Kierownik zakładu:

Szanowni Pacjenci,

Informujemy, Ze przyjmowanie skierowań
na badania TK i USG w Zakładzie Radiologii I Medycyny Nuklearnej
możliwe jest w formie listownej lub elektronicznej ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Wyniki badań będą wysyłane pocztą.

Rejestracja telefoniczna tomografii komputerowej:
- II piętro (poniedziałek - sobota) - 81 724 45 44

Linki dotyczące zakładu:
Dostępność opisu badania radiologicznego

Dokumenty do pobrania:
Skierowanie - Tomografia Komputerowa (PDF)
Formularz świadomej zgody (PDF)

I Zakład Radiologii Lekarskiej w obecnej formie funkcjonuje od roku 1994 roku – w którym w wyniku restrukturyzacji Akademii Medycznej zmieniona została nazwa Zakładu Radiologii Ogólnej na I Zakład Radiologii Lekarskiej przy PSK 4.
W roku 1996 kierownikiem I Zakładu Radiologii Lekarskiej został docent Andrzej Drop, pełniący swoją funkcję do dziś w stopniu Profesora.

W 1997 roku Zakład Radiologii wzbogacił się o nowoczesny mammograf firmy Bennet, a w latach 1999, 2000, 2010 i 2011 o nowe, pełnoprofilowe najwyższej klasy aparaty ultrasonograficzne.

W 2002 roku został zakupiony pierwszy w Polsce ośmiorzędowy tomograf komputerowy firmy LightSpeed Ultra General Electric, a w roku 2006 jeden z pierwszych w Polsce aparat 64-rzędowy firmy LightSpeed Ultra General Electric. Ten nowoczesny sprzęt diagnostyczny umożliwił obrazowanie dużych obszarów ciała w bardzo krótkim czasie, wykonywanie badań wielofazowych, badań perfuzyjnych i angiograficznych. Przy zastosowaniu bramkowania zapisem EKG, możliwa stała się także niezwykle precyzyjna, nieinwazyjna diagnostyka serca i naczyń wieńcowych, która w wielu przypadkach wyeliminowała konieczność wykonywania inwazyjnej koronarografii.

W roku 2007 zakupiono drugi nowoczesny, 32-rzędowy tomograf komputerowy firmy LightSpeed Ultra General Electric, działający przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, dzięki czemu pacjenci z podejrzeniem urazów wielonarządowych, udarów mózgu czy zatorowości płucnej, w ciągu zaledwie kilku minut, mogą mieć wykonaną precyzyjną diagnostykę obrazową. Należy podkreślić, że Zakład Radiologii Lekarskiej już od przeszło 7 lat jest całkowicie zinformatyzowany, co zdecydowanie przyspiesza i ułatwia wykonywanie i interpretację badań obrazowych.

W I Zakładzie Radiologii Lekarskiej UM w Lublinie wykonywanych jest rocznie ok. 25 tys. różnych badań tomografii komputerowej, w tym procedur wysoce specjalistycznych, takich jak badania TK serca z bramkowaniem EKG, perfuzyjne, angiografii TK. Zakład dysponuje wysokiej klasy tomografami: 64-rzędowym i 32-rzędowym, pracującymi w trybie 24-godzinnym oraz zespołem doświadczonych techników i radiologów. Zakład dysponuje także wysokiej jakości aparatami ultrasonograficznymi i wykonuje ok. 15 tyś badań USG rocznie, w tym wysokospecjalistyczne badania z kontrastem.

I Zakład Radiologii Lekarskiej prowadzi badania naukowe ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tomografii komputerowej w ocenie patologii układu sercowo-naczyniowego oraz chorób nowotworowych.

Zakład od wielu lat uczestniczy także w wieloośrodkowych programach badawczych oceniających skuteczność nowych chemioterapeutyków.

Prace naukowe powstające w I Zakładzie Radiologii Lekarskiej są prezentowane i nagradzane na licznych zjazdach krajowych i międzynarodowych oraz publikowane w znaczących periodykach specjalistycznych. Pracownicy Zakładu zapraszani są do prowadzenia szkoleń specjalistycznych, a także wykładów na zjazdach krajowych i międzynarodowych.