Kierownik
mgr Jolanta Gumieniak
Zastępca kierownika
mgr Bożena Rewerska
KONTAKT
Kierownik Działu i zastępca - 81 724 46 12
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Strefa brudna - 81 724 46 14
- Strefa czysta - 81 724 46 13
- Strefa sterylna - 81 724 46 15
- Fax - 81 72 44 604
Lokalizacja –parter, budynek Bloku Operacyjnego.
Godziny pracy Działu Sterylizacji: całodobowo przez 365 dni w roku.
Personel
Kadrę pracowniczą w Dziale Sterylizacji tworzy wykwalifikowany personel posiadający tytuł zawodowy- technik sterylizacji medycznej, odpowiednie uprawnienia do obsługi urządzeń i certyfikaty.
Personel zatrudniony jest na stanowisku - Operator ciśnieniowych sterylizatorów gazowych i parowych.
- Personel zatrudniony w ciągu technologicznym dekontaminacji narzędzi chirurgicznych i sprzętu medycznego – 28 osób.
- Personel zajmujący się transportem sprzętu medycznego, dekontaminacją pomieszczeń metodą fumigacji i obsługą urządzeń sterylizujących – 9 osób.
O nas
Układ przestrzenny Centralnej Sterylizatorni jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26.06. 2012 r. ,, w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”, gwarantujący zachowanie ruchu postępowego narzędzi i sprzętu medycznego od punktu przyjęcia aż do wydania materiału sterylnego.
Głównym zadaniem Działu Sterylizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa realizacji procedur medycznych poprzez dostarczenie sterylnego wyrobu medycznego, wyprodukowanego zgodnie z zachowaniem obowiązujących wymogów. Dział Sterylizacji świadczy kompleksowe usługi dezynfekcji i sterylizacji narzędzi i instrumentów medycznych na potrzeby wszystkich oddziałów, poradni specjalistycznych i sal operacyjnych.
Jest jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce, spełniającą wszystkie standardy, normy i wymogi unijne.
Warunki ponownej obróbki skażonych wyrobów określa producent, który gwarantuje, iż rekomendowane zasady dekontaminacji nie wpłyną na obniżenie ich wartości, a po użyciu nadal będą określane, jako nadające się do ponownej sterylizacji.
Spełnienie wymagań organizacyjnych i nowoczesne rozwiązania technologiczne stanowią istotny element bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjenta.
W skład głównego wyposażenia Działu Sterylizacji wchodzą:
- Myjnie-dezynfektory 15-sto tacowe,
- Myjnia-dezynfektor tunelowa,
- Myjnie ultradźwiękowe,
- Myjnia- dezynfektor wielogabarytowa do mycia: wózków, butów i kontenerów sterylizacyjnych,
- Sterylizatory parowe 9-cio jednostkowe,
- Sterylizator parowy 2-wu jednostkowy,
- Sterylizator niskotemperaturowy plazmowy,
- Sterylizator niskotemperaturowy na tlenek etylenu,
- Urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń.
Wszystkie urządzenia i cały proces obróbki instrumentarium medycznego jest monitorowany systemem komputerowym.
Działalność dydaktyczna
Dział Sterylizacji jest miejscem kształcenia słuchaczy Medycznego Studium Zawodowego im. prof. St. Liebharta na kierunku - technik sterylizacji medycznej. Prowadzone są również staże specjalizacyjne pielęgniarstwa operacyjnego związane z tematyką dezynfekcji i sterylizacji medycznej.