Informujemy o wolnych miejscach na bezpłatną kolonoskopię w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie. Badania są prowadzone w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Można je wykonać bezpłatnie. Bez skierowania. I w znieczuleniu.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 81 724 46 73, 81 724 45 32.
Zadaniem programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest ograniczenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. A jest on drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku w naszym kraju notuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań.
Rak jelita grubego powstaje ze zmian łagodnych - polipów. Są one stwierdzane u około 25 procent badanych w wieku 50-65 lat nieprezentujących jeszcze żadnych objawów alarmowych ze strony jelita grubego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka (badania kolonoskopowe), która pozwala na usunięcie zmian w jelicie (polipów), zanim w przyszłości mogłyby przekształcić się w złośliwe zmiany nowotworowe jelita grubego.
Kwalifikacja do badań
Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie mają wykonanej kolonoskopii w przeciągu 10 lat oraz spełniają kryteria wiekowe:
- 50-65 lat
lub - 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo), u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Do badania w programie pacjenci kwalifikowani są na podstawie ankiety. Badania wykonują lekarze specjaliści gastroenterologii – doświadczeni endoskopiści, pracownicy Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową.
Rejestracja oraz informacje dotyczące badania można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu:
- 81 724 46 73,
- 81 724 45 32,
- lub w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową SPSK Nr 4 w Lublinie, ul. Dr K. Jaczewskiego 8.
Na czym polega badanie?
Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
- pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy,
- usunięcie polipów wielkości do 15 mm,
- poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów,
- wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Znieczulenie
Kolonoskopii nie należy się obawiać. Badanie można wykonać w znieczuleniu.
Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.
Badanie jest bardzo ważne, dlatego warto skorzystać z bezpłatnego programu profilaktycznego. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.
Program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w SPSK Nr 4 w Lublinie jest realizowany od początku grudnia 2022 roku. Kampania społeczna "Planuję długie życie" realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.