PRZYJĘCIE DO SZPITALA
Przyjęcie do szpitala kobiety ciężarnej/rodzącej - zgodnie z obowiązującym prawem - odbywa się na podstawie:
• Osobistego zgłoszenia się do wybranego przez ciężarną/rodzącą szpitala, realizującego świadczenia zdrowotne w zakresie położnictwa (w systemie ochrony zdrowia nie obowiązuje rejonizacja)
i/lub
• Skierowania do szpitala opatrzonego czytelną pieczątką jednostki kierującej (zawierającą REGON) i pieczątką lekarza (z numerem prawa wykonywania zawodu)

CO NALEŻY ZABRAĆ DO SZPITALA?
Kobiety ciężarne/ rodzące, które podjęły decyzję odbycia porodu w SPSK nr 4, zobowiązane są do okazania w IPGP
niezbędnych dokumentów, w tym:
• dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu)
• skrócony akt małżeństwa lub rozwodu–  tylko w przypadku tych osób, które po zawarciu związku małżeńskiego lub rozwodu nie zmieniły dowodu osobistego
• karty informacyjne(wypisowe) z pobytów w szpitalu w obecnej ciąży
• karta przebiegu ciąży
• karta EKUZ (w przypadku pacjentek ubezpieczonych w krajach UE)
• plan porodu
 niezbędnych wyników badań z obecnej ciąży(oryginały), w tym:
• wynik badania grupy krwi i czynnika Rh D. Wiarygodnym dokumentem jest wynik wydany przez pracownię serologiczną, karta identyfikacyjna grupy krwi (krewkarta) oraz legitymacja honorowego dawcy krwi.
Nie honorujemy kserokopii, wydruków elektronicznych ani wpisów dokonanych w karcie przebiegu ciąży czy karcie informacyjnej z pobytu w szpitalu.
• miano przeciwciał – anty Rh z obecnej ciąży (oznaczane 2 razy u pacjentek „Rh dodatnich” oraz 3 razy u pacjentek „Rh ujemnych)
• odczyn WR – wykonane w I i III trymestrze (2 razy w ciąży)
• wynik badania krwi pod kątem obecności antygenu HBS Ag (wirusa żółtaczki zakaźnej) - wykonane w III trymestrze (po 32 tygodniu ciąży) lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B
•  wynik badania USG – wykonane po 36 tygodniu ciąży
• wyniki morfologii krwi i analizy moczu (z ostatniego miesiąca) -jeśli były zlecone
• wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae(GBS) wykonany między 33-37 tyg. ciąży
• inne: np. dokumentacja medyczna dotycząca chorób przewlekłych lub współistniejących z ciążą oraz wyniki badań i/lub konsultacji lekarzy specjalistów (np. okulisty, kardiologa, ortopedy itd.) z ostatniego półrocza, które będą istotne w określeniu sposobu ukończenia ciąży/porodu.

Oddziały: Trakt Porodowy, Położniczy, Neonatologiczny zapewniają kobietom rodzącym, położnicom i noworodkom niezbędne akcesoria potrzebne na czas pobytu w szpitalu, w tym:
•  koszule do porodu i karmienia
• bieliznę pościelową
• leki i materiał opatrunkowy (waciki, gaziki)
• podkłady na łóżko (materiałowe i jednorazowe)
• podkłady higieniczne(wkładki) dla rodzących i położnic
• ubranka (śpioszki, kaftaniki, czapeczki) dla noworodka
• bety, kocyki
• pieluchy jednorazowego użytku
• kosmetyki do pielęgnacji ciała noworodka (oliwkę, kremy ochronne, mydło w płynie)
• preparaty do pielęgnacji pępka noworodka
• chusteczki pielęgnacyjne ze środkiem nawilżającym dla noworodków
Wskazane jest posiadanie:
• przyborów toaletowych oraz kosmetyków do higieny intymnej
• obuwia pod prysznic
• szlafroka
• jednorazowych majtek (z siateczki, nie fizeliny)
• biustonosza do karmienia
• nawilżającej pomadki do zmiękczania ust na czas porodu
• wody mineralnej niegazowanej na czas porodu (mała butelka z ustnikiem)
• ręczników kąpielowych i papierowych (do osuszania krocza po kąpieli)
Przedmioty osobistego użytku należy umieścić w małej, podręcznej torbie, której zawartość zmieści się w szafce przyłóżkowej (względy sanitarno-epidemiologiczne).