Zapraszamy do udziału w konferencji naukowo - szkoleniowej „POST-COVID SYNDROME – rozpoznawanie i postępowanie” poświęconej problematyce powikłań po infekcji COVID-19.

Kamizelki defibrylujące są nieinwazyjnym rozwiązaniem chroniącym pacjenta przed nagłą śmiercią sercową. W przypadku niektórych chorych pozwalają uniknąć operacji lub długiej obserwacji w szpitalu. Chociaż kamizelki są powszechnie wypożyczane pacjentom w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej, do tej pory takie rozwiązanie zastosowano komercyjnie tylko u kilku chorych w Polsce. Jednym z nich jest pan Paweł, pacjent Kliniki Kardiologii SPSK Nr 4.

W przyszłym tygodniu amantadynę otrzymają pierwsi pacjenci z infekcją Covid-19. Zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych nad zastosowaniem leku w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów choroby wywołanej koronawirusem wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Od 10 marca 2020 roku do 10 marca 2021 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 wykonano ponad 27 tysięcy testów w kierunku SARS-CoV-2, hospitalizowano ponad tysiąc pacjentów z chorobą COVID-19 i zużyto 18,5 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk. Jak wyglądał rok walki z koronawirusem opowiadają Dyrektor Naczelny dr n. med. Radosław Starownik, Naczelna Pielęgniarka Dorota Flis i Pielęgniarka Oddziałowa SOR Krystyna Chałabis-Gnat.

5 marca 2021 roku odbyło się spotkanie członków Klastra Lubelska Medycyna i partnerskiego klastra z Łotwy - Latvian Health Tourism Cluster, którego celem jest intensyfikacja współpracy międzynarodowej w obszarze medycyny i zdrowia.

Miło nam poinformować, że Olga Kalinowska, pielęgniarka ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SPSK Nr 4 została laureatką ósmej edycji plebiscytu "Kobieta na Medal" organizowanego przez lubelski oddział Gazety Wyborczej.

Miło nam poinformować, że prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 znalazł się w rankingu 100 najbardziej wpływowych osób polskiej medycyny opublikowanym przez "Puls Medycyny".

W środę 10 marca został zdemontowany napis "Państwowy Szpital Kliniczny", który od 56 lat znajdował się nad wejściem głównym do budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4. Napis zostanie wymieniony przy okazji trwających prac termomodernizacyjnych. Nowy będzie przedstawiał nazwę szpitala, która funkcjonuje od 1998 roku - „Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4”.

4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. To choroba, która wiąże się z aż 195 powikłaniami. Jest ona też szczególnie groźna dla osób z infekcją Covid-19. Od lipca ubiegłego roku otyłość można leczyć w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie.

Informujemy, że w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 odbywają się szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70 roku życia.