Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie i prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierujący Klinicznym Oddziałem Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie byli gośćmi VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. To prestiżowe wydarzenie poświęcone ochronie zdrowia z udziałem m.in.: wybitnych postaci medycyny, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzystów, menedżerów podmiotów leczniczych, pacjentów, ekspertów i lekarzy wielu specjalizacji. Kongres odbył się w dniach 9 i 10 marca bieżącego roku w Katowicach.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Kongres Wyzwań Zdrowotnych jest obok Forum Rynku Zdrowia jedną z największych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia. Dwudniowa konferencja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach była czasem dyskusji na ponad 40 sesjach tematycznych. Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca kilkunastu branżowych magazynów i portali, organizator kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC).

Wśród uczestników Kongresu Wyzwań Zdrowotnych byli reprezentanci Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie - Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju oraz prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, Kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

 

Uczestnicy Kongresu Wyzwań Medycznych w Katowicach

fot. Biuro Prasowe Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Wyzwania szpitali

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie był jednym z ośmiu prelegentów sesji dotyczącej najważniejszych wyzwań menadżerów placówek medycznych.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego, w kontekście wyzwań, przed którymi stoją placówki ochrony zdrowia, wymieniali m.in. finanse i rozwój szpitali, kwestie związane z ich zadłużeniem oraz niedoszacowaniem procedur. Poruszyli sprawę pozyskiwania pieniędzy i zaciągania pożyczek w bankach przez szpitale oraz ich współpracy z podmiotami rynku ubezpieczeniowego. Zdaniem prelegentów poważnym wyzwaniem jest też deficyt personelu medycznego.

Dr Bartosz Straszak, prof. Collegium Humanum, Dyrektor ds. Inwestycji i Rozwoju Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu zwrócił uwagę na wyzwania technologiczne.

– Upływający czas niewątpliwie sprzyja temu, abyśmy patrzyli na medycynę w zupełnie inny sposób niż jeszcze 10 czy 15 lat temu. Dzisiaj musimy się skupić na robotyce, która jest nieodzownym elementem nowoczesnej medycyny – podkreślił Dyrektor Bartosz Straszak.

– Nasze wyzwania to finanse oraz system organizacyjny. Jeszcze nikt chyba nie pokusił się o to, by uporządkować rynek szpitalnictwa. Dzisiaj mamy oto takie sytuacje, że w bliskiej odległości dublujemy zakresy świadczeń przy zbyt małej obsadzie personelu, który jest na rynku. Prowadzi to do tego, że podkupujemy sobie pracowników – przyznał dr Jarosław Madowicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, Prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie poruszył temat związany z finansowaniem działalności szpitali. – Jestem gorącym zwolennikiem płacenia za świadczenia, które faktycznie zostały udzielone pacjentowi szpitala a także za minimalizacją płatności za tzw. gotowość – przyznał Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie. Zwrócił także uwagę na fakt, iż SPSK Nr 4 w Lublinie efektywnie zrealizował swój plan naprawczy i że obecnie istnieje konieczność stałego utrzymania jego efektów. Ponadto, Dyrektor podkreślił znaczenie i potrzebę systemowej współpracy z organami centralnymi i lokalnymi w zakresie kreowania nowych rozwiązań w obszarze organizacji zarządzania, systemu finansowania i wyceny procedur medycznych.

– Rolą SPSK Nr 4 jako szpitala ogólnopolskiego, uniwersyteckiego i wysokospecjalistycznego jest jego aktywny udział w usprawnianiu systemu ochrony zdrowia w Polsce – dodał Michał Szabelski.

 

Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie mówił też o inwestycjach szpitala. Wśród nich jest rozpoczęta w 2022 roku budowa nowego budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki. Na liście są też m.in. budowa nowego budynku na potrzeby Uniwersyteckiego Centrum Urazowego i stworzenie, w nowej lokalizacji - Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego.

– Mamy ogromne ambicje poparte działaniami. Jest przygotowany master plan, który zakłada rozwój szpitala nie tylko poprzez modernizacje wewnątrz jego obecnej bryły, ale też dobudowę nowych ergonomicznych budynków, tak aby istotnie nie zwiększać kosztów stałych. Jeżeli chodzi o jakość i bezpieczeństwo pacjenta – uważam, że powinniśmy nad tym codziennie pracować, tak aby upodmiotowienie pacjenta było faktem, a nie tylko samym celem.

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie

fot. Biuro Prasowe Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Propozycje rozwiązań

Prelegenci dyskutujący o możliwych rozwiązaniach wskazywali na lepsze wykorzystanie bloków operacyjnych szpitali – w godzinach popołudniowych i w soboty oraz na rolę sekretarek medycznych.

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie dodał do tej grupy jeszcze zespół koderów, którzy m.in. dbają o maksymalizację przychodów szpitala. – Musimy dążyć do jak najlepszej współpracy koderów z kierownikami oddziałów – podkreślił Michał Szabelski.

Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju podkreślił też wagę inwestycji w digitalizację i usprawnienie procesów medycznych oraz funkcji wsparcia szpitala przez jednostki zewnętrzne. – Mam na myśli systemowe i skoordynowane działania zmierzające do realizacji zarówno zmian regulacyjnych zarekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia jak i tych wynikających z tzw. rynkowej potrzeby poprawy efektywności funkcjonowania naszych jednostek – powiedział Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie.

Michał Szabelski podkreślił też, że zespół SPSK Nr 4 w Lublinie, stara się przekłuwać w szanse i sukcesy wszelkie zagrożenia i ryzyka. Zastępca Dyrektora jako przykłady podał m.in. skuteczne finansowo wykorzystanie wzrostu ceny za punkty w ryczałcie oraz ponad 16-procentowy wzrost kontraktu poza ryczałtem w drugim półroczu 2022 roku, w obliczu wzrostu wynagrodzeń minimalnych w sektorze ochrony zdrowia.

– Narzędzia systemowe w istotny sposób przyczyniły się do realizacji planu naprawczego naszego szpitala. A dodajmy, że odbyło się to w warunkach pandemii COVID-19. Dowodem na zrealizowanie planu jest fakt, że wynik finansowy szpitala bilansuje się w skali miesiąca w bieżącym roku – podkreślił Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie.

 

Michał Szabelski powiedział, że szpital, mimo że ma wyższy ryczałt, to ma też już nadwykonania. – Związane to jest z tym, że do SPSK Nr 4 w Lublinie stale zgłasza się duża liczba pacjentów, szczególnie po okresie pandemii COVID-19. Jeśli nadwykonania będą się dalej utrzymywać, nawet po okresie wakacyjnym, w którym to planujemy lekkie zmniejszenie działalności, mamy nadzieję, że NFZ – podobnie jak to było w 2022 r., ureguluje płatności za nadwykonania tym podmiotom, które miały największą kontrybucję w tym zakresie także w 2023 roku – dodał Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie.

Zastępca Dyrektora SPSK Nr 4 podając możliwe rozwiązania, wskazał też na ważną rolę komunikacji w zarządzaniu zmianą, ale też w trakcie codziennej pracy szpitala, na każdym jej poziomie. – Powinniśmy też poszerzać monitoring świadczeń medycznych realizowanych przez szpital, skracać czas hospitalizacji i rozwijać standard rozliczeń kosztów – podał Michał Szabelski. – Ważne jest też to, byśmy brali udział w pracach dotyczących poziomu wycen świadczeń medycznych, zarówno na poziomie lokalnym jak też ministerialnym.

Prelegenci biorący udział w panelu proponując możliwe rozwiązania, wskazywali też na możliwość wydłużenia godzin pracy poradni specjalistycznych. Akcentowali także rolę szkoleń personelu i systematyczne podnoszenie kompetencji pracowników szpitali.

Uczestnicy panelu "Neurologia – dostępność leczenia i organizacja systemu".

fot. Biuro Prasowe Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Stwardnienie rozsiane

Z kolei Kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak wziął udział w sesji pt. „Neurologia – dostępność leczenia i organizacja systemu”. Podczas panelu była mowa o spastyczności i stwardnieniu rozsianym (SM), na które choruje około 56 tys. osób w Polsce.

– Stwardnienie rozsiane ma twarz kobiety. 75 procent pacjentów w programie lekowym to są kobiety. I to kobiety młode, przed którymi jest całe życie aktywności – zawodowej, rodzinnej, edukacyjnej. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, na 18 tysięcy pacjentów leczonych w 2021 roku, kobiet jest 13 tysięcy. 95 procent z nich jest w wieku produkcyjnym, czyli w wieku od 18 do 60 lat – przedstawił statystyki dr Jakub Gierzyński, MBA, ekspert systemu ochrony zdrowia.

Obecnie w Polsce jest jeden program lekowy leczenia stwardnienia rozsianego, w którym połączono dwie linie leczenia. Program pierwszej linii jest przeznaczony dla pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią SM. Większość chorych rozpoczyna od niego leczenie. Od listopada 2022 roku w naszym kraju jest refundowanych w sumie 14 substancji.

Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak przyznał, że choć wciąż nie wiemy, co jest przyczyną stwardnienia rozsianego, to wczesne leczenie SM pozwala uniknąć szeregu następstw, których później niestety nie da się już cofnąć.

– Bezwzględnie to, co się wydarzyło, dosłownie od nowego roku spowodowało, że mamy szereg wspaniałych opcji w pierwszej linii. Wiemy, że w dużej mierze będziemy mogli zapobiec tym wszystkim nieszczęściom związanym z chorobą, aby nie doprowadzić do jej skutków. Zmienić oblicze SM. Kiedyś chorym na stwardnienie rozsiane był pacjent na wózku inwalidzkim ze spastycznością, który praktycznie nie mógł się poruszać. Teraz, dzięki wczesnym terapiom, takich pacjentów jest coraz mniej. Udało się rozwiązać te wszystkie problemy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – podkreślił prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.

 

– Rzeczywiście zmiany zapisu programu lekowego, które miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku bardzo istotnie poprawiły dostęp polskich pacjentów ze stwardnieniem rozsianym do leczenia modyfikującego przebieg choroby. My w tej chwili leczymy wszystkie postacie tej choroby i jest zapewniony dostęp naszych chorych do postaci wysokoskutecznych. Prawdziwą rewolucją tego programu było połączenie dwóch linii leczenia w jeden program – dodała prof. Alina Kułakowska, Zastępca Kierownika Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Obecnie w Polsce 130 ośrodków leczy SM wszystkimi dostępnymi lekami.

 

Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, Kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie

fot. Biuro Prasowe Kongresu Wyzwań Zdrowotnych