Miło nam poinformować, że Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie decyzją jury preselekcyjnego oraz kapituły konkursowej został laureatem IV edycji konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia, Leaders of VBHC.

Moment wręczenia nagrody przedstawicielom SPSK Nr 4 w Lublinie.

Laureaci konkursu.

Już od kilku lat Wolters Kluwer Polska wraz z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego nagradzają podmioty lecznicze, które stosują najwyższe standardy zarządzania i osiągają najlepsze efekt zdrowotne w stosunku do nakładów poniesionych na opiekę (z ang. Value Based Health Care, VBHC).

SPSK Nr 4 otrzymał główną nagrodę w kategorii „Skuteczna profilaktyka i edukacja” za projekt „Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej”. Projekt adresowany jest w szczególności do kobiet do roku po urodzeniu dziecka Jego celem jest wzrost wykrywalności depresji poporodowej oraz zwiększenie poziomu świadomości na temat zaburzeń depresyjnych – nie tylko u kobiet w ciąży i w okresie poporodowym, a także w społeczeństwie. W ramach projektu od 2019 roku realizowane są m.in. bezpłatne konsultacje psychologiczne dla mam, kampanie medialne, wykłady w szkołach rodzenia, eventy edukacyjno-informacyjne z udziałem konsultantów (m. in. laktacyjnego, psychologa, pediatry). Stworzono także portal poświęcony zjawisku depresji poporodowej. Łącznie SPSK Nr 4 obejmie wsparciem tysiąc kobiet.

Informacje o tym na czym polega projekt Przystanek mama, ale też m.in. o emecjach w ciąży i mitach o macierzyństwie znajdą Państwo po tym linkiem.

- „Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej” to projekt ważny nie tylko z powodu pomocy, jaką otrzymują pacjentki i młode stażem mamy, ale także ze względu na szerzenie świadomości dotyczącej problemu depresji poporodowej wśród personelu medycznego i społeczeństwa. Sukces tworzą ludzie. Serdecznie dziękuję w pierwszej kolejności koordynatorce projektu Katarzynie Bublewicz-Guzy oraz wszystkim jego uczestnikom - mówił Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik podczas uroczystej gali IV edycji konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia, Leaders of VBHC, która odbyła się w środę 22 września w Warszawie.

Koordynatorem projektu jest Katarzyna Bublewicz-Guzy współpracująca z Moniką Wakulicz z Działu ds. Projektów SPSK Nr 4 w Lublinie, opiekunem merytorycznym - prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska – Gorzelak kierująca Klinicznym Oddziałem Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie. Natomiast koordynatorem działań psychologicznych w SPSK Nr 4 w Lublinie - dr n. med. Aneta Libera.

- Wpisaliśmy się w znak czasu, zupełnie tego nie przewidując. Projekt powstał jeszcze przed pandemią, a to w jej czasie okazał szczególnie przydatny. Kobiety z racji urodzenia dziecka są w szczególnym dla siebie momencie. Nie jest to zawsze moment piękny. Cieszymy się, że w tych chwilach możemy nieść im pomoc i że nasze pacjentki chętnie z tej pomocy korzystają. Jednocześnie walczymy z negatywnym odbiorem osób, które borykają się z depresją i zaburzeniami psychicznymi. Wiele z nich czuje się przez swoją chorobę stygmatyzowane. Chcemy edukować społeczeństwo, m.in. poprzez informowanie, jak należy z takimi osobami postępować i jak im pomagać – tłumaczyła podczas odbierania nagrody Katarzyna Bublewicz-Guzy z Działu ds. Projektów SPSK Nr 4.

Oprócz nagrody w kategorii „Skuteczna profilaktyka i edukacja” SPSK Nr 4 w Lublinie otrzymał nominację w kategorii „Zarządzanie jakością – zarządzanie procesami” za projekt „Informatyzacja Obszaru Izolacyjnego dla chorych na COVID-19”, którego koordynatorem jest dr n. med. Jan Siwiec z Klinicznego Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy.

Dyplomy i statuetka otrzymane przez SPSK Nr 4 podczas gali finałowa IV edycji konkursu "Liderzy zmian w ochronie zdrowia".

Dyplomy i statuetka otrzymane przez SPSK Nr 4 podczas gali finałowa IV edycji konkursu "Liderzy zmian w ochronie zdrowia" (Fot. Alina Pospischil)

Środową (22.09), uroczystą galę konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia poprzedziła konferencja dotycząca zmian w placówkach medycznych. Jednym z uczestników panelu pt. "System podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego. Co powinniśmy mieć gwarantowane na poziomie lokalnym?" był Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 w Lublinie, dr n. med. Radosław Starownik.

Konferencja "Zmiany w ochronie zdrowia. Transformacja systemu - jakość i bezpieczeństwo" (Fot. Andrzej Stawiński / Wolters Kluwer)