4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. To choroba, która wiąże się z aż 195 powikłaniami. Jest ona też szczególnie groźna dla osób z infekcją Covid-19. Od lipca ubiegłego roku otyłość można leczyć w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

 

Otyłość a Covid-19

- Równocześnie z pandemią Covid-19 mamy do czynienia z pandemią otyłości. Te dwie choroby są szczególnie groźne, gdy występują jednocześnie. Badania pokazują, że pacjenci chorujący na otyłość mają zwykle cięższy przebieg infekcji i gorsze rokowania. Częściej niż osoby szczupłe wymagają hospitalizacji, sztucznej wentylacji, częściej są zagrożeni zgonem – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek – Matuszek kierująca Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych SPSK Nr 4.

 

 

2Dr hab. n. med. Beata Matyjaszek Matuszek kierownik Kliniki Endokrynologii SPSK Nr 4

Prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek - Matuszek kierownik Kliniki Endokrynologii SPSK Nr 4 (fot. Alina Pospischil)

 

 

Zwiększona masa ciała indukuje rozwój takich chorób, jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, zaburzenia układu oddechowego, kamica pęcherzyka żółciowego czy choroby nowotworowe.

 

- Kiedy słyszymy o kolejnej śmierci zakażonej osoby, która miała „choroby współistniejące”, często nie zdajemy sobie sprawy, że pod tym hasłem nierzadko kryją się cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca. U podstaw tych problemów zdrowotnych leży otyłość – mówi prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek – Matuszek.

 

W SPSK Nr leczymy pacjentów z otyłością

 

Od lipca ubiegłego roku w szpitalu przy ul. Jaczewskiego prowadzona jest hospitalizacja osób chorujących na otyłość. W czasie jednodniowych pobytów w Klinice Endokrynologii pacjenci są badani przez lekarzy. Badanie służy postawieniu właściwego rozpoznania, najlepiej przyczynowego. I wtedy dobierana jest odpowiednia dieta, lek oraz zestaw ćwiczeń fizycznych. Pacjenci są edukowani przez zespół pielęgniarsko-edukacyjny, następnie wyznaczane są terminy wizyt kontrolnych.

 

- Otyłość jest nie tyle defektem kosmetycznym, co jednostką chorobową, która wymaga kompleksowego leczenia. Nie ma cudownej tabletki, która zredukuje masę ciała. Farmakologia stanowi tylko element uzupełniający długotrwałego procesu, na który składa się m.in. wzmożenie aktywności fizycznej i indywidualnie dopasowana dieta. Dopiero przy nieskuteczności tych metod pacjent powinien decydować się na leczenie operacyjne – dodaje prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek – Matuszek.

 

 

Czego unikać?

 

- Prawda jest taka, że żadna krótkotrwała dieta nie pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów na zawsze – zaznacza Anna Chitryń, psychodietetyczka koordynująca pracę w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w SPSK Nr 4.

 

Podkreśla, że przy leczeniu nadwagi i otyłości skuteczna redukcja masy ciała i utrzymanie jej na prawidłowym poziomie wymaga konsekwentnego, przemyślanego sposobu odżywiania i regularnej aktywności fizycznej.

 

- To nie działanie chwilowe, a zdrowy styl życia. Najlepsze wyniki w leczeniu nadwagi i otyłości daje dieta ubogoenergetyczna, bogatoresztkowa, z ograniczeniem tłuszczów nasyconych, szczególnie trans. Warto unikać słodkich przekąsek, fast foodów, gotowych produktów panierowanych i innej wysoko przetworzonej żywności, a także produktów, które zawierają cukry proste: glukozę, fruktozę, sacharozę i ksylitol – wymienia psychodietetyczka.

 

Anna Chitryń psychodietetyk SPSK Nr 4

Mgr Anna Chitryń - psychodietetyk (fot. Alina Pospischil)

 

Bez ruchu nie ma zdrowia

 

Dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną, która przyśpiesza metabolizm i zmusza organizm do spalania kalorii. Osobom dorosłym zalecane jest od 60 do 120 minut/dobę aktywności fizycznej o umiarkowanym nasileniu.

 

Zapraszamy osoby chcące skorzystać z porady lekarskiej do rejestracji w naszych Poradniach Specjalistycznych.

Telefon do Poradni Diabetologicznej: 81 724 44 26

Telefon do Poradni Endokrynologicznej: 81 724 44 26 lub 81 742 54 88

Telefon do Kliniki Endokrynologii: 81 72 44 668 (sekretariat), 81 72 44 274 (gabinet lekarski)

 

 

 103961026 187349976068399 3175307670018000591 n

Źródło: BaushHealth