O procedowanej ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, a także roli studentów kierunków medycznych w pracy szpitala dyskutowali uczestnicy konferencji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

Konferencja, której współorganizatorem był Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odbyła się 31 marca br. Na sesję przyjechali m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski i Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Uczestniczyli w niej też medycy, prawnicy oraz przedstawiciele podmiotów leczniczych i organizacji pacjentów. Ze strony Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie w spotkaniu wzięli udział: Dyrektor Naczelny dr n. med. Radosław Starownik, specjalista chirurgii plastycznej i mikrochirurgii i Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta mgr Beata Domańska-Momot oraz Pełnomocnik Dyrektora ds. Systemu Zarządzania Jakością mgr Małgorzata Kędzierska.

 

Konferencja w UCK. Od lewej: prof. dr hab. Marcin Gruchała - Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Piotr Bromber - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny SPSK Nr 4, Małgorzata Dąbrowska, Kierownik Centralnego Laboratorium, Jakub Kraszewski, Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, moderator dyskusji.

Screen z transmisji konferencji. Od lewej: prof. dr hab. Marcin Gruchała - Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Piotr Bromber - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny SPSK Nr 4, Małgorzata Dąbrowska, Kierownik Centralnego Laboratorium, Jakub Kraszewski, Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, moderator dyskusji.

 

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Konferencja została podzielona na cztery panele. Pierwszy z nich dotyczył projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. W tej części głos zabrali m.in. minister zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta.

– Minister Bartłomiej Chmielowiec mówił, że ustawa jest odważna. Ja nie boję się użyć sformułowania, że ona jest rewolucyjna – określił minister zdrowia Adam Niedzielski. – To jest ustawa, która zmienia filozofię systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Minister Adam Niedzielski dodał, że zmiany dotyczą m.in. finansowania procedur medycznych. – W tej chwili NFZ płaci za wykonanie procedury, niezależnie od tego, jak ona jest wykonana – kontynuował minister zdrowia. – Niezależnie, jakie są parametry jakości związane z tą procedurą. Niezależnie od tego, czy pacjent jest zadowolony z tego, w jaki sposób ona została przeprowadzona.

Tłumaczył, że teraz resort chce kompletnie zmienić tę filozofię. – Chcemy, aby płatności w systemie opieki zdrowotnej były powiązane z jakością – zaakcentował minister Adam Niedzielski.

 

Rola asystentów lekarza

Tematów do dyskusji było na konferencji więcej. Wśród poruszanych zagadnień znalazła się komunikacja pomiędzy personelem medycznym a pacjentem oraz zdarzenia niepożądane. Dyskutowano też na temat edukacji na uczelniach medycznych. W tej części konferencji wzięli udział Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. Marcin Gruchała, Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Adam Sudoł, Zastępca Dyrektora Naczelnego ds. Logistyki Medycznej, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Małgorzata Dąbrowska, Kierownik Centralnego Laboratorium i prof. dr hab. Kamil Torres reprezentujący SPSK Nr 4 i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

 

Konferencja w UCK. Od lewej: prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny SPSK Nr 4, Małgorzata Dąbrowska, Kierownik Centralnego Laboratorium, Jakub Kraszewski, Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, moderator dyskusji.

Od lewej: prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny SPSK Nr 4, Małgorzata Dąbrowska, Kierownik Centralnego Laboratorium, Jakub Kraszewski, Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, moderator dyskusji (fot. Sylwia Mierzewska, UCK)

 

Tuż przez dyskusją został omówiony projekt realizowany od lipca 2020 roku w Klinicznym Oddziale Ratunkowym (KOR) UCK w Gdańsku. Chodzi o pracujących na tym oddziale asystentów lekarza. O korzyściach płynących z takiego rozwiązania opowiedział zebranym prof. dr hab. n. med. Mariusz Siemiński, ordynator KOR UCK w Gdańsku.

– To, co się wydarzyło na naszym oddziale i jest cały czas to to, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni są odbarczeni od wykonywania działań niemedycznych. Lepiej skoordynowany jest przebieg leczenia i diagnostyki pacjenta, bo szybciej spływają do nas informacje o przeprowadzonych badaniach – wyliczał prof. dr hab. n. med. Mariusz Siemiński.

Poza tym udało się skrócić pobyt pacjentów w KOR-ze. Zmniejszyła się też liczba skarg. Asystenci lekarza, wśród których są przede wszystkim lekarze stażyści i studenci kierunku lekarskiego mogą uczyć się praktycznie zawodu.

 

Konferencja w UCK, publiczność.

Konferencja w UCK (fot. UCK)

 

Uczestniczący w dyskusji w tej części konferencji, prof. dr hab. n. med. Kamil Torres podkreślił, że projekt realizowany w KOR jest przykładem upraktycznienia studiów medycznych. Zwrócił też uwagę na kontakt studentów z pacjentami.

– Warto zauważyć, że często są to bardzo młode osoby, będące na początku swojej ścieżki akademickiej, które otrzymują możliwość wczesnego kontaktu z pacjentem. Oprócz oczywistych pozytywów, jak nauka empatii, studenci uczą się sposobu organizacji pracy, co w przyszłości albo już na tym etapie jest przydatne. Praktycznie uczą się minimalizować ryzyko. Bo uczą się pracy w systemie ochrony zdrowia – powiedział prof. dr hab. n. med. Kamil Torres.
Zwrócił też uwagę na funkcjonujące w Lublinie Centrum Symulacji Medycznej. – Tworzymy środowiska nacechowane interprofesjonalizmem, tymczasem są też naturalne środowiska, gdzie student jest członkiem zespołu interprofesjonalnego – podkreślił specjalista.

 

Konferencja w UCK, sesja z prof. Torresem. Od lewej: prof. dr hab. Marcin Gruchała - Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Piotr Bromber - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny SPSK Nr 4.

Od lewej: prof. dr hab. Marcin Gruchała - Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Piotr Bromber - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. Kamil Torres, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny SPSK Nr 4.