logo szpitala
POCZTA   logo bip

mpi   tuv2018   akredytacyja2018

Asseco BUSINESS SOLUTIONS przekazało szpitalowi specjalistyczny sprzęt medyczny

logo asseco business solutions W imieniu własnym oraz wszystkich pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie pragnę złożyć wyrazy podziękowania Szanownemu Panu Wojciechowi Barczentewiczowi Prezezowi Zarządu Asseco BUSINESS SOLUTION

Czytaj więcej-->

ZAPROSZENIE NA WEBINAR - LECZENIE GUZÓW MÓZGU SYSTEMEM TERAPII Nanotherm - DZIELIMY SIĘ WIEDZĄ

webinar polski

webinar angielski

W związku z organizacją webinaru przez SPSK Nr4, firmę MagForce oraz fundację ALIVIA w dniu 8.06.2020 z okazji Swiatowego Dnia Guza Mózgu, dla pacjentów oraz zainteresowanych lekarzy zarówno z Polski jak i zagranicy, zapraszamy do rejestracji na to wydarzenie.

REJESTRACJA DLA JĘZYKA POLSKIEGO I ANGIELSKIEGO     >>>>>>>>

Pomoc proste

Tele-Poradnia Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii SPSK4

Rejestracja do Poradni Onkologicznej (Tele-porady bez obecności pacjenta) pod numerem 81 72 44 350.

W Dziale Żywienia i Dietetyki jest stworzony system diet, który spełnia potrzeby Klinik i Oddziałów SPSK Nr4. Aktualnie realizujemy ok. 21 diet stałych oraz doraźnie układamy diety indywidualne w bardzo skomplikowanych przypadkach medycznych.

W kwietniu 2016 roku nasze jadłospisy były poddane kontroli przeprowadzonej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Ocenie podlegał jadłospis diety lekkostrawnej z okresu 30.03.2016 -08.04.2016 r. Analizę jadłospisów przeprowadzono metodą Szewczyńskiego, w której kryteriami są: trafność doboru produktów spożywczych wykorzystywanych do produkcji posiłków, skład posiłków, sposób przygotowania serwowanych potraw, regularność i częstotliwość ich serwowania w ciągu dnia. Jest to metoda punktowa, w której max. można uzyskać 20 punktów. Nasze jadłospisy uzyskały 15,3 pkt, co oznacza : 1 klasę i ocenę bardzo dobrą. W ocenie jadłospisów podkreślono podawanie pacjentom zup mlecznych, pieczywa zwykłego i razowego, masła extra, pełnowartościowego białka w 2 lub 3 posiłkach dziennie, urozmaicanie posiłków kaszami, podawanie ryb. Bardzo dobrze oceniono serwowanie do śniadań napojów mlecznych typu: kakao, kawa zbożowa na mleku, które są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Oceniana dekada zawierała zawsze trzydaniowy obiad, każdego dnia inny.

W drugich daniach podkreślono podawanie pacjentom węglowodanów złożonych w postaci grubych kasz, surówek, jarzyn gotowanych. Bardzo dobrze oceniono fakt, że żywienie pacjentów jest stale kontrolowane przez dietetyków pracujących w bloku żywienia, którzy zajmują się planowaniem jadłospisów stałych oraz ustalają jadłospisy dla indywidualnych skomplikowanych przypadków. Dietetycy SPSK Nr 4 także zajmują się szkoleniami pacjentów oraz ich rodzin podczas hospitalizacji i po opuszczeniu placówki szpitalnej. Przekazują informacje o sposobie odżywiania i przygotowywania posiłków. Sporządzają wykaz produktów i potraw dozwolonych, niewskazanych i zabronionych.

loading...
loading...

Back to top

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika.