Operację przeprowadzaną przez zespół Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie mogli obserwować kilka dni temu lubelscy maturzyści. Na warsztatach, w szpitalu przy ul. Jaczewskiego byli też uczniowie ze szkoły podstawowej w Białej Podlaskiej. Wizyta licealistów była nagrodą w konkursie. Wystartowało w nim 11 drużyn z województwa lubelskiego.

Konkurs Licealne SimChallenge został zorganizowany po raz pierwszy w maju 2022 roku, w ramach inauguracji Medycznego Forum Edukacyjnego. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Do zawodów przystąpiło 11 trzyosobowych drużyn - reprezentacji szkół. Do etapu praktycznego zakwalifikowano 3 drużyny z największą liczbą punktów. W ramach części praktycznej uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami ratowania życia w warunkach symulowanych. Konkurs był wzorowany na zawodach, w których biorą udział studenci uczelni medycznych. Reprezentacje, które weszły do etapu praktycznego zostały nagrodzone upominkami lub gadżetami, a główną nagrodą dla zwycięskiej szkoły był "pakiet zajęć ekstra".

Uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie z wizytą w szpitalu.

fot. Zespół ds. Komunikacji

W zawodach zwyciężyło Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Dzięki przychylności Dyrekcji SPSK Nr 4 uczniowie ze zwycięskiej klasy mieli możliwość uczestniczyć m.in. w operacjach na otwartym sercu i operacjach ortopedycznych (kręgosłup, kolano, biodro), zajęciach na symulatorach haptycznych w Centrum Symulacji Medycznej czy zajęciach na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Maturzyści z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie przed wejściem na salę operacyjną.

Na sali operacyjnej

W piątek, przedstawiciele zwycięskiej drużyny – troje maturzystów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie uczestniczyli w operacji ortopedycznej.

- To była operacja skoliozy, czyli krzywego kręgosłupa - wyjaśnił Kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4 dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Pierwszy raz mieliśmy taka grupę uczniów, którzy obserwowali operację w ramach wygranego konkursu. Zabraliśmy ich na trakt operacyjny, ponieważ większość uczniów z tej klasy wybiera się na studia medyczne.

- Pierwszy raz biorę udział w operacji. Jestem ciekawy jak to wygląda z bliska, przy stole operacyjnym - przyznał Kamil, jeden z uczniów, który reprezentował zwycięzców. Towarzyszyli mu koledzy z klasy - Stanisław i Aleksander.

Wszyscy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Chcą zdawać na medycynę. - Ja chciałbym być ortopedą - potwierdził Kamil.

Przedstawiciele zwycięskiej drużyny uczestniczyli w operacji ortopedycznej.

Udział w warszatach

Szpital przy ul. Jaczewskiego, a dokładnie Klinikę Ortopedii i Rehabilitacji odwiedzili także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej. Uczestniczyli w warsztatach.

- Przyjechaliśmy dzięki ogromnej życzliwości władz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie i lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzieci są zauroczone. Atmosfera jest wspaniała a to co się tutaj dzieje, to proszę tylko popatrzeć. W grupie nie ma ani jednej osoby, która się nudzi. Jesteście wspaniali - podkreśliła Iwona Gładysz, która przyjechała razem z grupą uczniów z Białej Podlaskiej.

Klinika Ortopedii i Rehabilitacji organizuje dwa rodzaje warsztatów - dla młodszych uczniów ze szkół podstawowych - pielęgniarko-fizjoterapeutyczne, a dla starszych uczniów - ze szkół średnich - bardziej rozbudowane - m.in. z pobraniem krwi do badań w kierunku cukrzycy. Warsztaty mają zachęcić młodych ludzi do pracy w szpitalu.

Uczniowie z Białej Podlaskiej wzięli udział w warsztatach.

Warsztaty w szpitalu z udziałem uczniów z Białej Podlaskiej.

Warsztaty w szpitalu z udziałem uczniów ze szkoły podstawowej.

Uczniowie z Białej Podlaskiej wzięli udział w warsztatach.

Uczniowie z bialskiej szkoły podstawowej na warsztatach w szpitalu.