logo szpitala

mpi   tuv2018   akredytacyja2018

Ośrodek Badań Klinicznych

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie w zakresie badań klinicznych współpracuje z organizacją zajmującą się zarządzaniem oraz prowadzeniem projektów badawczych, firmą KO-MED Centra Kliniczne.

KO-MED Centra Kliniczne to sieć ośrodków badań klinicznych własnych oraz partnerskich, działająca na rynku polskim od ponad 20 lat. W jej ośrodkach przeprowadzone zostało ponad 100 badań klinicznych od II do IV fazy z zakresu: alergologii, chirurgii, dermatologii, diabetologii, gastroentorologii, kardiologii, nefrologii, neurologii, onkologii, ortopedii, pulmonologii, reumatologii, urologii czy chorób metabolicznych. Ośrodek Badań Klinicznych przy SPSK-4 w Lublinie gwarantuje wysoką jakość, efektywność oraz bezpieczeństwo prowadzonych badań a na pierwszym miejscu zawsze stawia pacjenta i jego dobro. Metody badawcze dostosowane są do standardów medycznych, etycznych i naukowych obowiązujących na całym świecie.

Badania nad nowymi preparatami

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat postęp w medycynie – w tym opracowanie wielu nowych leków i terapii – sprawił, że dziś potrafimy poradzić sobie z wieloma chorobami, które do niedawna były nieuleczalne. W ciągu ostatnich 20 lat naukowcy opracowali ponad 300 nowych leków, szczepionek i produktów medycznych, które zostały wprowadzone do obrotu i pozwalają skuteczniej leczyć ponad 150 różnych chorób. Nie byłoby to możliwe bez badań klinicznych.

Badania kliniczne to programy badań nad preparatami leczniczymi, prowadzone z udziałem pacjentów, mające na celu określenie, czy nowa forma terapii jest bezpieczna i w jakim stopniu jest skuteczna. Mogą również służyć sprawdzeniu nowych metod zapobiegania chorobom. W bezpośredni sposób przyczyniają się więc do postępu w medycynie.

Badania kliniczne prowadzi się według ściśle określonych zasad aby zapewnić prawa i maksymalne bezpieczeństwo uczestników badania.

Badania kliniczne to dla wielu chorych jedyna możliwość uzyskania innowacyjnej terapii i dostępu do nowych leków, które nie są jeszcze dostępne na rynku farmaceutycznym. Bez wątpienia to właśnie pacjenci mogą skorzystać najwięcej na badaniach klinicznych, a jednocześnie to właśnie oni odgrywają kluczową rolę w procesie wprowadzania nowoczesnych metod terapeutycznych. Dzięki badaniom klinicznym pacjenci mogą skorzystać z innowacyjnych terapii, zanim jeszcze staną się one standardem w leczeniu danego schorzenia.


Udział w badaniu klinicznym to dla pacjentów szereg korzyści, m.in.:

 • szansa na udział w nowoczesnych i innowacyjnych metodach terapeutycznych
 • stały dostęp do opieki lekarza, który służy mu codzienną pomocą w czasie trwania badania
 • szeroka diagnostyka i bezpłatne badania, często niedostępne w podstawowej lub nawet specjalistycznej opiece medycznej.
 • satysfakcja z udziału w powstaniu nowego preparatu, który może być pomocny wielu pacjentom.


Rocznie ponad milion nowych pacjentów rozpoczyna udział w badaniach klinicznych i tym samym aktywnie wpływa na opiekę zdrowotną zarówno własną, jak i pozostałych pacjentów a nawet całych pokoleń.

Przebieg badań klinicznych

Zaplanowanie i przeprowadzenie badania klinicznego podlega rygorystycznym wymogom. Warunkiem rozpoczęcia badania nad preparatem jest jego akceptacja przez szereg instytucji takich jak Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Centralną Ewidencję Badań Klinicznych czy niezależną Komisję Bioetyczną. Badania kliniczne mogą przeprowadzać wyłącznie wyspecjalizowane placówki medyczne dysponujące wykwalifikowaną kadrą lekarską i personelem pomocniczym.

Zanim pacjent podejmie decyzję o udziale w badaniu klinicznym lekarz, do którego się zgłosi, ma obowiązek bardzo skrupulatnie i dokładnie przedstawić szczegóły badania, korzyści, ale również możliwe skutki uboczne działania podawanych preparatów. W trosce o minimalizację ryzyka, kwalifikację do badania klinicznego poprzedza szereg badań lekarskich i diagnostycznych. Nie każdy zatem, pomimo zainteresowania i chęci będzie mógł w takim badaniu uczestniczyć. Często też liczba pacjentów w poszczególnych badaniach jest ograniczona i tylko pierwsi pacjenci wstępnie zakwalifikowaniu do udziału będą mogli być włączeni do badania klinicznego.

Należy również pamiętać, że udział w badaniu klinicznym jest całkowicie dobrowolny, a niezbędnym warunkiem włączenia pacjenta do badania klinicznego jest podpisanie tzw. „Świadomej Zgody” na udział w takim badaniu. Jest to dokument zawierający szczegółowe informacje dla pacjenta chcącego uczestniczyć w danym badaniu. Pacjent w każdej chwili i na każdym etapie badania może wycofać swoją zgodę bez podawania przyczyny.

Obszary terapeutyczne

Badania kliniczne prowadzone są w szerokim zakresie wskazań terapeutycznych oraz jednostek chorobowych. Najczęściej spotykane przedstawiamy poniżej:

 • Kardiologii (choroba wieńcowa, zawał, nadciśnienie tętnicze, arytmie)
 • Endokrynologii i diabetologii (cukrzyca t. 1 lub 2, polineuropatia, powikłania cukrzycowe)
 • Chorób metabolicznych (otyłość, zaburzenia lipidowe)
 • Neurologii (stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimer’a, choroba Parkinsona, udar, leczenie bólu)
 • Gastrologii (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohn’a, jelito drażliwe)
 • Dermatologii (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik)
 • Onkologii (rak płuca, pęcherza, prostaty, piersi, sutka, żołądka, jelita)
 • Reumatologii (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, toczeń)
 • Pulmonologii (astma, POChP)

 

Zgłoszenie udziału

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu klinicznym prosimy o kontakt z personelem naszego ośrodka, który chętnie odpowie na wszystkie pytania pod numerem telefonu 603 314 220 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodatkowe informacje znajdą również Państwo na stronie internetowej www.komed-ck.pl.

Back to top

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika.