Fundacja Tęczowy Kocyk współpracująca z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 4 pomaga rodzicom pożegnać się z utraconym dzieckiem. Wolontariusze organizacji szyją i dziergają miniaturowe ubranka dla niemowląt, które zmarły przed narodzeniem lub tuż po swoim przyjściu na świat.

Kocyki, rożki, czapeczki i szatki przekazuje rodzicom pracująca z nimi na co dzień psycholog dr n. med. Aneta Libera, koordynatorka działań psychologicznych w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4.

– Poronienie i strata dziecka jest dla matki szczególnie trudnym przeżyciem. Zadaniem zespołu Kliniki Położnictwa i Perinatologii jest udzielanie rodzicom wsparcia w tych trudnych chwilach – tłumaczy dr n. med. Aneta Libera. - Jednym z ważnych elementów w procesie wsparcia jest pomoc w urealnieniu sytuacji. Często dopiero zobaczenie lub dotknięcie dziecka pozwala na osadzenie się w sytuacji i zostawienie tej trudnej części za sobą. W procesie pożegnania pomocne są ubranka uszyte przez wolontariuszy „Tęczowego Kocyka”. Widok ładnie ubranego dziecka daje mamie większy spokój, pozwala na skonstruowanie sobie pozytywnego wyobrażenia o własnym dziecku i zachowania go w sercu. Stanowi też sposób uczczenia utraconego dziecka. Może sprawić, że rodzice w swoim smutku poczują ulgę – wyjaśnia psycholog.

IMG 3011 1

Dr n. med. Aneta Libera (fot. Alina Pospischil)

Ubranka tak małe, że nie da się ich kupić w żadnym sklepie, przekazuje szpitalowi Paula Sowa z Fundacji Tęczowy Kocyk.

- Sama kilkukrotnie przeżyłam stratę dzieci, stąd wiem, jak bardzo osoby, które borykają się z utratą, potrzebują wsparcia. Zostałam wolontariuszką Fundacji Tęczowy Kocyk, ponieważ spodobała mi się jej idea, tym bardziej, że sama bardzo lubię szyć i dziergać – przekonuje Paula Sowa. Dwa lata temu w SPSK Nr 4 Pani Paula urodziła córkę. Wówczas poznała dr Anetę Liberę, która udzielała jej wtedy wsparcia psychologicznego, i zaproponowała współpracę.

Małe ubrania szyją wolontariusze z całej Polski. Rodzice otrzymują od nich także zestawy upominkowe zawierające karteczki z wierszem oraz niezapominajkę i motyla. Niezapominajka ma na celu przywoływanie pamięci o dziecku, motyl jest międzynarodowym symbolem dziecka utraconego.

rozki 3

Źródło: Fundacja Tęczowy Kocyk

Fundacja Tęczowy Kocyk współpracuje ze szpitalami i hospicjami w całej Polsce. O akcji informują plakaty wywieszone w Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

O akcji w mediach:

TVP | Magazyn Ekspresu Reporterów: "Tęczowy Kocyk" w SPSK Nr 4

Radio Eska | Niezwykła terapia w SPSK4 pomaga oswoić się z utratą dziecka (REPORTAŻ)

Kurier Lubelski | Pomoc dla rodziców w najtrudniejszych chwilach. Wolontariusze szyją ubranka dla zmarłych niemowląt