Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie bierze udział w programie „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” mającym na celu edukację w temacie zdrowia psychicznego. W ramach akcji zapraszamy do skorzystania z programu bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla osób, które chorują lub chorowały na nowotwór, ich bliskich, a także osób zdrowych zainteresowanym profilaktyką onkologiczno-psychologiczną.

Pomoc psychologiczna online

Co trzecia osoba chorująca na raka zmaga się również z depresją. Leczenie onkologiczne bardzo często jest trudne i nie pozostaje obojętne dla psychiki zarówno osoby chorującej na raka, jak i jej rodziny. Tę drugą – nie mniej niebezpieczną chorobę – trzeba leczyć. Dzięki wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden w ramach kampanii „Rak? To nie tak!” specjaliści progamu „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” udzielają bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej osobom, które chorują lub chorowały na nowotwór, ich bliskim, a także osobom zdrowym zainteresowanym profilaktyką onkologiczno-psychologiczną.

Jak skorzystać pomocy? Wystarczy wypełnić ankietę zgłoszeniową dostępną na stronie twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/, pod nagłówkiem "Pomoc dla chorych na raka i depresję". Specjalista skontaktuje się w terminie wskazanym w kwestionariuszu.

Bezpłatny magazyn dla pacjentów SPSK Nr 4

Ponadto naszym Pacjentom bezpłatnie usostępniany magazyn wydawany przez Fundację „Twarze depresji”, wypełniony artykułami na temat walki z depresją widzianej oczami chorych i specjalistów, także z SPSK Nr 4.

Jest on bezpłatny dzięki partnerom wydania: Nationale-Nederlanden, Fundacji Enea i PZU. Linki do jego trzech wydań można znaleźć poniżej.

Dostępne w magazynie artykuły zawierają opinie lekarzy psychiatrów i psychologów na temat radzenia sobie z depresją. W gronie ekspertów, wypowiadających się na łamach magazynu znaleźli się prof. Piotr Gałecki – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii, dr Sławomir Murawiec i lek. med. Wiktor Buczek, Bożena Falkowska, a także specjalistka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4, koordynatorka działań psychologicznych w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4, psycholog dr n. med. Aneta Libera.

O leczeniu depresji poporodowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie mówi tak:

- Każda mama z województwa lubelskiego i podlaskiego może się do nas zgłosić do roku po porodzie, ponieważ depresja poporodowa może wystąpić w każdej chwili właśnie do roku od urodzenia dziecka. To może być miesiąc po porodzie, pół roku, dziewięć miesięcy - nie ma reguły. Mama, która chce skorzystać z naszej pomocy, dostanie trzy bezpłatne konsultacje psychologiczne, podczas których specjalista postawi diagnozę i udzieli interwencyjnego wsparcia, ale też pomoże dostać się do psychiatry, jeśli oczywiście jest taka potrzeba. U nas mama może poczuć się zaopiekowana, dostanie profesjonalne wsparcie emocjonalne oraz interwencyjne - tłumaczy dr n. med. Aneta Libera.

IMG 3011 1Dr n. med. Aneta Libera (fot. Alina Pospischil)

- Jak otrzymać taką pomoc? Można zadzwonić do naszego Centrum pod numer 81 72 44 801. Na stronie przystanek-mama.spsk4.lublin.pl zamieściliśmy Edynburską Skalę Depresji Poporodowej. Każda mama może ten test wykonać sama online i sprawdzić uzyskany wynik. Jeśli wychodzi podwyższony - powyżej 12 punktów, a w centrum przyjmujemy nawet powyżej 10 punktów, mama może się do nas wówczas do nas zgłosić i uzyskać pomoc - dodaje specjalistka z SPSK Nr 4.

Dzięki współpracy z wolontariuszami, organizatorom kampanii udało się włączyć do niej osoby, które zmagają się z tą chorobą. Z powodu pandemii, akcja musiała zostać zawieszona, ale organizatorzy programu wszyli z inicjatywą, aby magazyn był dostępny w formie online.

Główną misją kampanii jest przekazanie jak największej liczbie osób najnowszych informacji o leczeniu depresji w czasie pandemii w Polsce i na świecie.

Ambasadorami kampanii są między innymi aktor Piotr Zelt, dziennikarz i publicysta Andrzej Bober oraz muzyk Krzysztof Cugowski. Magazyn, w którym gwiazdy odpowiadają na pytania dotyczące depresji, jest bezpłatny dzięki grantowi, który otrzymał ambasador kampanii Marek Plawgo.

Organizatorzy:

Ewa Błaszczyk – aktorka i ambasadorka kampanii na łamach magazynu mówi o największych życiowych wyzwaniach.

Bartek Jędrzejak – prezenter TVN, przedstawia swoją drogę walki z depresją.

Prof. Piotr Gałecki – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii mówi o tym, czy depresję będzie można wykrywać z krwi i czy uda się zindywidualizować leczenie tej choroby.

Prof. Jerzy Samochowiec – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, analizuje kondycję psychiczną Polaków, ich zmagania z depresją, lękami i bezsennością.

Dr Aneta Libera, psycholog ze Wschodniego Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej SPSK Nr 4 – mówi o leczeniu depresji poporodowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie

Konrad Korzeniowski – ratownik, który pracował z chorymi na COVID-19 na Stadionie Narodowym, opowiada o swojej pracy

Pani Anna – pielęgniarką pracującą z chorymi na COVID-19 w szpitalu tymczasowym, opowiada o swojej pracy.

Aby zapoznać się z treścią magazynu, wystarczy wejść w linki poniżej: