Zakończone zostały prace budowlane związane z termomodernizacją budynku głównego i budynku Poradni Specjalistycznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. To historyczny dla SPSK Nr 4 moment, gdyż jest to pierwsza tak istotna modernizacja kompleksu budynków szpitala od jego wybudowania w 1964 roku.

Realizacja projektu pn. "Termomodernizacja Budynku Głównego Szpitala oraz Budynku Polikliniki celem poprawy efektywności energetycznej SPSK Nr 4 w Lublinie" jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Osi Priorytetowej 5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego.

logotypy

Nowa, kremowa elewacja

W ramach projektu ocieplono budynek główny Szpitala oraz budynek Poradni Specjalistycznych, wymieniono okna, zmodernizowano system ogrzewania, docieplono dachy i stropy oraz zamontowano instalację fotowoltaiczną.

- Instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na dachu północnego skrzydła szpitala. Jej praca zmniejsza zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci, co w konsekwencji powoduje oszczędności ekonomiczne. Powierzchnia paneli wynosi 256,22 metrów kwadratowych. Panele pozwalają na produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 49 MWh. Od dnia uruchomienia instalacji fotowoltaicznej system wyprodukował dla szpitala 37,6 MWh – tłumaczy mgr inż. Rafał Grzeszczuk, Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury i Inwestycji SPSK Nr 4.

Ponadto w ramach robót termoizolacyjnych na najniższej kondygnacji budynku Szpitala zamontowano oprawy led, które również pozwalają ograniczyć koszty związane z oświetleniem ciągów komunikacyjnych gmachu.

Budynek główny od strony Izby Przyjęć Planowych przed termomodernizacją

Budynek główny od strony Izby Przyjęć Planowych po pracach termomodernizacyjnych (Fot. Rafał Grzeszczuk)

Budynek główny od strony Izby Przyjęć Planowych po pracach termomodernizacyjnych (fot. Łukasz Głaczkowski)

- Dokładniejsze dane pozwalające na określenie generowanej oszczędności energii cieplnej będzie można ustalić po co najmniej rocznej pracy nowej instalacji, a więc nie wcześniej niż pod koniec roku 2022. Już teraz dzięki przeprowadzeniu robót termoizolacyjnych zauważalne jest obniżenie zużycia energii cieplnej, w porównywalnych miesiącach kształtuje się ono na poziomie ok. 18-19 proc. Obecnie trwają regulacje i dostosowywanie automatyki instalacji w celu osiągnięcia optymalnych ustawień systemu, tak aby efekt obniżenia zużycia energii cieplnej był optymalny – mówi mgr inż. Rafał Grzeszczuk.

Roboty termomodernizacyjne prowadzone były od 6 czerwca 2019 r. do 30 września 2021 r. W wyniku realizacji projektu termomodernizacji poddana została infrastruktura o łącznej powierzchni 38 867 m2 , a kubatura budynków poddanych termomodernizacji wynosi 159 567 m3.

Cele szczegółowe projektu:

• obniżenie kosztów ogrzewania budynków użyteczności publicznej,
  • podniesienie standardu budynków użyteczności publicznej zgodnej z przepisami o ochronie cieplej budynków,
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię,
  • zmniejszenie emisji CO2 do środowiska,
  • zmniejszenie stopnia degradacji środowiska,
  • rozwój świadomości ekologicznej mieszkańców.

Wejście główne do szpitala przed modernizacją

Wejście główne przed modernizacją

Wejście główne do szpitala po pracach termomodernizacyjnych

Wejście główne po pracach termomodernizacyjnych (Fot. Łukasz Głaczkowski)

Wejście główne do szpitala po pracach termomodernizacyjnych. Zdjęcie wykonane nocą.

Wejście główne po pracach termomodernizacyjnych (Fot. Rafał Grzeszczuk)

Realizacja projektu obejmowała:

– w budynku głównym: modernizację systemu ogrzewania wraz ze źródłem ciepła głównym i awaryjnym, modernizację systemu przygotowania ciepłej wody wraz z cyrkulacją, docieplenie stropodachów i dachów, docieplenie wszystkich ścian zewnętrznych, wymianę: większej części okien, drzwi zewnętrznych, fasady szklanej i drzwi wejścia głównego oraz bram wjazdowych, zamontowanie instalacji fotowoltaicznej i nowej iluminacji ledowej budynku oraz wymianę oświetlenia części wewnętrznych ciągów komunikacyjnych na ledowe,

– w budynku Poradni Specjalistycznych: modernizację systemu ogrzewania, docieplenie stropodachu, instalacji c.w.u., ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych oraz ścian piwnic nad gruntem (cokół), wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych. W ramach inwestycji wdrożono system pomiaru, monitoringu i zarządzania wykorzystaniem energii w budynkach.
Dodatkowo powstały też budki lęgowe dla jerzyków, kopciuszków, wróbli, kawek oraz schrony podtynkowe dla nietoperzy.

Spodziewane efekty:

• redukcja emisji gazów cieplarnianych,
  • wzrost jakości życia mieszkańców miasta Lublin i makroregionu lubelskiego,
  • poprawa efektywności wykorzystania energii w budynkach użyteczności publicznej,
  • budowanie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz zmniejszenia zależności od importu paliw,
  • poprawa bilansu handlowego Szpitala,
  • większy poziom edukacji ekologicznej mieszkańców,
  • zwiększenie stopnia spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej poprzez zmniejszenie różnic w poziomie rozwoju pomiędzy Lubelszczyzną, a innymi regionami,
  • promowanie regionu jako nowoczesnego i proekologicznego, • ograniczenie zachorowań wynikających z zanieczyszczeń środowiska,
  • poprawa wizerunku Miasta w oczach potencjalnych inwestorów, • zwiększenie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.

Całkowita wartość Projektu wynosi ponad 46 milionów złotych, w tym dofinansowanie UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 21 189 907,01 zł. Uzupełnienie finansowania stanowi pożyczka zwrotna z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz środki własne.