15 listopada 2021 roku na głównym holu SPSK 4 ul. Jaczewskiego 8 odbyła się akcja profilaktyczna związana z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy.

Przez cały dzień pacjenci i personel Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinecznego Nr 4 w Lublinie mogli korzystać ze stoiska z materiałami edukacyjnymi na temat walki z cukrzycą. Broszury i ulotki dotyczącyły m.in.:przyczyn pojawienia się cukrzycy, zasad zdrowego żywienia, diet redukcyjnych i wysiłku fizycznego przydatnych w profilaktyce otyłości, metod samokontroli glikemii i ciśnienia tętniczego. Można było też uzyskać informacji na temat cukrzycy w ciąży, terapii osobistą pompą insulinową i nowych metod pomiaru glukozy.

Głównym celem akcji było uwrażliwienie na problem, jakim jest rosnąca liczba zachorowań na cukrzycę i promowanie badań przesiewowych w celu zapewnienia wczesnego rozpoznawania zwłaszcza cukrzycy typu 2, a także informowanie o sposobach leczenia cukrzycy zmniejszających ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Światowy Dzień Cukrzycy w SPSK Nr 4 zorganizowała pielęgniarka koordynująca pracę w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia mgr Anna Chitryń.

Światowy Dzień Cukrzycy w SPSK Nr 4

Światowy Dzień Cukrzycy w SPSK Nr 4 (Fot. Alina Pospischil)

Jeśli nie teraz, to kiedy?

Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Blisko 415 miliony osób na świecie, w tym 3 miliony w Polsce, choruje obecnie na cukrzycę. Szacuje się, że w 2040 roku liczba chorych sięgnie 642 milionów. Cukrzyca jako jedyna choroba niezakaźna została określona przez Światową Organizację Zdrowia epidemią XXI wieku. Dlatego też Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization - WHO) ustanowiły Światowy Dzień Cukrzycy, który odbywa się w połowie listopada na całym świecie. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

"Jeśli nie teraz, to kiedy?" jest tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. W roku 2021 są one skoncentrowane wokół istoty dostępu osób z cukrzycą do ciągłej edukacji diabetologicznej. Jest to niezbędne do właściwej kontroli choroby. Wielu pacjentów nie ma dostępu do edukacji diabetologicznej, co stanowi społeczny problem.

Cukrzyca to grupa chorób charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi mogącym prowadzić do przewlekłych powikłań i uszkodzenia różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. W jej leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa pacjent. Kontrolowanie przez niego stężeń glukozy we krwi i unikanie czynników ryzyka zmniejsza możliwość rozwoju i progresję przewlekłych powikłań cukrzycy.