Na imię mają Martynka, Iga i Gabrysia. Dwie z nich to niemal identyczne blondynki. Trzecia z nich się wyróżnia - Martynka jest brunetką. Dziewczynki urodziły się w przeddzień Światowego Dnia Wcześniaka, obchodzonego przez Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 każdego roku, 17 listopada.

- Trojaczki przyszły na świat w 32. tygodniu ciąży. Jak niemal wszystkie wcześniaki urodzone w tym terminie są jeszcze niewydolne oddechowo. Pilnujemy, aby miały jak najwięcej spokoju i jak najmniej bodźców, ponieważ są jeszcze bardzo wrażliwe. Przebywają w inkubatorach, potrzebują wsparcia oddechowego i specjalistycznego leczenia - mówiła wówczas dr n. med. Eulalia Majewska kierująca Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4.

Gotowe do zamieszkania domu

Po miesiącu opieki prowadzonej w specjalnych warunkach i przez wysokowykwalifikowany zespół Oddziału dziewczynki czują się dobrze. Są gotowej po raz pierwszy zobaczyć swój dom i poznać starszego o cztery lata brata. W piątek jako pierwsza Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie opuściła Martynka. Wypis został uwieczniony przez reporterkę Radia Lublin.

- Martynka dobrze już sobie radzi z jedzeniem. Nadaje się do wypisu do domu. Kolejne dwie dziewczynki zostaną wypisane około wtorku, ponieważ zdarza się im jeszcze troszeczkę „zapomnieć” o oddechu w czasie karmienia. Chcemy je jeszcze trochę w profesjonalnych warunkach przetrzymać, żeby nie narażać na niebezpieczeństwo zakrztuszenia w domu – wyjaśniała dziennikarce dr n. med. Eulalia Majewska.

Rodzice dziewczynek, Beata Węcławek i Sebastian Węcławek cieszą się z powiększenia rodziny. Personel Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie życzy im oraz ich dzieciom dużo zdrowią oraz spokojnych Świąt.

Martynka, Iga i Gabrysia z rodzicami

Martynka, Iga i Gabrysia z rodzicami (Fot. Alina Pospischil)

Posłuchaj całego reportażu Radia Lublin:

Radio Lublin | „Jest duża radość”. Lubelskie trojaczki mają się dobrze