Szanowni Pacjenci,

Przyjmowanie skierowań do Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii na badania MR i USG Doppler możliwe jest za pomocą poczty elektronicznej adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tradycyjnej przesyłki listownej. Po wysłaniu skierowania należy skontaktować się z nami telefonicznie w godzinach 8:00 – 15:35 w sprawie terminu badania.

• MR numer telefonu 81 7244 158
  • USG Doppler numer 81 7244 149

rejestracja osobista w godzinach pracy Rejestracji

Pacjent powinien dostarczyć:

Rejestracja Rezonansu Magnetycznego, Archiwum - 81 7244 158
Rejestracja badań naczyniowych i USG - 81 7244 149
Kierownik - 81 7244 157
Sekretariat - 81 7244 154
Fax - 81 7244 800
Fax - 81 7244 527
Pracownia USG Dopp. - 81 7244 526
S Sterownia II piętro - 81 7244 525 lub 81 7244 214
Sterownia np. - 81 7244 153
Sterownia Rezonansu Magnetycznego - 81 7244 381 lub 81 724 4610
Pokój Lekarski Rezonansu Magnetycznego - 81 7244 150

Kierownik zakładu:
dr n.med. Marzena Janczarek

Z-ca lekarza kierującego zakładem:
dr hab n. med. Anna Drelich – Zbroja

• Lek. Maryla Kuczyńska
  • Lek. Michał Stępień
  • Lek Maciej Szmygin

Działalność usługowa – zabiegi lecznicze przeprowadzane w Zakładzie:

1. Embolizacja guzów nowotworowych
  2. Chemoembolizacja w leczeniu guzów nowotworowych wątroby
  3. Embolizacja w leczeniu krwotoków z miednicy małej
  4. Embolizacja w leczeniu krwotoków płucnych
  5. Embolizacja przetok szyjno – jamistych
  6. Embolizacja żylaków powrózka nasiennego
  7. Leczenie mięśniaków macicy na drodze embolizacji
  8. Leczenie tętniaków aorty protezami wewnątrznaczyniowymi – stentgraftami
  9. Leczenie malformacji naczyniowych obwodowych
  10. Leczenie malformacji naczyniowych wewnątrzczaszkowych przy użyciu spiral platynowych i stentów
  11. Zapobieganie zatorowości płucnej, przy użyciu filtrów do żyły głównej
  12. Udrażnianie przetok dializacyjnych
  13. Angioplastyka tętnic łuku aorty
  14. Angioplastyka tętnic szyjnych z neuroprotekcją
  15. Angioplastyka tętnic biodrowych
  16. Angioplastyka tętnic udowych
  17. Angioplastyka tętnic goleni
  18. Angioplastyka tętnic nerkowych
  19. Drenaż i plastyka dróg żółciowych
  20. Nefrotomia i plastyka dróg moczowych
  21. Usuwanie ciał obcych z układu naczyniowego

Dydaktyka:

1. Cyklicznie od wielu lat prowadzone są ogólnopolskie szkolenia radiologów zabiegowych.
  2. Zakład prowadzi pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Radiologicznego szkolenia z zakresu radiologii i radiologii zabiegowej dla lekarzy z krajów europejskich.
  3. Pracownicy Zakładu są autorami lub współautorami we wszystkich podręcznikach polskich dotyczących radiologii zabiegowej.
  4. W Zakładzie powstał zestaw dydaktyczny dla studentów medycyny z zakresu radiologii wykorzystywany we wszystkich polskich ośrodkach akademickich.
  5. Zakład jest ośrodkiem referencyjnym z zakresu radiologii zabiegowej, który świadczy usługi dla pacjentów z całej Polski.

Tematyka naukowo – badawcza:

1. Chemoembolizacja w leczeniu guzów nowotworowych wątroby
  2. Leczenie tętniaków aorty w trudnych warunkach anatomicznych
  3. Metody monitorowania chorych po zabiegach leczenia tętniaków aorty przy użyciu stentgraftów
  4. Angioplastyka u chorych na cukrzycę
  5. Embolizacja mięśniaków macicy

Współpraca z ośrodkami zagranicznymi:

• Department of Radiology Radnbund University Nijmegen, Holandia
  • Boston University, Department of Radiology, USA

Czym zajmuje się radiologia zabiegowa.

Radiologia zabiegowa jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin zabiegowych. Jej postęp jest warunkowany doskonaleniem metod obrazowania i rozwojem urządzeń pozwalających na przezskórne przeprowadzanie małoinwazyjnych zabiegów leczniczych.

Największą grupę wśród metod radiologii zabiegowej stanowią zabiegi przeznaczyniowe. Przez wiele lat najpowszechniej stosowaną metodą była embolizacja. Znajduje ona zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych, wad naczyniowych (tętniaków, przetok tętnicze - żylnych, naczyniaków zarówno położonych obwodowo jak i wewnątrzczaszkowo) i pourazowych uszkodzeń naczyń.

Ostatnie dziesięciolecie to przede wszystkim rozwój angioplastyki, która wraz z wprowadzaniem protez wewnątrznaczyniowych stała się najczęściej wykonywanym zabiegiem w pracowniach radiologii interwencyjnej. Angioplastyka i protezowanie wewnątrznaczyniowe znajdują zastosowanie w leczeniu zwężeń i niedrożności naczyń o różnej etiologii, a także tętniaków aorty brzusznej i piersiowej.

Inną grupę zabiegów przeznaczyniowych stanowi farmakoterapia celowana. Najczęściej wykonywana jest tromboliza celowana i podawanie cytostatyków bezpośrednio do naczyń zaopatrujących nowotwór.

Do przeznaczyniowych zabiegów należy też wprowadzanie filtrów do żyły głównej jako zabezpieczenie przed zatorowością płucną, a także usuwanie ciał obcych z układu naczyniowego.

Techniki i metody używane w zabiegach przeznaczyniowych znalazły również zastosowanie w leczeniu zwężeń w: przewodzie pokarmowym, drogach oddechowych, przewodach żółciowych i drogach moczowych.

Osobna grupę stanowią przezskórne drenaże mające na celu opróżnianie przestrzeni płynowych (krwiaki, ropnie, torbiele).

Zabiegi, którymi posługuje się radiologia zabiegowa mogą być samodzielnym i ostatecznym postępowaniem leczniczym, stanowić przygotowanie do leczenia chirurgicznego lub być jego uzupełnieniem.

Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii został utworzony w 1972 roku. Jego twórcą i pierwszym kierownikiem do 1995 roku był Prof. Marian Klamut.

Rocznie w Zakładzie wykonywanych jest:

• około 1500 badan angiograficznych
  • około 1000 zabiegów z zakresu radiologii zabiegowej