Masz problemy ze stawami? Dokuczają ci bóle, obrzęki, sztywność?

Jeżeli spełniasz wszystkie poniższe warunki:

jesteś mieszkańcem jednego z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego lub mazowieckiego
masz miniumu 18 i nie więcej niż 65 lat,
reumatoidalne zapalenie stawów nie zostało dotąd u Ciebie ani zdiagnozowane, ani wykluczone,
sprawdź, czy kwalifikujesz się do projektu unijnego i czy możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji u reumatologa w trybie pilnym i bezpłatnych badań w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zadzwoń:

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4

Dział ds. Projektów

Tel. (81) 72 44 801

Dłoń z kciukiem uniesionym do góry i napis: Wczesne Wykrywanie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów

Pełna nazwa projektu: „Profilaktyka przede wszystkim – wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim – projekt pilotażowy Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie”

Głównym celem projektu jest wzrost wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów u osób w wieku aktywności zawodowej w woj. lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i mazowieckim oraz budowanie świadomości społecznej na temat reumatoidalnego zapalenia stawów. Wskazany cel zostanie zrealizowany m. in. poprzez testowanie i wdrożenie do praktyki szybkiej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej wykrywania i leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (w oparciu o utworzony Ośrodek Wczesnej Diagnostyki Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej, w strukturze SPSK Nr 4 w Lublinie), by zapobiec chorobie, która jest przyczyną dezaktywizacji zawodowej osób w wieku produkcyjnym. Dodatkowo zaplanowano działania edukacyjne dla personelu medycznego oraz akcje edukacyjne (edukacja zdrowotna) dla pacjentów.

Zdjęcie dłoni obrazujące wczesne Reumatoidalne Zapalenie Stawów.

Zdjęcie dłoni obrazujące późne Reumatoidalne Zapalenie Stawów.

Zakładane efekty projektu

• Zwiększenie wykrywalności wczesnego RZS wśród osób aktywnych zawodowo;
  • Skrócenie opóźnień diagnostycznych i czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty (do 6 tygodni od momentu zgłoszenia się do lekarza POZ);
  • Poprawa świadomości społeczeństwa i wiedzy z zakresu wczesnych objawów RZS w ramach kontaktu z lekarzami POZ;
  • Wzrost wiedzy lekarzy rodzinnych w POZ w zakresie rozpoznania RZS i wprowadzenie narzędzi przesiewowych;
  • Wypracowanie współpracy na linii lekarz rodzinny - reumatolog w zakresie skutecznego diagnozowania, leczenia i dalszej opieki nad chorymi z wczesnym RZS;
  • Uzyskanie remisji choroby poprzez wczesne wdrożenie leczenia.

Okres realizacji projektu: 01.08.2017 r. - 31.12.2021 r.
Nr umowy o dofinansowanie: POWR.05.01.00-00-025/17-00
Dofinansowanie projektu z UE: 1 956 077, 22 zł