Dni Krwi Pępowinowej to akcja społeczna, która odbędzie się w polskich szpitalach już po raz szósty. Jej celem jest zwiększenie publicznych zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych. W tegorocznej edycji bierze udział Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, gdzie w dniach 8-11 listopada można przekazać krew pępowinową na cele publiczne.

Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych.

Logo Polskiego Banku Komórek Macierzystych

Dlaczego to takie ważne?

Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. W Polsce ilość zdeponowanych porcji krwi pępowinowej jest zdecydowanie mniejsza niż w USA i Europie Zachodniej. Dni Krwi Pępowinowej mają więc na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej dostępnych publicznie, ale również edukację społeczeństwa w tym zakresie.

Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Na świecie wykonano już ponad 40 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. Punktem kulminacyjnym kampanii będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej.

Jak można oddać krew?

W Dniach Krwi Pępowinowej bierze udział 12 wybranych szpitali na terenie Polski. Przyszłe mamy rodzące w placówkach uczestniczących w projekcie będą miały okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne do publicznego banku komórek macierzystych. W każdym ze szpitali akcja potrwa kilka dni. Od 2011 roku pozyskano w ten sposób ponad 4000 jednostek krwi pępowinowej na cele publiczne, która następnie została przekazana do dyspozycji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. Będą mogły z niej skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.

Przygotowywanie krwi pępowinowej

Przygotowywanie krwi pępowinowej (Fot. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A.)

Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje POLTRANSPLANT (a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym). Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej dziecka. W trakcie Dni Krwi Pępowinowej w szpitalach będą obecne konsultantki PBKM, które udzielą przyszłym mamom szczegółowych informacji dotyczących krwi pępowinowej i odpowiedzą na wszystkie pytania. Osobą odpowiedzialną za kontakt z dawczyniami w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie jest położna oddziałowa Traktu Porodowego mgr Agnieszka Szczepanowska.

Baner z napisem o treści: „101. Tyle razy Polski Bank Komórek Macierzystych wydał już krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi pępowinowej do terapii. Krew pępowinowa została zastosowana w siedmiu ośrodkach w Polsce”.