Strategiczne inwestycje mające na celu poprawę dostępności do świadczonych usług oraz pomoc uchodźcom z Ukrainy. To tylko część z zadań realizowanych przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie w 2022 roku. Najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku zostały podsumowane poniżej.

 

 Styczeń

s 11 maleSamodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jest jedyną w kraju placówką zdrowia, która stosuje zabiegi embolizacji. Jest to skuteczna metoda leczenia żylaków przymacicza. Promocją tych zabiegów na początku 2022 roku zajęli się prof. zw. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, kierujący Klinicznym Oddziałem Ginekologii przy ul. Jaczewskiego i prof. dr hab. Tomasz Jargiłło, kierownik Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii SPSK Nr 4.

 

  

 

 

 

 

s 2 male

SPSK Nr 4 od wielu lat znajduje się w czołówce ośrodków medycznych o największej aktywności donacyjnej. Jak co roku także w 2022 roku, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w szpitalu przy ul. Jaczewskiego odbyła się akcja edukacyjna na temat znaczenia przeszczepów. Organizator wydarzenia, kierownik Klinicznego Oddziału Transplantologii SPSK Nr 4 prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki wziął ponadto udział w okolicznościowej debacie zorganizowanej przez UMCS we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

 

 

 

 

  

Luty 

l 1 malePrzedstawiciel SPSK Nr 4 w Lublinie uczestniczył na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju. Dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, specjalista kardiolog, kierownik Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii, który był w gronie osób prezentujących województwo lubelskie przed wielonarodową publicznością wygłosił wykład na temat potencjału nowoczesnych zabiegów w zakresie elektrokardiologii.

 

 

 

 

 

 

l 2 maleWybuch wojny u naszych wschodnich sąsiadów i pomoc poszkodowanym. Już pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę w SPSK Nr 4 zostały uruchomione zbiórki, których efektem było przekazanie ton darów - w tym pełnego wyposażenia sali operacyjnej dla Centralnego Szpitala Miejskiego w Równem. Lecznica ta jest wieloletnim partnerem szpitala przy ul. Jaczewskiego. Część przekazanych rzeczy pochodziła z zapasów SPSK Nr 4, a część od współpracujących ze szpitalem firm.

 

 

 

 

 

Marzec

marzec 1 male

Szpital przy ul. Jaczewskiego, przy zaangażowaniu dr hab. Piotra Wacińskiego, kierownika Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie, rozpoczął współpracę z Hadassah Medical Center - międzynarodową organizacją z olbrzymim doświadczeniem związanym z niesieniem pomocy medycznej w miejscach kryzysu m.in. na obszarach objętych wojną i atakami terrorystycznymi. W ramach współpracy eksperci z izraelskiego szpitala klinicznego przeszkolili pracowników SPSK Nr 4.

 

 

 

  

 

 

marzec 2 maleDużą część osób, które po przekroczeniu granicy udały się do szpitala przy ul. Jaczewskiego stanowiły ciężarne. Personel Kliniki Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 zorganizował zbiórkę, dzięki której zakupiono rzeczy pierwszej potrzeby dla przyszłych matek. W Poradni Ginekologiczno-Położniczej, która funkcjonuje przy klinice zostały uruchomione bezpłatne konsultacje dla kobiet z języku ukraińskim.

 

 

 

 

 

  

marzec 3 male Z okazji Światowego Dnia Otyłości, Kliniczny Oddział Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4 zorganizował akcję edukacyjną dla pracowników ochrony zdrowia na temat zagrożeń związanych z chorobą otyłościową – "Choroba otyłościowa – jak zapobiegać?" W ramach wydarzenia bezpłatnych porad w SPSK Nr 4 udzielali: psycholog, diabetycy i lekarze oddziału.

 

 

 

 

 

 

marzec 4 maleSPSK Nr 4 pomagał ukraińskim szpitalom. We współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i innymi szpitalami klinicznymi został zorganizowany transport humanitarny dla Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Danyła Halickiego. Wśród przekazanych dla ukraińskich szpitali darów znalazły się m.in. środki do opatrywania i leczenia rannych.

 

 

 

 

 

 

marzec 5 maleZostała podpisana umowa o dofinansowanie na realizację projektu wymiany infrastruktury sprzętowej wykorzystywanej na potrzeby Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej.

 

 

 

 

   

Kwiecień

kwiecien 1 maleZostała podpisana umowa współpracy między SPSK Nr 4 a Hadassah Medical Center - szpitalem klinicznym związanym z Uniwersytetem Hebrajskim. Już wówczas obie instytucje zaplanowały szeroką akcję pomocową, w ramach której m.in. na przejściach w Przemyślu i Korczowej lekarze i pielęgniarki z SPSK Nr 4 razem z medykami z Izraela nieśli pomoc uchodźcom z Ukrainy.

 

 

 

 

 

 

kwiecien 2 male

Kliniczny Oddział Elektrokardiologii, jako jeden z pierwszych europejskich ośrodków wykonał zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem innowacyjnego cewnika ablacyjnego o wysokiej przewodności cieplnej DiamondTemp, co pozwala na znaczne ograniczenie czasu pojedynczej aplikacji, a tym samym na istotne skrócenie czasu zabiegu i zwiększenie bezpieczeństwa. 

 

 

 

 

 

 

kwiecien 3 maleDo Centralnego Szpitala Miejskiego w Równem w Ukrainie dotarł wysokospecjalistyczny sprzęt oraz aparatura do zabiegów i operacji, którą SPSK Nr 4 w Lublinie przekazał od darczyńców - organizacji Global Empowerment Mission współpracującej z firmą Konkret Sp. Z o. o. Sp. k. z Chełmna.

 

 

 

  

 

Maj

maj 1 malePodczas Światowego Dnia bez Tytoniu SPSK Nr 4 zapraszał osoby zainteresowane, w szczególności palaczy i byłych palaczy na konsultacje telefoniczne z ekspertami ze szpitala przy ul. Jaczewskiego. Bezpłatnych porad dotyczących tego jak walczyć z nałogiem udzielali: psychologowie kliniczni - prof. Alicja Nasiłowska-Barud i dr n. med. Mariola Żuk. Natomiast na pytania dotyczące chorób nowotworowych płuc i badań profilaktycznych dla osób palących odpowiadał dr n. med. Wojciech Remiszewski z Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii.

 

 

 

 

 

 

Czerwiec

czerwiec 11 maleSzpital przy ul. Jaczewskiego podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki, w ramach utworzenia Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Projekt jest jednym z elementów programu Strategicznych Kierunków Rozwoju SPSK Nr 4, który obejmuje łącznie dziesięć inwestycji. Szpital chce je zrealizować do 2026 roku.

 

 

 

 

 

 

czerwiec 2 maleMedycy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego wzięli udział w akcjach prozdrowotnych m.in. w Rodzinnym Festynie Zdrowotnym organizowanym przez Miasto Lublin, a także w Lubelskich Dniach Seniora.

 

 

 

 

 

 

 

czerwiec 3 maleLekarze Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii SPSK Nr 4 w Lublinie wzięli udział w szkoleniu dotyczącym najbardziej zaawansowanych technologicznie metod stosowanych w endoprotezoplastyce stawów kolanowych. Szkolenie w ramach ATTUNE Roadshow odbyło się w specjalnie przygotowanej do tego, wyposażonej w najnowsze technologie ciężarówce.

 

 

 

 

 

   

czerwiec 4 maleKatedra i Klinika Rehabilitacji i Ortopedii SPSK Nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy współpracy z Oddziałem Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji oraz Sekcji Chorób Metabolicznych Tkanki Kostnej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego Traumatologicznego zorganizowała konferencję naukowo-szkoleniową "Zdrowe kości i stawy".

 

 

  

 

 

 

czerwiec 5 maleSPSK Nr 4 został nagrodzony Statuetką i Dyplomem Uznania Wojewody Lubelskiego z Medalem za walkę z pandemią COVID-19. Uroczyste spotkanie, podczas którego zostały wręczone wyróżnienia miało miejsce pod koniec czerwca w Zintegrowanym Interdyscyplinarnym Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.

 

 

 

 

 

Lipiec 


lipiec 1 maleWizyta u parterów z Jerozolimy. Delegacja SPSK Nr 4, w skład której weszli Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju i dr hab. Piotr Waciński, Kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, byli w szpitalu uniwersyteckim w Hadassah Medical Center. Hadassah to międzynarodowa organizacja z olbrzymim doświadczeniem związanym z niesieniem pomocy medycznej w miejscach kryzysu m.in. na obszarach objętych wojną. Po ataku Rosji na Ukrainę SPSK Nr 4 wraz z izraelskim partnerem prowadzą działania, których efektem jest pomoc poszkodowanym w wojnie. W ramach współpracy m.in. zostali przeszkoleni pracownicy szpitala przy ul. Jaczewskiego. Pielęgniarki i lekarze z SPSK Nr 4 i Hadassah Medical Center udzieli też pomocy medycznej ok. 35 tys. osób na granicach w Przemyślu i w Korczowej.

 

 

 

 

 lipiec 2 maleZespół Kliniki i Katedry Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4 UM w Lublinie zorganizował konferencję naukowo-szkoleniowa z sesją studencką "Sarkopenia - niedoceniany problem". Sympozjum było miejscem wymiany aktualnej wiedzy w zakresie postępowania w chorobach mięśni, a także prezentacji programu profilaktycznego realizowanego w szpitalu przy ul. Jaczewskiego "Zdrowe kości do starości - pogram profilaktyki i leczenia osteoporozy w Makroregionie Wschodnim".

 

 

 

  

 

 

Sierpień

sierpien 1 maleKliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 uruchomił specjalny dzień porad dla pacjentek w ciążach wielopłodowych. Ciąże mnogie wiążą się z większym ryzykiem powikłań niż ciąże jednopłodowe i z tego względu pacjentki w ciążach wielopłodowych są traktowane priorytetowo w kierowanej przez oddział Poradni Perinatologicznej SPSK Nr 4. Konsultacje dla pacjentek w ciąży wielopłodowej odbywają się w czwartki w godzinach 12-14 w gabinecie 114.

 

 

 

 

 

 

 Wrzesień

wrzesien 11 male

Kolejna nagroda dla SPSK Nr 4. Szpital został laureatem konkursu "Inspiracje 2021". Jest to jeden z najważniejszych konkursów organizowanych dla polskich lecznic. Szpital przy ul. Jaczewskiego został nagrodzony za projekt "Elektronizacja procesów w zakresie gospodarki magazynowej z wykorzystaniem systemu klasy HIS". Realizacja tego zadania pozwala zmniejszyć koszty dotyczące wydruku dokumentacji, jak też wyeliminować zbędne czynności wykonywane przez pracowników.

 

 

 

 

 

 

wrzesien 2 male

W SPSK Nr 4, w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbyły się bezpłatne badania laryngologiczne. Ich celem było wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy mogły skorzystać z konsultacji bez skierowania.

 

 

 

 

 

 

 

Październik

pazdziernik 1 male

Ruszyła rozbudowa Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki SPSK Nr 4. Na początku października został uroczyście wmurowany akt erekcyjny. Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ to pierwsza ze starannie zaplanowanych inwestycji zawartych w programie Strategicznych Kierunków Rozwoju SPSK Nr 4, które szpital zamierza zrealizować do 2026 roku. Po rozbudowie nie tylko zwiększy się powierzchnia, będzie też więcej stanowisk do hemodializ i łóżek. Powstaną też izolatki do hospitalizowania pacjentów zakaźnych.

 

 

 

 

 

 

pazdziernik 2 male

Szpital przy ul. Jaczewskiego pozyskał nowoczesny bioniczny szkielet przeznaczony do zindywidualizowanej rehabilitacji pacjentów, szczególnie onkologicznych, pod nadzorem terapeutów. Jest to egzoszkielet Ekso GT/NR amerykańskiej firmy Ekso Bionics, zakupiony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, w zakresie zadania: "Zakup sprzętu do rehabilitacji onkologiczne". Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń tego typu.

 

 

 

 

 

 

pazdziernik senior male

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie z chęcią bierze udział we wszelkich inicjatywach Urzędu Miasta Lublin, których celem jest promocja zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. W październiku przedstawiciele szpitala uczestniczyli w wydarzeniu przygotowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Galerii Olimp. W ramach akcji "Odczaruj Jesień Życia" specjaliści SPSK Nr 4 m.in. udzielali darmowych konsultacji z zakresu kardiologii, neurologii, ortopedii i rehabilitacji oraz dietetyki i żywienia.

 

 

 

 

 

 

pazdziernik 3 male

Prowadzony w SPSK Nr 4 projekt optymalizacji gospodarki materiałowej został nagrodzony w konkursie Polish Project Excellence Award 2022 organizowanym z inicjatywy International Project Management Association Polska. Coroczne wydarzenie honoruje najbardziej spektakularne osiągnięcia w praktyce zarządzania projektami. 

 

 

 

 

 

 

pazdziernik 4 male

Współpraca społeczności lokalnych na rzecz wsparcia Ukrainy był głównym tematem ubiegłorocznego Kongresu Współpracy Transgranicznej, który odbył się w Lublinie. Podczas panelu "Medycyna bez granic. W trosce o życie i zdrowie pacjenta", perspektywę SPSK Nr 4 w Lublinie - istotnego podmiotu organizującego pomoc medyczną dla osób, które opuściły ten kraj, przedstawił Dyrektor Naczelny placówki dr n. med. Radosław Starownik.

 

 

 

 

 

  

pazdziernik 5 male

Michał Szabelski, Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie był gościem Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2022, który odbył się w październiku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas panelu poświęconego technologiom w służbie społeczeństwu mówił o potencjale nowoczesnych rozwiązań w placówkach publicznych posługując się przykładem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie.

 

 

 

 

 

 

pazdziernik 7 male

W dniu św. Łukasza, patrona lekarzy i całej służby zdrowia, pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele SPSK Nr 4 w Lublinie. Postanowieniami Prezydenta RP, Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymali dr hab. Beata Kasztelan-Szczerbioska, specjalistka Klinicznego Oddział Gastroenterologii oraz dr hab. n. med. Andrzej Wolski kierujący Oddziałem Chirurgii Naczyniowej. Za czynne zaangażowanie w walkę z pandemią wirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego, świadectwo odpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka, skuteczność i profesjonalizm podejmowanych działań, stałą gotowość do współpracy z różnymi podmiotami oraz życzliwe wsparcie inicjatyw i przedsięwzięć realizowanych na rzecz mieszkańców regionu przez Lubelski Urząd Wojewódzki, Dyrektor Naczelny SPSK Nr 4 dr n. med. Radosław Starownik został uhonorowany Dyplomem Wojewody Lubelskiego.

 

 

 

 

pazdziernik 9 male

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zajął wysokie miejsce w zestawieniu "Setka Kuriera Lubelskiego 2021". Szpital przy ul. Jaczewskiego znalazł się w pierwszej dziesiątce firm z przychodami ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług od 500 mln zł do 999 mln zł. Placówka uplasowała się na 8. miejscu, tuż za firmami Meble Black Red White Sp. z o.o. oraz Perła Browary Lubelskie S.A.

 

 

 

 

 

 

Listopad

listopad 1 maleNarodowy Instytut Kardiologii w Warszawie-Aninie i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie po raz pierwszy w Polsce przeprowadzili małoinwazyjne zabiegi ablacji migotania przedsionków innowacyjną metodą elektroporacji, czyli ablacji za pomocą techniki PFA (pulsed field ablation). Jest to pierwsza na świecie technika likwidacji arytmii w sercu metodą nietermalną Polega ona na wykorzystaniu zjawiska elektroporacji w celu uzyskania trwałego, wybiórczego wyłączenia obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nawroty arytmii.

 

 

 

 

 

 

listopad 2 male

W SPSK Nr 4 odbyła się wyjątkowa operacja mózgu, podczas której została zastosowana kraniotomia wybudzeniowa. Po odsłonięciu mózgu pacjent wykonuje polecenia przekazywane mu przez neuropsychologa, a to pozwala neurochirurgom uniknąć uszkodzenia obszarów odpowiedzialnych za istotne funkcje. W szpitalu przy ul. Jaczewskiego, specjaliści wykonali po raz pierwszy tego typu zabieg u pacjentki nieposługującej się językiem polskim. Z tego względu na sali operacyjnej był obecny tłumacz.

 

 

 

 

 

 

listopad 6 male

SPSK Nr 4 gościł grupę młodzieży z Chełma. Wizyta odbyła się w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego. Inicjatywa opiera się na współpracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ze szkołami ponadpodstawowymi i podstawowymi w celu edukacji i zapoznania uczniów ze specyfiką studiów medycznych.

 

 

 

 

 

  

listopad wczesniak male

Z okazji Dnia Wcześniaka Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 przybrał fioletowe barwy, pielęgniarki i lekarze nosili fioletowe wstążki, a pacjentki oddziału otrzymały przygotowane przez personel upominki.

 

 

 

 

 

 

listopad hipokrates maleKardiolog Bartosz Kijewski, chirurg dr n. med. Adam Jamroż, otolaryngolog SPSK Nr 4 dr n. med. Adrian Andrzejczak, pielęgniarz Tomasz Chrabota i położna Ewa Taras otrzymali nagrody w plebiscycie Hipokrates 2022 Województwa Lubelskiego. Konkurs, który co roku organizuje Kurier Lubelski, ma na celu wyłonienie i wyróżnienie najlepszych medyków regionu. Decydujący głos w wyborze laureatów mają czytelnicy – mieszkańcy województwa lubelskiego.

 

 

 

 

 

 

listopad 5 male

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli wraz ze Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin zorganizował wydarzenie mające na celu edukowanie i zachęcanie mieszkańców województwa lubelskiego do badań profilaktycznych w kierunku raka płuca. W ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca w SPSK Nr 4 odbyła się konferencja prasowa, webinar z ekspertami dla mieszkańców województwa lubelskiego i bezpłatne porady specjalistów w zakresie chorób onkologicznych płuc.

 

 

 

 

 

 

listopad 8 male

Zastępca Dyrektora ds. Finansów i Rozwoju SPSK Nr 4 w Lublinie Michał Szabelski uczestniczył w XVIII Forum Rynku Zdrowia w Warszawie. To jedna z największych konferencji w Polsce poświęconych ochronie zdrowia. Reprezentant SPSK Nr 4 razem z przedstawicielami NFZ, szpitali i instytucji z nimi współpracujących uczestniczył w sesji pt. "Szpitale – finanse i zarządzanie".  Debata dotyczyła zarządzania szpitalami w czasach inflacji, wynagrodzeń w ochronie zdrowia i współpracy placówek publicznych z firmami zewnętrznymi.

 

 

 

 

 

 

 listopad 9 maleSamodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie przystąpił do ogólnopolskiej akcji "Szpital bez papierosa". Celem prowadzonego przez Fundację Polska Liga Walki z Rakiem projektu jest ograniczenie szkodliwości i podnoszenie świadomości na temat negatywnego działania dymu tytoniowego. Akcja ma służyć upowszechnianiu przyjętej w 2019 r. na Światowym Kongresie Raka Płuca w Barcelonie deklaracji, zwracającej uwagę na problem palenia tytoniu po rozpoznaniu raka. W ramach akcji powstaje sieć "Szpitali bez papierosa", w których praktycznie wdrażane są zalecenia deklaracji i podejmowanych jest szereg innych działań antytytoniowych.

 

  

 

 

 

Grudzień

grudzien 11 male

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie od grudnia można wykonać kolonoskopię w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Na badanie nie jest  wymagane skierowanie, a wykonanie kolonoskopii jest możliwe w znieczuleniu. Celem programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest zmniejszenie umieralności i zachorowalności na ten nowotwór.

 

 

 

 

 

 

grudzien 4 male

Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 4 jako prekursor i lider wprowadzania metody wczesnej mobilizacji w Polsce stale podejmuje wysiłki, aby metoda ta była ulepszana i stosowana wobec coraz szerszego grona pacjentów wymagających intensywnego nadzoru. W tym celu szpital gościł światowego badacza tego sposobu rehabilitacji o najwyższym autorytecie, profesora Davida McWilliamsa. Fizjoterapeuta kliniczny z ponad 15-letnim stażem pracy na oddziałach intensywnej terapii w cenionych ośrodkach w Wielkiej Brytanii (m.in. Coventry University Partnership Centre for Care Excellence) wygłosił wykłady dla pracowników Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinicznego Oddziału Rehabilitacji i II Zakładu Fizjoterapii SPSK Nr 4 i poznał pracę tych jednostek.

 

 

 

 

 

grudzien 22 male

Odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa "Postępy w pulmonologii, onkologii i alergologii – update 2022". Wydarzenie zorganizowali wspólnie: Katedra i Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK Nr 4 UM w Lublinie, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc Oddział w Lublinie i Pracownia Immunologii i Genetyki Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie. Wydarzenie stanowiło podsumowanie najważniejszych wydarzeń i publikacji naukowych, które miały miejsce na świecie w upływającym roku.

 

 

 

 

 

 

grudzien AriMR male

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 4 w Lublinie zorganizowała wydarzenie dla mieszkańców obszarów wiejskich promujące profilaktykę zdrowotną. W ramach wspólnej inicjatywy odbyły się bezpłatne konsultacje ze specjalistami z zakresu urologii, endokrynologii, diabetologii i psychodietetyki, neurologii, kardiologii, rehabilitacji medycznej i dietetyki klinicznej. Można było wykonać także badania: EKG, pomiaru ciśnienia i poziomu cukru we krwi.

 

 

 

 

 

 

grudzien 5 male

Szpital przy ul. Jaczewskiego był partnerem kampanii Tatowisko 2022, która podkreśla rolę ojca w wychowywaniu dziecka. Inicjatorem akcji była Fundacja Holistyczne Centrum Wsparcia. Przedstawiciele fundacji przekazali Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 pakiety kart motywacyjnych dla ojców, które zostały opracowane w ramach projektu finansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

 

 

 

 

 

grudzien 7 male

Briefingiem prasowym w Bloku Operacyjnym SPSK Nr 4 rozpoczął się II Dzień Chirurgii Robotycznej. Wydarzenie organizowane przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie było okazją do zaprezentowania i wymiany doświadczeń m.in. z zakresu zabiegów urologicznych, operacji ginekologicznych czy onkologicznych, jakie są prowadzone z wykorzystaniem chirurgii robotocznej. W szpitalu przy ul. Jaczewskiego małoinwazyjne zabiegi przy użyciu robota odbywają się w Klinicznym Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej kierowanym przez prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Bara i Klinicznym Oddziale Ginekologii Operacyjnej kierowanym przez prof. zw. dr hab. n. med. Tomasza Rechbergera. W 2022 roku zespoły obu tych jednostek przeprowadziły kilkadziesiąt takich zabiegów.

 

 

 

 

 

 

Fot. Alina Pospischil, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Lubelski Urząd Wojewódzki, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kurier Lubelski