Informujemy, że od czerwca bieżącego roku w Poradni Diabetologicznej funkcjonującej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 będzie można uzyskać poradę pielęgniarską z diabetologii. Z porady będą mogły skorzystać osoby chorujące na cukrzycę, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat choroby oraz monitorowania jej przebiegu. 

 

Przebieg wizyty

Cukrzyca to grupa chorób charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi mogącym prowadzić do przewlekłych powikłań i uszkodzenia różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. W jej leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa pacjent. Kontrolowanie przez niego stężeń glukozy we krwi i unikanie czynników ryzyka zmniejsza możliwość rozwoju i progresję przewlekłych powikłań cukrzycy.

 

Podczas rozmowy ze specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego w Poradni Diabetologicznej SPSK Nr 4 pacjent otrzyma podstawowe informacje na temat cukrzycy, pomiaru glikemii czy samokontroli, czyli wielokrotnego w ciągu doby monitorowania poziomu cukru we krwi. 

 

Ponadto pielęgniarka przedstawi choremu zasady prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, które mogą doprowadzić do wyrównania zaburzenia węglowodanowego i zapobiec przewlekłym powikłaniom. 

 

Porada pielęgniarska ma też na celu edukację dotyczącą profilaktyki, zapobiegania i postępowania w ostrych stanach w cukrzycy: niedocukrzeniach (hipoglikemii) i przecukrzeniach (hiperglikemii).  Podczas konsultacji pacjent uzyka infomację na temat: zasad podawania insulin, zasad farmakoterapii i insulinoterapii oraz nowoczesnych metod leczenia i monitorowania cukrzycy: czujników do monitorowania glukozy w płynie śródtkankowym oraz osobistych pomp insulinowych. W trakcie wizyty istnieje możliwość wystawianie recept na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji leczenia, a także skierowań na wykonywanie określonych badań diagnostycznych

 

 

Pomoc dla ciężarnych

Do skorzystania z konsultacji ze specjalistką pielęgniarstwa diabetologicznego zachęcamy również kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano cukrzycę. W przypadku tych pacjentek samokontrola i zalecenia dietetyczne oraz leczenie z zastosowaniem osobistych pomp insulinowych pełnią szczególnie ważną rolę. Nieleczona cukrzyca w ciąży jest groźna zarówno dla mamy jak i jej dziecka, może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niedojrzałości niektórych układów, przerostu mięśnia sercowego, a także zwiększyć możliwość zgonu wewnątrzmacicznego. Dziecko w łonie matki chorującej na cukrzycę zazwyczaj ma dużą masę (tzw. makrosomia), co może wpłynąć na komplikacje przy porodzie. Dlatego ważne jest, aby poznać możliwości radzenia sobie z cukrzycą podczas ciąży.

 

Jak skorzystać z porady?

Porada diabetologiczna jest refundowana przez NFZ. Do skorzystania z niej niezbędne jest posiadanie skierowanie od lekarza specjalisty diabetologa. Możliwe są dwie formy konsultacji: osobista wizyta w poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 (ul. Jaczewskiego 8) lub teleporada. Zapisy na poradę pielęgniarską w diabetologii odbywają się poprzez rejestrację ze skierowaniem w okienku nr 3.

 

Porada pielęgniarska w diabetologii
Lokalizacja Poradni: budynek główny Szpitala III p. ,,stary trakt operacyjny” Gabinet WOŚP
Poniedziałek: 8.30 – 15.00
Środa: 8.30 – 15.00
Czwartek: 8.30 – 14.30
mgr Anna Chitryń
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, edukator d.s. diabetologii, psychodietetyk

 

Anna Chitryń psychodietetyk SPSK Nr 4

Mgr Anna Chitryń (fot. Alina Pospischil)