Separator witryny

Jesteś tutaj:

Zakład Radiologii i Medycyny Nuklearnej

 

Kierownik zakładu:

Prof. dr hab. Andrzej Drop
 Image
Liknki dotyczące zakładu:

Dokumenty do pobrania:

 Telefony  
Rejestracja telefoniczna tomografii komputerowej
- II piętro             817244544 (poniedziałek - sobota)
- wysoki parter 817244559 (poniedziałek - piątek
)
Kierownik
Z-ca Kierownika
Kierownik techników rtg
Sekretariat
Rejestracja ogólna
Lekarz dyżurny
Rejestracja Pracowni Izotopowej
81-72-44-699
81-72-44-695
81-72-44-658
81-72-44-660 Fax 081-72-44-543
81-72-44-273
81-72-44-545
81-72-44-387
 Lekarze  

Dr hab. n.med. Elżbieta Czekajska-Chehab
Dr hab. n.med. Agnieszka Trojanowska
Dr n.med. Ewa Gołąbek
Dr n.med. Luiza Grzycka-Kowalczyk
Dr n.med. Ireneusz Kołodziej
Dr n.med. Katarzyna Rosińska-Bogusiewicz
Dr n.med. Monika Tomaszewska
Lek.med. Ireneusz Bartler
Lek.med. Leszek Buk

Lek.med. Edyta Kaźmierczyk
Lek.med. Marek Król
Lek.med. Piotr Przybylski
Lek.med. Małgorzata Staszyc-Orzelska
Lek.med. Sławomir Wojtaszko
Lek.med. Katarzyna Zbańska-Klonowska
Lek.med. Elżbieta Zgierska
Lek.med. Marcin Pachowicz
Lek.med. Maria Łazuga-Repelewska

 Rezydenci  

Dr n.med. Joanna Kurzepa
Lek.med. Dorota Andrzejewska
Lek.med. Małgorzata Cierpisz
Lek.med. Przemyslaw Cieślak
Lek.med. Natalia Grondecka
Lek.med. Katarzyna Jarczak-Ciupera
Lek.med. Ewelina Lech
Lek.med. Aleksandra Juszczak
Lek.med. Marcin Skoczyński

 

Lek.med. Małgorzata Nóżka – Kozik
Lek.med. Michał Toborek
Lek.med. Grzegorz Tomasiewicz
Lek.med. Katarzyna Trybusiewicz
Lek.med. Jakub Gruba
Lek.med. Paweł Aszkiełowicz
Lek.med. Joanna Wilkowska
Lek.med. Agnieszka Czarnota 


 

 

I Zakład Radiologii Lekarskiej w obecnej formie funkcjonuje od roku 1994 roku – w którym w wyniku restrukturyzacji Akademii Medycznej zmieniona została nazwa Zakładu Radiologii Ogólnej na I Zakład Radiologii Lekarskiej przy PSK 4.
W roku 1996 kierownikiem I Zakładu Radiologii Lekarskiej został docent Andrzej Drop, pełniący swoją funkcję do dziś w stopniu Profesora.

 W 1997 roku Zakład Radiologii wzbogacił się o nowoczesny mammograf firmy Bennet, a w latach 1999, 2000, 2010 i 2011 o nowe, pełnoprofilowe najwyższej klasy aparaty ultrasonograficzne.

 W 2002 roku został zakupiony pierwszy w Polsce ośmiorzędowy tomograf komputerowy firmy LightSpeed Ultra General Electric, a w roku 2006 jeden z pierwszych w Polsce aparat 64-rzędowy firmy LightSpeed Ultra General Electric. Ten nowoczesny sprzęt diagnostyczny umożliwił obrazowanie dużych obszarów ciała w bardzo krótkim czasie, wykonywanie badań wielofazowych, badań perfuzyjnych i angiograficznych. Przy zastosowaniu bramkowania zapisem EKG, możliwa stała się także niezwykle precyzyjna, nieinwazyjna diagnostyka serca i naczyń wieńcowych, która w wielu przypadkach wyeliminowała konieczność wykonywania inwazyjnej koronarografii.

W roku 2007 zakupiono drugi nowoczesny, 32-rzędowy tomograf komputerowy firmy LightSpeed Ultra General Electric, działający przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, dzięki czemu pacjenci z podejrzeniem urazów wielonarządowych, udarów mózgu czy zatorowości płucnej, w ciągu zaledwie kilku minut, mogą mieć wykonaną precyzyjną diagnostykę obrazową. Należy podkreślić, że Zakład Radiologii Lekarskiej już od przeszło 7 lat jest całkowicie zinformatyzowany, co zdecydowanie przyspiesza i ułatwia wykonywanie i interpretację badań obrazowych.

W I Zakładzie Radiologii Lekarskiej UM w Lublinie wykonywanych jest rocznie ok. 25 tys. różnych badań tomografii komputerowej, w tym procedur wysoce specjalistycznych, takich jak badania TK serca z bramkowaniem EKG, perfuzyjne, angiografii TK. Zakład dysponuje wysokiej klasy tomografami: 64-rzędowym i 32-rzędowym, pracującymi w trybie 24-godzinnym oraz zespołem doświadczonych techników i radiologów. Zakład dysponuje także wysokiej jakości aparatami ultrasonograficznymi i wykonuje ok. 15 tyś badań USG rocznie, w tym wysokospecjalistyczne badania z kontrastem.

I Zakład Radiologii Lekarskiej  prowadzi badania naukowe ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tomografii komputerowej w ocenie patologii układu sercowo-naczyniowego oraz chorób nowotworowych.
 
Zakład od wielu lat uczestniczy także w wieloośrodkowych programach badawczych oceniających skuteczność nowych chemioterapeutyków.

Prace naukowe powstające w I Zakładzie Radiologii Lekarskiej są prezentowane i nagradzane na licznych zjazdach krajowych i międzynarodowych oraz publikowane w znaczących periodykach specjalistycznych. Pracownicy Zakładu zapraszani są do prowadzenia szkoleń specjalistycznych, a także wykładów na zjazdach krajowych i międzynarodowych.