Szkolenie "Badania kliniczne w praktyce lekarza rodzinnego" odbędzie się w sobotę 7 sierpnia. Do uczestnictwa zapraszamy lekarzy rodzinnych oraz osoby zarządzające podmiotami leczniczymi, zainteresowane realizacją badań klinicznych.

Szkolenie realizowane jest pod nadzorem merytorycznym prof. dr hab n med Konrada Rejdaka, przy współudziale Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Centrum Innowacyjnych Terapii SPSK 4 w Lublinie.

Dotychczas zdecydowana większość badań klinicznych realizowana była w szpitalach publicznych oraz specjalistycznych prywatnych podmiotach leczniczych. Dostęp do takich projektów był ograniczony do pacjentów, którzy samodzielnie potrafili odszukać ośrodki prowadzące badania, lub bezpośrednio trafiali na lekarza koordynującego. Obecny wzrost liczby prowadzonych badań klinicznych w Polsce i coraz większa liczba badań niekomercyjnych powinny ułatwić dostęp do innowacyjnych projektów.

Badania pragmatyczne, prowadzone na populacji możliwie zbliżonej do tej charakterystycznej dla danego rejonu, a nie pacjentów wyselekcjonowanych przez szpitale kliniczne; badania zdecentraliowane, prowadzone w dużej części zdalnie; czy ośrodki satelitarne, takie w których procedury realizowane są w sieci ośrodków np. ambulatoryjnych pod nadzorem Głównego Badacza z ośrodka nadzorującego – to projekty w których ogromną rolę mogą i powinni pełnić lekarze rodzinni.

Dostęp do informacji, jakie projekty są prowadzone w regionie, w jaki sposób czynnie włączyć się w ich realizację, w jaki sposób przygotować swoich pacjentów, aby świadomie decydowali o udziale w badaniach klinicznych – to pytanie na które odpowiemy 7 sierpnia 2021.

Celem spotkania jest przybliżenie lekarzom rodzinnym oraz osobom zarządzającym przychodniami POZ informacji na temat możliwości realizacji badań klinicznych na terenie Lubelszczyzny, w tym:

  • Jaką rolę w badaniach klinicznych pełni lekarz POZ
  • Jakie warunki musi spełnić podmiot ambulatoryjny, aby realizować badania kliniczne
  • W jaki sposób w POZ można prowadzić badania (samodzielnie/we współpracy z szpitalem klinicznym)
  • Jak wyszukać badania dla moich pacjentów
  • Kiedy „królik doświadczalny”, a kiedy świadomy uczestnik badania klinicznego
  • Jak przygotować pacjenta do udziału w badaniu klinicznym
  • Aspekty finansowe realizacji badań klinicznych – koszty i dochody.

W trakcie spotkania będzie przeprowadzone certyfikowane szkolenie z Dobrej Praktyki Klinicznej spełniające wymogi „minimum criteria for ICH GCP Investigator Site Personnel Training identified by TransCelerate BioPharma” – taki certyfikat jest podstawowym i niezbędnym dokumentem, potrzebnym do rozpoczęcia realizacji badań klinicznych odpowiedniej jakości z zachowaniem praw pacjenta.

Na spotkanie zapraszamy lekarzy oraz osoby zarządzające podmiotami leczniczymi, które są zainteresowane realizacją badań klinicznych. Ze względu na sytuację epidemiczną zastrzegamy możliwość ograniczenia liczby uczestników, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas spotkania.

Agenda spotkania:

9:30-10:00 Przywitanie uczestników spotkania

10:00–10:30 Realizacja Badań Klinicznych Komercyjnych i Niekomercyjnych w SPSK4 w Lublinie

10:30-11:00 Zaangażowanie lekarzy rodzinnych podczas realizacji badań klinicznych

11:00-11:15 Przerwa kawowa

11:15-12:00 Badania kliniczne w ambulatoryjnym podmiocie leczniczym – aktualne przepisy

12:00- 14:00 Dobra Praktyka Kliniczna (GCP)– certyfikowane szkolenie ICH E6 R2 część I

14:00-14:45 Przerwa kawowa

14:45-16:30 Dobra Praktyka Kliniczna (GCP)– certyfikowane szkolenie ICH E6 R2 część II

 

Spotkanie oraz szkolenie jest bezpłatne – zgłoszenia udziału proszę kierować na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel. 694252017)

Szkolenie odbędzie się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie w Sali dydaktycznej R –wejście od strony Kliniki Pulmonologii.