Wejście główne do szpitala. Przed barierkami ustawione zdemontowane litery „szpital”

Fot. Łukasz Głaczkowski

Wejście główne do szpitala. Przed barierkami stoi mężczyzna w kasku ochronnym. W rękach trzyma jedną ze zdemontowanych liter.

Fot. Alina Pospischil

Rusztowania przy wejściu głównym do szpitala. Na nich mężczyźni w ubraniach roboczych i kaskach ochronnych na głowach demontują stary napis.

Fot. Łukasz Głaczkowski

Wejście główne do szpitala z ustawionymi rusztowaniami i barierami ochronnymi. Jeden z fotoreporterów robi zdjęcie stojącym z przodu zdemontowanym literom.

Fot. Łukasz Głaczkowski

Widok z góry na wejście główne do szpitala, przy którym stoją rusztowania. Są na nich robotnicy demontujący stary napis.