W sobotę 11 września, w godz. 10.00-15.00 na Placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się piknik prozdrowotny "Zadbaj o zdrowie" połączony z akcją szczepień przeciw COVID-19.

Patronat nad wydarzeniem, którego inicjatorem jest wojewoda lubelski Lech Sprawka, objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Zdrowia, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Główny Inspektor Sanitarny.

Program pikniku jest zróżnicowany, aby osoby w każdym wieku mogły skorzystać z pomocy i wiedzy specjalistów w wielu dziedzinach medycyny, a także zaszczepić się przeciw COVID-19 (dzieci od 12 r. ż. i dorośli) oraz honorowo oddać krew.

Na Placu Zamkowym w Lublinie zostanie zorganizowane „miasteczko profilaktyczne”, gdzie do dyspozycji mieszkańców będą bezpłatne, różnorodne badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie, dietetyczne i fizjoterapeutyczne. Drugim filarem pikniku „Zadbaj o zdrowie” będzie szerzenie wiedzy i budzenie świadomości dotyczącej badań profilaktycznych oraz szczepień przeciw COVID-19. W strefie wiedzy „Fakty, nie opinie” odbędą się rozmowy panelowe „Zapytaj eksperta” z wybitnymi przedstawicielami świata medycznego. Celem panelu jest przedstawienie faktów i obalenie mitów dotyczących szczepionek mRNA i szczepień przeciw COVID-19.

Ponadto, odbędą się prelekcje edukacyjne i profilaktyczne prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zorganizowany zostanie pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przez służby mundurowe oraz kolportowane będą materiały na temat profilaktyki zdrowia. Podczas pikniku będą przygotowane także różnorodne gry, konkursy z nagrodami oraz interesujące zabawy dla dzieci i młodzieży.

piknik zadbaj o zdrowie TT

Program:

godz. 9.30-10.00 Briefing prasowy

godz. 10.00-11.15 Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

Strefa wiedzy „Fakty, nie opinie”

11.30- 12.45 Prelekcje edukacyjne i profilaktyczne:

godz. 11.30 - 11.55 - dr n. farm. Aleksandra Józefczyk i dr n. farm. Małgorzata Kozyra - „Ziołolecznictwo”
godz. 11.55 - 12.20 - dr n. farm. Agnieszka Grzegorczyk - „Nasze prywatne zoo mikrusów”
godz. 12.20 - 12.45 - dr hab. n. med. Anna Woźniak - „Okulistyka”

godz. 13.00-15.00 Panel dyskusyjny nt. szczepień i szczepionek „Zapytaj eksperta”:

- prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (lekarz specjalista chorób zakaźnych, UM Lublin)
- prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (wirusolog, immunolog, UMCS)
- dr n. med. Grażyna Semczuk (lekarz specjalista chorób zakaźnych)
- dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk (lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny)
- Magdalena Bis (psycholog, psychoterapeuta, UMCS)

Prowadzenie: Lech Sprawka (wojewoda lubelski)

Podczas pikniku, w miasteczku profilaktycznym „Zadbaj o zdrowie” mieszkańcy województwa lubelskiego i wszyscy zainteresowani będą mogli wykonać badania oraz skorzystać z porad i konsultacji, m.in.:

• badanie znamion (akcja profilaktyczna czerniaka i raków skóry)
• badanie USG (akcja wczesnego wykrywania tętniaka aorty brzusznej)
• mammografia piersi
• profilaktyka nowotworów - nauka badania piersi i jąder
• badanie EKG
• dentobus – mobilna opieka stomatologiczna
• rehabilitacja po COVID-19
• program Profilaktyka 40 plus
• wydawanie karty EKUZ, założenie profilu zaufanego, IKP
• pomiary ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy,
• profilaktyka osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego, bezdechu sennego
• konsultacje endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa
• badanie wad postawy
• projekt edukacyjny „Bezpieczne i zdrowe macierzyństwo” (zdrowy styl życia w okresie ciąży, promocja zdrowia i profilaktyka w ciąży, "zdrowe piersi - zdrowa matka", pielęgnacja i karmienie naturalne)
• profilaktyka uzależnień
• aktualne obostrzenia dotyczące COVID-19, kwarantanna, izolacja, testy
• nauka pomiarów życiowych na symulatorze (ciśnienia tętniczego, poziomu glikemii, temperatury ciała)
• „Program Symulowanego Pacjenta”
• symulator odczuć osób starszych
• porady pielęgnacji stóp "Zdrowa stopa"
• prezentacje nowoczesnych technologii w edukacji medycznej.

Wszyscy pacjenci ze stwierdzonymi wskazaniami w trakcie badań przesiewowych zostaną objęcie leczeniem / nadzorem medycznym.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, a współorganizatorami Uniwersytet Medyczny w Lublinie, SPSK Nr 1 w Lublinie, SPSK Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Instytut Medycyny Wsi, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, Wojewódzki Sztab Wojskowy, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie, Centrum Medyczne Luxmed Sp. z oo. Q-DENT Stomatologia, NZOZ Marmed w Świdniku.

Inicjatywę wsparli: Lubelski Węgiel "Bogdanka" S. A., Fabryka Cukierków "Pszczółka" Sp. z o.o., Cisowianka, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.