SPSK4 w Lublinie

szpital kliniczny
nr 4 w lublinie

Światowy Dzień Cukrzycy - Podsumowanie

17 listopada 2015 r. w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym Nr 4 na holu głównym ul. Jaczewskiego 8 w godz. 10.00 – 14.00 odbył się Światowy Dzień Cukrzycy

Cukrzyca: Działaj dziś, żeby zmienić jutro
"Zdrowe odżywianie jako podstawowy czynnik walki z cukrzycą"

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Został ustanowiony w 1991 przez IDF (International Dental Fair) i WHO (World Health Organization). W tym roku kampania będzie skupiona na zdrowym odżywianiu jako podstawowym czynniku walki z cukrzycą. Żywienie i sposób odżywiania ma wpływ na zdrowie ludzi w Polsce i na całym świecie. Światowy Dzień Cukrzycy 2015 jest kampanią ukazującą realne problemy ludzi z cukrzycą. Zdrowe odżywianie to kluczowy element walki z cukrzycą. Może zapobiec zachorowaniu na cukrzycę typu 2, jak również jest ważnym czynnikiem pozwalającym na kontrolę cukrzycy wszystkich typów i stanowi warunek uniknięcia powikłań. "Działaj dziś, żeby zmienić jutro" w trakcie akcji przeprowadzono:

• Pomiary stężenia glukozy we krwi- przebadano 250 osób: w tym 200 kobiet, wykryto u 2 kobiet poziom glukozy > 200 mg/dl . Przebadano 50 mężczyzn., u jednego z panów wykryto stężenie glukozy 201 mg/dl (cukrzyca).
  • Pomiary cholesterolu przeprowadzono u 70 osób, w tym 51 kobiet i 19 mężczyzn. Poziom cholesterolu > 200mg/dl miało 35 osoby. Cholesterol bardzo wysoki >300 mg/dl wykryto u 5 osób
  • Pomiary ciśnienia tętniczego (RR) przeprowadzono u 200 osób, 145 kobiet i 55 mężczyzn. Ciśnienie podwyższone powyżej 140/90 mm Hg stwierdzono u 48 osób.
  • Pomiary masy ciała i wzrostu (BMI) przeprowadzono u 90 osób. BMI prawidłowe (BMI 18,5-24,9) miało 23 osób, nadwagę (BMI 25-29,0) miało 55 osób, otyłość BMI >30 miało 19 osób, otyłość skrajną BMI >40 stwierdzono u 3 osób (badania wykonali studenci III roku Wydział Lekarski UM)
  • Wykonano badania spirometryczne (spirometrię) u 100 osób (przeprowadzili studenci III roku Wydziału Lekarskiego UM)
  • Przeprowadzono konsultacje diabetologiczne. Lekarz diabetolog udzielił 10 porad lekarskich dotyczących leczenia zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy.
  • Porady dietetyczne udzielały panie dietetyczki. Częstowały sałatkami i owocami (jabłka) zalecanymi zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania w cukrzycy oraz przekazywały informacje na temat zdrowego odżywiania. Chętni otrzymywali informacje pod postacią poradników i ulotek. Z porad pań dietetyczek skorzystało 150 osób, 120 kobiet i 30 mężczyzn. Wydano 430 porcji sałatek.
  • Porad udzielał fizjoterapeuta, przekazywał informacje ustne i w formie ulotek na temat zasady podejmowania prozdrowotnego wysiłku fizycznego w cukrzycy . Skorzystało 45 osób.
  • Porady pielęgniarskie – udzielały panie pielęgniarki-specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Panie pielęgniarki w trakcie badań stężenia glukozy we krwi udzielały min. informacji na temat prawidłowych poziomów glikemii we krwi. Skorzystało 250 osób.
  • Była możliwość otrzymania materiałów edukacyjnych dotyczących zdrowego żywienia, diet redukcyjnych, wysiłku fizycznego, dzienniczków samokontroli glikemii i ciśnienia tętniczego oraz innych materiałów dotyczących zdrowego stylu życia i cukrzycy
  • Odbył się pokaz multimedialny związany ze zdrowym odżywianiem w cukrzycy przygotowany przez p. dietetyczki
  • W trakcie akcji przeprowadzono badanie dotyczące oceny ryzyka wystąpienia cukrzycy: Kwestionariusz oceny ryzyka wystąpienia cukrzycy – FINDRISK. Wypełniło 150 osób.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, nazwaną epidemią XXI wieku. Liczba osób z cukrzycą stale rośnie, ale poprzez takie akcje, możemy jej postęp w dużym stopniu ograniczyć.

Organizator akcji:
Anna Chitryń