Informujemy o wolnych miejscach na bezpłatną kolonoskopię w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie. Badania są prowadzone w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Można je wykonać bezpłatnie. Bez skierowania. I w znieczuleniu.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 81 724 46 73, 81 724 45 32.

 

Zadaniem programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest ograniczenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. A jest on drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku w naszym kraju notuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań.

 

Rak jelita grubego powstaje ze zmian łagodnych - polipów. Są one stwierdzane u około 25 procent badanych w wieku 50-65 lat nieprezentujących jeszcze żadnych objawów alarmowych ze strony jelita grubego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka (badania kolonoskopowe), która pozwala na usunięcie zmian w jelicie (polipów), zanim w przyszłości mogłyby przekształcić się w złośliwe zmiany nowotworowe jelita grubego.

 

Ulotka o treści: Masz 50 - 60 lat, 40 - 49 lat i krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego? Dzięki kolonoskopii można usunąć polipy jelita grubego i sprawić aby rak nigdy się nie pojawił. Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Listę realizatorów programu można znaleźć na stronie gsl.nfz.gov.pl.

 

Kwalifikacja do badań

 

Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie mają wykonanej kolonoskopii w przeciągu 10 lat oraz spełniają kryteria wiekowe:

  • 50-65 lat
    lub
  • 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo), u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

 

Do badania w programie pacjenci kwalifikowani są na podstawie ankiety. Badania wykonują lekarze specjaliści gastroenterologii – doświadczeni endoskopiści, pracownicy Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową.

 

Rejestracja oraz informacje dotyczące badania można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu:

- 81 724 46 73,

- 81 724 45 32,

- lub w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową SPSK Nr 4 w Lublinie, ul. Dr K. Jaczewskiego 8.

 

Na czym polega badanie?

 

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:

  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy,
  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm,
  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów,
  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

 

Znieczulenie

 

Kolonoskopii nie należy się obawiać. Badanie można wykonać w znieczuleniu.

 

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

 

Badanie jest bardzo ważne, dlatego warto skorzystać z bezpłatnego programu profilaktycznego. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

 

Program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w SPSK Nr 4 w Lublinie jest realizowany od początku grudnia 2022 roku. Kampania społeczna "Planuję długie życie" realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

 

Loga: Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowej Strategii Onkologicznej